Wieczory muzyczne w Kościele PobrygidkowskimWiwat 3 maja 03.05.2024

KONCERT PATRIOTYCZNY: WIWAT 3 MAJA

3 maja 2024 r. (piątek) godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

W programie: utwory muzyczne i pieśni o charakterze patriotycznym i narodowym


Wykonawcy: 

Bogusław Morka - tenor
Mariusz Dubrawski - fortepian

Bogusław Morka - tenor

Artystą, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać jest Bogusław Morka, uznany przez krytyków sztuki wokalnej za jednego z najlepszych tenorów śpiewających w tradycji włoskiego Bel Canta. Śpiewał z takimi Gwiazdami jak, Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Jose Cura czy Hasmik Papian. Bogusław Morka, to artysta posiadający potężny repertuar wokalny i czujący się w każdym gatunku muzyki znakomicie. Ma na koncie wydane płyty CD z Polskim Radiem Jedynka (O sole mio, Bogusław Morka i Przyjaciele, Be My Love),które mają status Złotych i Platynowych.

Mariusz Dubrawski - fortepian

Artyście akompaniuje Profesor Mariusz Dubrawski, który przez długie lata był pedagogiem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Prof. Mariusz Dubrawski, to nie tylko wirtuoz fortepianu, ale również kompozytor i aranżer. Grał z największymi Gwiazdami scen operowych i estradowych.

ZAPRASZAMY!

Zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego elka podstawowa pl

Partnerzy:

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

logo SBP PiaskiWBS Chelm

Patronat medialny:

Dziennik wschodni

       Niedziela                 Gość Lubelski

Radio LublinLUBLIN 87 9 FM1

 ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE – WIELKANOC 2024 

Chrystus zwyciężył zło i śmierć! To radosne orędzie rozbrzmiewa w tych dniach w sercu Kościoła. Zwyciężywszy śmierć, Chrystus obdarza nieskończonym życiem tych, którzy Go przyjmują i wierzą w Niego. Jego śmierć i zmartwychwstanie stanowią zatem fundament wiary Kościoła – mówił przed laty św. Jan Paweł II, papież. 

Niech wiara w zmartwychwstanie Chrystusa będzie dla Was i Waszych bliskich źródłem niezachwianej nadziei i pewności, że życie zwycięża śmierć, prawda kłamstwo i fałsz a miłość zdoła pokonać chwile zwątpienia i rozpaczy. 

Chrystus Zmartwychwstał i przychodzi po to, aby obdarować nas Swoją mocą, tak potrzebną każdego dnia. Niech blask poranka wielkanocnego wleje w nasze serca otuchę oraz umocni w działaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was Swym błogosławieństwem. Radosnego Alleluja.

Duszpasterze

Kościoła Pobrygidkowksiego w Lublinie

 

SYMBOLIKA GROBU PAŃSKIEGO 2024 DSC 0819

Co roku Grób Pański w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie przemawia do wiernych poprzez symbole. 

Tegoroczna interpretacja Grobu Pańskiego przedstawia różaniec, w którym każda dziesiątka symbolizuje kolejne kontynenty. Kolor zielony to Afryka, żółty – Azja, biały – Europa, czerwony -obie Ameryki, niebieska barwa odzwierciedla wody Oceanu Spokojnego otaczające Australię.

Centralnym punktem instalacji jest krzyż wieńczący paciorki różańcowe, jego cień tworzy poświatę na żywej zieleni – symbolu nadziei wypływającej ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Różaniec jest praktyką duchową, która głęboko wpisuje się w kontekst wielkopostnych przygotowań do Wielkanocy. Jest to czas modlitwy, kontemplacji i refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

Interpretacja różańca w Grobie Pańskim może być rozumiana na kilka sposobów:

- kontemplacja nad męką Chrystusa - podczas różańca w grobie pańskim wierni medytują tajemnice bolesne, czyli wydarzenia z życia Jezusa, które poprzedziły Jego śmierć. To czas, aby zanurzyć się w rozważaniu cierpień, jakie Chrystus przeszedł dla zbawienia ludzkości. Jest to okazja do głębszego zrozumienia ofiary Chrystusa i do wyrażenia wdzięczności za Jego miłość.

- wspólnota z Chrystusem w Jego cierpieniu - modlitwa różańcowa w Grobie Pańskim może być także interpretowana jako duchowe towarzyszenie Jezusowi w Jego cierpieniu: poprzez modlitwę i medytację nad tajemnicami bolesnymi, wierni starają się bardziej zjednoczyć z Chrystusem w Jego męce, pokazując w ten sposób swoją miłość i oddanie.

- przygotowanie do zmartwychwstania - choć różaniec w Grobie Pańskim  skupia się na tajemnicach bolesnych, stanowi też wstęp do radosnego wydarzenia zmartwychwstania. Modlitwa ta jest więc także okazją do refleksji nad znaczeniem zmartwychwstania Chrystusa i nad nadzieją, jaką ono niesie dla naszego życia.

- duchowe odnowienie i nawrócenie - różaniec w Grobie Pańskim może być czasem duchowego odnowienia i nawrócenia. Poprzez modlitwę i medytację nad męką i śmiercią Chrystusa, wierni mają okazję zastanowić się nad swoim życiem, nad swoimi błędami i słabościami, oraz nad potrzebą nawrócenia i zbliżenia się do Boga.

W każdym przypadku, różaniec w Grobie Pańskim jest praktyką duchową, która ma na celu pogłębienie relacji wiernych z Chrystusem poprzez modlitwę, medytację i refleksję nad Jego męką, śmiercią i zmartwychwstaniem.

Janusz

 

 

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim17.03.2024 koncert wielkopostny Z głebokości wołam

Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 18.45

KONCERT WIELKOPOSTNY:
Z GŁĘBOKOŚCI WOŁAM ... 

Wykonawcy:
Kairos - Męski Zespół Wokalny
Borys Somerschaf - dyrygent
Stanisław Maryjewski - organy

W programie: śpiewy ormiańskie, gruzińskie i koptyjskie oraz muzyka cerkiewna.

KAIROS - Jedyny w Polsce Męski Zespół Wokalny, który w swoim repertuarze jednocześnie prezentuje piękne śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej.

Zespół był gościem wielu festiwali i konkursów, brał udział w nagraniach muzyki do filmów "Wiedźmin" i "Quo vadis".

KAIROS koncertował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Katedrze Berlińskiej, w paryskim College des Bernardines, w katedrze ormiańskiej we Lwowie i w Kościele Mariackim w Krakowie.

Twórcą i liderem zespołu jest Borys Somerschaf - dyrygent, kompozytor i wokalista.

STANISŁAW MARYJEWSKI  - urodził się w 1985 r. w Lublinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II° w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich, jest także laureatem konkursów kompozytorskich. Zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku (Słowacja). Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Jest także autorem muzyki do pieśni i nabożeństw.

Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje na stałe z solistami i zespołami.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Archikatedrze Lubelskiej, w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w Kraśniku oraz Janowie Lubelskim.

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

WSTEP WOLNY.

ZAPRASZAMY!

 

 

Koncert Kolęd: NATUS EST EMMANUEL 

2024.01.24 Koncert Kolęd

 

niedziela 21 stycznia 2024 roku, godz. 18:45

 

Kościół Rektoralny

pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej

w Lublinie

(Pobrygidkowski),

ul. Gabriela Narutowicza 6

 

 

Wykonawca: 

Zespół Wokalny SINE NOMINE

Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie

- dyrygent Izabela Urban

 

W programie kolędy i pastorałki a cappella

 

Zespół SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie działa od roku 1999, od początku pod kierunkiem Izabeli Urban. Wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella. Ma w repertuarze utwory z różnych epok - od muzyki dawnej po współczesną. Skład zespołu tworzy młodzież z lubelskich gimnazjów i liceów.

"Sine Nomine" aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lubelskiego, biorąc udział w wielu koncertach okolicznościowych oraz cyklicznych koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Uczestniczy również w konkursach - dwukrotnie zdobył Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania: podczas Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w roku 1999 i 2000. W 2000 roku zespół koncertował podczas Święta Miasta w Delmenhorst (Niemcy), w roku 2010 prezentował się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Festimalle'2010" w Malle (Belgia). W roku 2001 i 2006 brał udział w Międzynarodowych Dniach Muzyki Chóralnej w Lublinie a w roku 2011 w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat´42".

Współpracuje z wieloma uznanymi zespołami, wśród których są między innymi: Zespół Muzyki Dawnej "Capella all'Antico" z Zamojskiego Domu Kultury, Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Lublinie i Orkiestra Trybunału Koronnego. Od wielu lat koncertuje we wsp[ólnocie Kościoła Pobrygidkowskiego w Lublinie. 

Zespół "Sine Nomine" jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu (pięciokrotnie Brązowej, trzykrotnie Srebrnej oraz Złotej Harfy Eola). Znalazł się w gronie laureatów Wojewódzkiego Konkursu Muzyki Dawnej w Zamościu, zdobywał także czołowe miejsca w Wojewódzkim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Muzyka Dawna w Lublinie". Zespół wywalczył również I miejsce podczas XII Łódzkiego Festiwalu Chóralnego "Cantio Lodziensis", Srebrny i Złoty Dyplom 48. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Złoty Dyplom i Nagrodę Główną II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej "Konkurs Mikołajów" w Radomiu.

Grupa doskonali swoje umiejętności podczas Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej w Kaliszu, a także koncertuje i pracuje pod kierunkiem wybitnych specjalistów w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką Dawną w Gorzowie Wielkopolskim.

W marcu 2018 roku zespół został uhonorowany Medalem 700-lecia Miasta Lublin, a w kwietniu 2019 roku Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego.

Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!!!

MDK Pod Akacja logo przezroczysteSine Nomine logo

 

 

Program Rekolekcji Adwentowych

17-20.12.2023r.

prowadzący: ks. dr Tomasz Adamczyk , adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej KUL.

17.12.2023 r. TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU

7.00  Msza św. z nauką ogólną

8.00  Msza św. z nauką ogólną

9.30  Msza św. z nauką ogólną

11.00 Msza św. z nauką ogólną

12.00 Msza św. z nauką ogólną

13.15 Msza św. z nauką ogólną

16.00 Msza św. z nauką ogólną

18.00 Msza św. z nauką ogólną

Spowiedź: W czasie każdej Mszy świętej

Nowenna do Bożego Narodzenia 17.40

 

18.12.2023 r. PONIEDZIAŁEK

7.00 Msza św. z nauką ogólną

11.00 Msza św. z nauką ogólną

18.00 Msza św. z nauką ogólną

Spowiedź: 7.00 – 7.30; 10.45 – 11.30; 17.45 – 18.30

Nowenna do Bożego Narodzenia 10.40; 17.40

 

19.12.2023 r. WTOREK

7.00 Msza św. z nauką ogólną

11.00 Msza św. z nauką ogólną

18.00 Msza św. z nauką ogólną

Spowiedź: 7.00 – 7.30; 10.45 – 11.30; 17.45 – 18.30

Nowenna do Bożego Narodzenia 10.40; 17.40

 

20.12.2023 r. ŚRODA  Zakończenie rekolekcji

7.00 Msza św. z nauką ogólną

11.00 Msza św. z nauką ogólną

18.00 Msza św. z nauką ogólną

Spowiedź:  7.00 – 7.30; 10.45 – 11.30; 17.45 – 18.30

Nowenna do Bożego Narodzenia 10.40; 17.40

                                    SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!