Wniosek pn.: Lublin, kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej - wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem (1412-1426 r.): prace konserwatorsko-restauratorskie zabytkowego wnętrza – etap II w ramach programu Ochrona Zabytków otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1. STAN ZACHOWANIA
Wnętrze kościoła prezentuje stan po przeprowadzonym gruntownym remoncie w roku 2012. Obecnie zarówno ściany jak i sklepienie są mocno zakurzone i przyciemnione, co szczególnie widoczne jest na „miękko" opracowanych wysklepkach, ale także praktycznie na każdej nierówności tynku.
Widoczne są liczne kolonie grzybów w postaci ciemnych, rozsianych punktów szczególnie w miejscach narożnych i partiach przypodłogowych. W partii przyziemia występują liczne pęcherze i odspojenia tynku wypełnione wykrystalizowanymi solami.
Spękania w obrębie warstw tynkarskich i powłok malarskich cieńsze i szersze z podniesioną dachówkowato warstwą w obrębie rysy. Uwidoczniły się także /pociemniały/ punktowania w obrębie marmoryzowanych pilastrów w prezbiterium.
Wybicia tynku pochodzenia mechanicznego występują szczególnie w miejscach styku z ławkami i na narożnikach w miejscach przejść.
Wnętrze świątyni, chociaż stosunkowo niedawno remontowane nosi ślady intensywnej eksploatacji. Zniszczenia i zabrudzenia wynikają także z powodu lokalizacji w centrum miasta, gdzie wstrząsy wynikające z ruchu samochodowego i kurz miejski stopniowo pogarszają stan obiektu.
2. PROGRAM PRAC KONSERWATORSKICH
Zaplanowane prace konserwatorsko – restauratorskie w prezbiterium, nawie głównej i na chórze.
W celu zapobiegnięcia dalszym zniszczeniom i przywrócenia świątyni estetycznego wyglądu proponuje się następujący tok postępowania:
1. Odkurzenie powierzchni ścian i sklepienia przy pomocy odkurzania z pomocą miękkiego pędzla,
2. Doczyszczenie gumkami chlebowymi i gąbkami wishab,
3. Wykonanie wstępnej dezynfekcji zainfekowanych partii ścian preparatem o szerokim spektrum działania,
4. Usunięcie spęcherzonych warstw tynku, wzmocnienie strukturalne i odsolenie z pomocą okładów z pulpy papierowej,
5. Zarysowanie pęknięć i rys, podklejenie odspojonych fragmentów przy użyciu preparatu wapienno - syntetycznego,
6. Usunięcie /zmycie/ zmienionych kolorystycznie punktowań w partiach polichromowanych,
7. Uzupełnienie tynków, rys i spękń zaprawą wapienną o dostosowanej do otoczenia granulacji kruszywa,
8. Założenie pobiał w miejscach uzupełnianych,
9. Scalenie kolorystyczne miejsc uzupełnianych, wykonanie punktowań w partiach polichromii przy użyciu farb na bazie akrylatów,
10. Wykonanie retuszy rozjaśniających w miejscach przyciemnionych bez możliwości ich doczyszczenia,
11. Dezynfekcja profilaktyczna.
Termin 15 lipca 2024 r. - 15 grudnia 2024 r.