AKTUALNY KONCERT:

 

%MCEPASTEBIN%

MONIKA GRAJEWSKA Koncert 28.12.2019

KONCERT POLSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

LEĆ KOLĘDO W ŚWIAT

Dariusz Janus - fortepian elektryczny,

Bartek Szetela - gitara basowa,

Grzegorz Poliszak - perkusja

 

 

 

28 grudnia 2019 r. o godz. 18.45.

 

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

ul. Gabriela Narutowicza 6

Wspólne kolędowanie, śpiewanie kolęd jest kultywowaniem polskiej tradycji, ale też i okazją do zaprezentowania nowych utworów i możliwości w muzyce sakralnej okresu Bożego Narodzenia.  Rozlegające się kolędy w czasie koncertu wytworzą świąteczną, podniosą atmosferę, przybliżającą nam klimat wigilijnego wieczoru i świątecznych dni.

SPONSOR:

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

LPEC

 

NAJBLIŻSZY KONCERT:  

 

KONCERT KOLĘD - Zespół Pieśni i Tańca KUL - 12.01.2020 r. 14.00

 

PLANOWANE KONCERTY:   

 

 

 

ZREALIZOWANE KONCERTY W 2019 R.:

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIM

Koncert Adwentowy: „Veni, veni, Emmanuel”20191222 1

 

niedziela 22 grudnia 2019 roku, godz. 18:45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

ul. Gabriela Narutowicza 6

Wykonawca:

Zespół Wokalny SINE NOMINE

Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie

 


- dyrygent Izabela Urban

w programie utwory religijne a cappella

 

logo mdk biale

sine logo przezroczyste 

 

 

 

 

 

 

KONCERT PIEŚNI NIEPOKORNEJ - MŁODZIEŻ W HOŁDZIE INTERNOWANYM - 13.12.2019 r. godz. 16.30

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

 

KONCERT: J.S. BACH  KANTATY BMV 131, BMV 1402019.12.01.koncert zaproszenie A6 2

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w  Lublinie

ul. Gabriela Narutowicza 6

 

1 grudnia (niedziela) 2019 roku, o godz. 18.45.

WYKONAWCY:

Małgorzata Piotrowska – sopran

Aleksandra Koczurko – alt

Bartosz Gorzkowski – tenor

Kamil Górzyński - bas

Chór i Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie

Przemysław Stanisławski - dyrygent

 

PROGRAM:

J. S. Bach Kantaty

Aus der Tiefe rufe ich, Herr, zu dir   BWV 131

 

 

Chorus: Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir 

 

Arioso and Chorale (soprano, bass): So du willst, Herr, Sünde zurechnen

Chorus: Ich harre des Herrn, meine Seele harret 

Aria and Chorale (alto, tenor): Meine Seele wartet auf den Herrn von einer Morgenwache 

Chorale: Israel hoffe auf den Herrn; denn bei dem Herrn

 

 

Wachet auf, ruft uns die Stimme  BWV 140

Chorus: Wachet auf, ruft uns die Stimme

Recitative (tenor): Er kommt, er kommt

Duet Aria (soprano, bass): Wann kommst du, mein Heil

Chorale (tenor): Zion hört die Wächter singen

Recitative (bass): So geh herein zu mir2019.12.01. koncert zaproszenie A6 1

Duetto Aria (soprano, bass): Mein Freund ist mein

Chorale: Gloria sei dir gesungen 

 

Skład Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie

Skrzypce I – Tomasz Kusiak, Aleksandra Mazurek, Agata Mrówczyńska

Skrzypce II – Lech Gąsior, Grzegorz Cholewiński, Anna Resiak

Altówki – Renaldo Wójtowicz, Katarzyna Czerkawska

Wiolonczele – Małgorzata Pietroń, Konrad Komusiński

Kontrabas – Piotr Ścirka

Klawesyn – Tomasz Bielski

Oboje – Maria Banaszak, Agnieszka Misztal

Fagot – Natalia Jabłońska

 

Skład Chóru Trybunału Koronnego w Lublinie

Soprany:

Anna Iwaniak, Ania Kabulska, Anna Król, Eliza Kunach

Alty:

Małgorzata Grabska, Beata Kowalska, Dagmara Matysik, Małgorzata Sobieszek

Tenory:

Marcin Cichowlas, Dariusz Dąbrowski, Wojciech Kowalewski, Piotr Król, Marcin Opaliński

Basy:

Marcin Niezbecki, Kamil Niezbecki, Mirosław Stoń

 

Małgorzata Piotrowska – sopran 

Wszechstronna sopranistka młodego pokolenia, specjalizująca się w wykonawstwie arii operowych, operetkowych, oratoryjnych oraz pieśni. Z wyróżnieniem w 2019 r. ukończyła studia wokalne w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Cezarego Szyfmana. Stale doskonali swój warsztat techniczny i interpretacyjny podczas kursów mistrzowskich u takich artystów jak Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Antonina Kowtunow, Bogdan Makal, Jarosław Bręk, Julia Karlova. Z zamiłowania do chóralistyki studiuje dyrygenturę w klasie prof. dr hab. Bożenny Sawickiej. Jest trzykrotną stypendystką Rektora UMFC dla najlepszych studentów.Aktywnie organizuje życie muzyczne w Białymstoku i Kaliszu koordynując liczne projekty artystyczne (m.in. Summer Brass Academy, Pieśni Polskie Zaśpiewajmy Razem, przedstawienia uczelniane). Jako koncertująca solistka wystąpiła w realizacjach oper (Aptekarz, Nocleg w Apeninach, Księżniczka Czardasza, Cosi fan tutte, Bastien und Bastienne), spektaklu Świętoszek Akademii Teatralnej Białymstoku, koncercie z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz podczas festiwali muzycznych.

 

Aleksandra Koczurko – alt

Urodzona na Dolnym Śląsku w Legnicy, gdzie ukończyła Szkołę Muzyczną II Stopnia w klasie śpiewu solowego mgr Agnieszki Justyny Szumiło. W trakcie swojej edukacji w rodzinnym mieście aktywnie koncertowała i brała udział w projektach młodzieżowych organizowanych przez Legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (Lato w Teatrze oraz Młodzież Tworzy Musical). Obecnie kontynuuje naukę śpiewu na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, pod okiem Prof. dr hab. Iwony Kowalkowskiej. Podczas studiów podjęła współpracę między innymi z Międzynarodowym Festiwalem Nadnoteckie Bel Canto oraz orkiestrami Filharmonii Sudeckiej, Orkiestrą Chevalier de Saint Georges (z którą odbyła tournee po Francji), Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie oraz Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. 

 

Bartosz Gorzkowski – tenor

Student śpiewu solowego na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz absolwent reżyserii dźwięku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymał wyróżnienie i nagrodę specjalną za interpretację utworu barokowego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina we Vrablach na Słowacji. Jako solista i kameralista występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m. in. Bad Hersfelder Festspiele, Rossini in Wildbad: Belcanto Opera Festival, Musica Sacromontana. Jako solista wykonuje liczne dzieła kantatowo-oratoryjne oraz operowe m. in. Te Deum M. A. Charpentiera, Requiem oraz Msza koronacyjna W. A. Mozarta, Misa Criolla A. Ramireza, Msza G-dur F. Schuberta, Sigismondo G. Rossiniego, La finta giardiniera W. A. Mozarta, Kabalista J. Elsnera, Zamek na Czorsztynie K. Kurpińskiego. W 2016 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w charakterze reżysera dźwięku. Następnie występował na deskach teatru w spektaklach Skrzypek na dachu i Uśmiechnij się z Kiepurą oraz transmitowanych przez TVP koncertach Wigilijna Tytka. Swoje umiejętności wokalne doskonalił podczas wielu mistrzowskich kursów wokalnych m. in. u prof. E. Blahovej, prof. I. Kłosińskiej, prof. J. Rappe oraz prof. R. Karczykowskiego. Członek Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego Partes, z którym koncertuje w kraju i za granicą.

 

Kamil Górzyński – bas

W 2012 roku ukończył wokalistykę na Wydziale Wokalno–Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. dra hab. Leszka Skrli. W trakcie studiów występował w wielu studenckich spektaklach teatralnych i operowych. Brał również udział w Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez prof. Claudio Desderiego, prof. Paula Esswooda, prof. Claudio Cirelliego i prof. Włodzimierza Zalewskiego. W latach 2009-2011 brał udział w Seminariach Barokowych – Baroque Music in Gdańsk. W 2013 roku wykonywał partię Sparafucila w operze Rigoletto G. Verdiego w ramach Passion Opera Festival 2013 w Wiedniu. W roku 2014 w ramach Świętojańskich Wieczorów Muzyki Operowej w Gdańsku wziął udział w polskiej premierze opery Francesca da Rimini S. Rachmaninowa (jako Duch Wergiliusza). W latach 2015-2016 dołączył do obsady musicalu Fame Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie (jako Mr. Sheikopf). W 2017 roku został zaproszony do wykonania partii Adwokata Gdańska w światowej prapremierze opery Sąd Ostateczny K. Knittla w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.W jego repertuarze znajdują się partie operowe, takie jak: Bartłomiej – Verbum nobile i Stolnik – Halka S. Moniuszki, Maluta Skuratow – Carska narzeczona M. Rimskiego-Korsakowa, Stary cygan – Aleko, Duch Wergiliusza – Francesca da Rimini S. Rachmaninowa, Hrabia Robinson – Potajemne małżeństwo D. Cimarosy, Figaro – Wesele Figara, Leporello – Don Giovanni, Papageno – Czarodziejski flet W. A. Mozarta, Sparafucil – Rigoletto G. Verd​​iego, Zoroastro – Orlando G. F. Haendla. Wykonywał dzieła oratoryjne J. S. Bacha, G. Faurego G. F. Haendla, J. Haydna, W. A. Mozarta, H. Purcella J. B. Schiedermayra, F. Schuberta J. Zeidlera. Koncertował w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii i w Niemieczech. Od 2012 związany zawodowo z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Chór Trybunału Koronnego w Lublinie

Orkiestra Trybunału Koronnego powstała w Lublinie w 1995 roku. Pomysłodawcą powołania zespołu był lubelski altowiolista Renaldo Wójtowicz. Pozostając pod jego kierownictwem do 2010 roku, orkiestra od początku występowała pod obecną nazwą – nawiązującą do dziedzictwa kulturowego Lublina. Swoje istnienie Orkiestra zainaugurowała wykonaniem Mszy Nelsońskiej J. Haydna w lubelskiej Archikatedrze. Trzon Orkiestry Trybunału Koronnego stanowi kwintet smyczkowy, zaś instrumenty dęte, organy i klawesyn dobierane są do składu podstawowego w zależności od potrzeb repertuarowych. Na początku działalności nawiązana została trwająca do chwili obecnej stała współpraca z zespołami chóralnymi Lublina. Orkiestra podczas swej działalności współpracowała z różnymi dyrygentami. Działalność Orkiestry Trybunału Koronnego od 2010 roku wspierana jest przez Stowarzyszenie o tej samej nazwie którego prezesem jest Dariusz Dąbrowski. Kierownictwo artystyczne objął Przemysław Stanisławski.

Na przestrzeni kilkunastu lat działania zespół wystąpił w kilkudziesięciu koncertach. Brał udział w lubelskich festiwalach takich jak: Dni Muzyki Organowej, Żakeria, Wielkopostne Śpiewanie; występował we Wrocławiu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, w Helu na Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie oraz festiwalu Gdynia Classica Nova; uczestniczył w licznych koncertach wokalno-instrumentalnych i instrumentalnych, takich jak koncerty prezydenckie, koncerty realizowane we współpracy z Miastem Lublin, gale jubileuszowe chórów lubelskich. Ważnym projektem Orkiestry był koncert z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej   (w programie: oratorium Mesjasz G. F. Haendla, dyr. P. Stanisławski), który odbył się w grudniu 2011 roku. Kolejne projekty, zrealizowane we współpracy z Miastem Lublin w 2012 roku, to koncert muzyki Mozarta (Symfonia g-moll KV 550, Msza Koronacyjna KV 317, Exsultate, jubilate KV 165) w odrestaurowanym Wirydarzu lubelskiego Klasztoru Dominikanów oraz koncert muzyki na orkiestrę smyczkową (w programie m.in. Serenada C-dur op. 48  P. Czajkowskiego), pod dyrekcją szefa artystycznego zespołu. W tym samym roku, wspólnie z wrocławską Akademią Muzyczną, zespół wziął udział w realizacji spektaklu operowego Agatka, czyli przyjazd pana Jana Dawida Hollanda. Pod dyrekcją Marka Toporowskiego zaprezentował go w Tarnowie i Krakowie. 15 sierpnia 2012 r. Orkiestra Trybunału Koronnego wystąpiła w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie na koncercie pod patronatem Prymasa Seniora Polski - Józefa Glempa. Wiosną 2013 roku Orkiestra uczestniczyła w koncertach Gorzkich żali R. Rozmusa oraz nagraniu CD. Następnie towarzyszyła chórom uczestniczącym w I Festiwalu Miast Partnerskich Lublina podczas koncertu Te Deum W. Kilara (maj 2013). W czerwcu 2013 r. razem z Cameratą Lubelską wykonała koncert Przedziwny, Święty Antoni, patronie Miasta Lublina oraz w składzie smyczkowym koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego – Lutosławski i jemu współcześni. Również we współpracy z Cameratą Lubelską zespół wziął udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej – Gdynia Classica Nova, gdzie przedstawił prawykonania litanii Jana Wańskiego i Józefa Zeidlera. W ostatnich latach we współpracy z Urzędem Miasta Lublin zrealizowanych zostało kilka następnych projektów: Kantaty Jana Sebastiana Bacha (2014), koncert A. Vivaldi – Cztery pory roku (2014), koncert Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2014), koncert Saksofon i smyczki (2015), koncert oratorium G. F. Haendla Baltazar (2015), koncert Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2015), J. Haydn: Siedem ostatnich słów Chrystusa – Koncert Wielkopostny (2016), Noc Kultury 2016 – W kręgu zapomnianej pieśni polskiej (2016), Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2016) oraz koncert Muzyka Jana Sebastiana Bacha (2016). We współpracy z Chórem Akademickim KUL zespół orkiestry dokonała nagrania płyty CD „Tryumfy Króla Niebieskiego” – kolędy i pastorałki.  W 2017 roku orkiestra wzięła udział w realizacji projektu Zakochani w Lublinie z okazji 700-lecia lokacji miasta Lublin, wykonała koncert Muzyka religijna z XIX-wiecznych rękopisów – odkrycia lubelskich muzykologów oraz koncert Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina50-lecie pracy artystycznej Przemysława Stanisławskiego. Do ważniejszych występów zespołu w ostatnim czasie zaliczyć można  koncerty; Muzyka religijna z XIX-wiecznych rękopisów - odkrycia lubelskich muzykologów, JA JESTEM - Koncert z okazji jubileuszu 100-lecia KUL,  wykonanie STABAT MATER Józefa Zeidlera wraz z Chórem KUL w Radomiu, Koncert WIELCY NIEPODLEGŁEJ z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, koncert  „MUZYKA J. S. BACHA”, Koncert Wielkanocny - J. Haydn: STWORZENIE ŚWIATA w Puławach, koncert w ramach cyklu Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2018) oraz wykonanie „Requiem” W. A. Mozarta  z okazji  80-ej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (2019) oraz koncert CZŁOWIEK SUMIENIA w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II.

Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie

Orkiestra Trybunału Koronnego jest zespołem działającym w Lublinie od 1995 roku. W jego skład wchodzą muzycy związani z miastem i jego profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Do współpracy zapraszani są także studenci i absolwenci uczelni muzycznych, pochodzący z naszego miasta. Orkiestra wykonuje muzykę różnych epok i stylów. Współpracuje ze śpiewakami oraz zespołami chóralnymi. Realizuje własne projekty artystyczne a także uczestniczy w koncertach organizowanych przez inne podmioty. Trzon OTK stanowi kwintet smyczkowy, w zależności od potrzeb repertuarowych do składu podstawowego dobierane są inne instrumenty. Zespół brał udział w lubelskich festiwalach takich jak Dni Muzyki Organowej, Żakeria, Wielkopostne Śpiewanie, Festiwal Chórów Miast Partnerskich Lublina, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY; występował we Wrocławiu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, w Helu na Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej – Gdynia Classica Nova. Na przestrzeni lat uczestniczył w kilkudziesięciu koncertach, wykonując dzieła m.in. J. S. Bacha, G. F. Haendla, G. B. Pergolesiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, J. Zeidlera, J. Wańskiego, S. F. Lechleitnera, P. Czajkowskiego, M. Karłowicza, S. Barbera, W. Lutosławskiego, W. Kilara, H. M. Góreckiego, A. Nikodemowicza. Wraz z zespołem Camerata Lubelska Orkiestra uczestniczyła w prawykonaniach utworów J. Wańskiego i J. Zeidlera. W marcu 2013 brała udział w prawykonaniu i nagraniu kompozycji Gorzkie żale R. Rozmusa.  Do najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnich latach we współpracy z  Miastem Lublin należą: koncert z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej – oratorium Mesjasz G. F. Haendla (2011), koncert muzyki Mozarta (Symfonia g-moll KV 550, Msza Koronacyjna KV 317, Exsultate, jubilate KV 165) w odrestaurowanym Wirydarzu lubelskiego Klasztoru Dominikanów (2012), koncert muzyki współczesnej na orkiestrę smyczkową z okazji 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego – Lutosławski i jemu współcześni (2013), koncert Kantaty J. S. Bacha oraz Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina zorganizowane w Kościele Pobrygidkowskim (2014). Poza rodzinnym miastem, Orkiestra w latach 2012-14 wystąpiła w Warszawie, Gdyni, Tarnowie i Krakowie. W 2010 roku kierownictwo artystyczne Orkiestry Trybunału Koronnego objął Przemysław Stanisławski.

 

Przemysław Stanisławski - dyrygent

Urodził się w Poznaniu. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat. Ukończył teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Poznaniu i dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Czyża. Od 1966 do 1986 roku śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego.W 1983 roku utworzył męski zespół wokalny „A abre Concinui”. Od powstania do 1992 roku był kierownikiem artystycznym tego zespołu występując na wielu estradach w kraju i poza granicami. W latach 1986-1991 pracował w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pełniąc funkcję asystenta dyrygenta. W tym czasie założył Polski Chór Kameralny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki wokalno-instrumentalnej baroku i klasycyzmu.Jako dyrygent koncertował z orkiestrami: Camerata Academia, Warszawska Orkiestra Kameralna, Polish Sinfonietta, Filharmonii – Bałtycka, Koszalińska, Lubelska, Olsztyńska, Pomorska, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, a także poza granicami (Belgia, Francja, Hiszpania, Japonia, USA).W roku 1991 został zaproszony na Flandryjski Festiwal Muzyczny do wykonania z orkiestrą i chórem BRT, Philharmonia Choir i Polskim Chórem Kameralnym dzieła G. Ligetiego „Requiem”. W 1992 roku otrzymał zaproszenie z Nantes, by wraz z Orchestre de Pays de la Loire wykonać IX Symfonię L. van Beethovena. W tymże roku był o cjalnym reprezentantem kraju w „Dniu Pol-skim” na światowej wystawie EXPO 92 w Sewilli.Znaczącym wydarzeniem było zaproszenie w 1993 roku na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kyoto, gdzie z tamtejszą orkiestrą wykonał „Koncerty brandenburskie” J.S. Bacha i „Historię żołnierza” I. Strawińskiego. Od października 1993 roku prowadzi zespoły kantatowo-oratoryjne i zespoły operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Przygotował kilkadziesiąt premier operowych i oratoryjnych (H. Purcell, J.S. Bach, G.F. Haendel – polska premiera oratorium „Susanna”, „Belshazzar” – polska premiera, J.A. Hasse „Cleo de” – polska premiera, G. Pergolesi, D. Cimarosa, J. Haydn, W.A. Mozart, G. Rossini, S. Moniuszko, G. Donizetti, G. Puccini, H. Czyż, T.Z. Kassern „The comedy of the dumb wife“ – światowa prapremiera, G.C. Menotti – polska premiera „The old maid and the thief”, M. Rimski-Korsakow – polska premiera „Carska narzeczona” i in.).Dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych RTV, a także CD (Muzyka polskiego Renesansu; G.F.Haendel – Mesjasz; W.A.Mozart – Requiem; T.Z. Kassern – Comedy of the dumb wife; J. M. Poniatowski – Mass in F „World Premiere Recording”; W. Żeleński – Sacred Choral Works „World Premiere Recording”). W latach 1995-2000 współpracował z orkiestrą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Cho-pina w Warszawie, z którą często koncertował w krajach Beneluksu, Francji i Hiszpanii.Od 2010 jest kierownikiem artystycznym Chóru i Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie, a od kwietnia 2011 do kwietnia 2015 był dyrygentem zespołu Camerata Lubelska. Z tymi zespołami dokonał kilkunastu światowych prawykonań dzieł Jana Wańskiego, Józefa Zeidlera, Józefa Michała Poniatowskiego, Władysława Żeleńskiego i w 2014 roku z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, solistami i Zespołem Wokalnym Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku dzieł: Missa in Dis „Die Zauber öte” (sygnowana nazwiskiem W.A. Mozart) i Floriana Schoena. W 2015 roku uchwałą Rady Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał stopień doktora habilitowanego.


W ramach Zaduszek Pobrygidkowskich, obchodzonych co roku pod koniec listopada lub na początku grudnia wystąpi Orkiestra i Chór Trybunału Koronnego z oraz soliści wokaliści i dyrygent. Zostaną wykonane utwory J.S. Bacha.  

Przedsięwzięcie ma na celu organizację koncertu monograficznego poświęconego twórczości J. S. Bacha.  W programie: Kantaty J. S. Bach - Aus der Tiefe rufe ich, Herr, zu dir BWV 131, Z głębokości wołam do Ciebie, Panie! i Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 140, Zbudźcie się, tak ci wołają Kantata 131 powstała na zamówienie pastora kościoła mariackiego w Muehlhausen. Tekst, na którym oparta jest kantata składa się wyłącznie z cytatów biblijnych i chorału. Zrąb stanowi Psalm 130 w pełnym brzmieniu.

Kantata 140 powstała na 27 niedzielę po Trójcy Św. (zdarza się bardzo rzadko w kalendarzu). Datowanie jedynej na ten dzień zachowanej kantaty nie stanowi żadnej trudności; powstała na 25 listopada 1731 roku. Tekst - z Ewangelii na tę niedzielę. 

Koncert ma stanowić kontynuację repertuarową koncertu, który odbył się 30.03.2014 r., 11.12.2016 r. i 24.11.2018 r. roku w Kościele Pobrygidkowskim i spowodował bardzo duże zainteresowanie publiczności. W Lublinie do rzadkości należy wykonanie wokalno-instrumentalnych dzieł Bacha, do których należą kantaty. Doskonała frekwencja na poprzednim koncercie i znakomity odbiór publiczności spowodowały chęć kontynuowania repertuaru, którego wielkie bogactwo zawarte jest w spuściźnie J. S. Bacha. Twórczość Bacha cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem melomanów, chociaż dość rzadko jest wykonywana na żywo przez instytucje zawodowe.

Zaduszki Pobrygidkowskie - to - cykliczne wydarzenie w czasie którego przywołujemy w naszej pamięci osoby związane z naszą świątynią: króla Władysława Jagiełły – fundatora naszej świątyni i walczących pod Grunwaldem, jeńców Krzyżackich wznoszących mury tego kościoła, Ojców Brygidów, Siostry Brygidki, Siostry Wizytki i Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej, księży pracujących w naszym kościele, poległych w obronie niepodległości Ojczyzny i na Golgocie Wschodu, pochowanych w grobach ziemnych i kryptach naszej świątyni, na dawnym cmentarzu wokół kościoła, dobrodziejów i wiernych, którzy odeszli już do Pana, przekraczając próg wieczności. Nawiązujemy w ten sposób do bogatej tradycji, m.in. postawy wdzięczności króla Władysława Jagiełło, który wybudował ten Kościół jako wotum za zwycięską bitwę pod Grunwaldem.

Nawiązując do tej odległej tradycji od kilku lat obchodzimy Zaduszki Pobrygidkowskie.  Kościół Pobrygidkowski odegrał też bardzo ważną rolę w czasach nowożytnych. W latach 80’ XX w. w tym miejscu gromadzili się ludzie opozycji, aby wyrazić swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego. Dzięki zaangażowaniu duszpasterzy odbywały się Mszę św. za Ojczyznę. Po nich często wybitni aktorzy deklamowali wiersze ku pokrzepieniu serc naszych rodaków uciemiężonych przez komunistyczne jarzmo. 

KONCERT PAPIESKI: CZŁOWIEK SUMIENIA

w dniu 20.10.2019 r.godz.18.45

 

Muzyka klasyczna i fragmenty homilii Jana Pawła II z V Pielgrzymki do Polski

 

Program koncertu: CZŁOWIEK SUMIENIA 20.10.2019. koncert zaproszenie A6 1

Barka

=======

zapowiedź koncertu

=======

J. S. Bach - Alla breve BWV 589

=======

fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w czasie Mszy św. odprawianej na wzgórzu "Kaplicówka" w dniu 22 maja 1995 r. w Skoczowie

=======

B. Stieler - Andante non troppo

M. Reger - Liebestraum

P. Maszyński - Andante mosso (Petite Berceuse)

=======

fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w czasie Mszy św. odprawianej na wzgórzu "Kaplicówka" w dniu 22 maja 1995 r. w Skoczowie

=======

W. A. Mozart - Adagio i fuga KV 546

=======

fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w czasie Mszy św. odprawianej na wzgórzu "Kaplicówka" w dniu 22 maja 1995 r. w Skoczowie

=======

F. Mendelssohn-Bartholdy - V Symfonia B-dur na ork. smyczkową20.10.2019. koncert zaproszenie A6 2

=======

Boże coś Polskę

 

Wykonawcy:

 

Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie

 

Przemysław Stanisławski - dyrygent

 

Jacek Brzeziński - narracja

 

Orkiestra Trybunału Koronnego powstała w Lublinie w 1995 roku. Pomysłodawcą powołania zespołu był lubelski altowiolista Renaldo Wójtowicz. Pozostając pod jego kierownictwem do 2010 roku, orkiestra od początku występowała pod obecną nazwą, nawiązującą do dziedzictwa kulturowego Lublina. Swoje istnienie Orkiestra zainaugurowała wykonaniem Mszy Nelsońskiej J. Haydna w lubelskiej Archikatedrze. Trzon Orkiestry Trybunału Koronnego stanowi kwintet smyczkowy, zaś instrumenty dęte, organy i klawesyn dobierane są do składu podstawowego w zależności od potrzeb repertuarowych. Na początku działalności nawiązana została trwająca do chwili obecnej stała współpraca z zespołami chóralnymi Lublina. Orkiestra podczas swej działalności współpracowała z różnymi dyrygentami. Działalność Orkiestry Trybunału Koronnego od 2010 roku wspierana jest przez Stowarzy-szenie o tej samej nazwie którego prezesem jest Dariusz Dąbrowski. Kierownictwo artystyczne objął Przemysław Stanisławski.Na przestrzeni kilkunastu lat działania zespół wystąpił w kilkudziesięciu koncertach. Brał udział w lubelskich festiwalach takich jak: Dni Muzyki Organowej, Żakeria, Wielkopostne Śpiewanie; występował we Wrocławiu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, w Helu na Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie oraz festiwalu Gdynia Classica Nova; uczestniczył w licznych koncertach wokalno-instrumentalnych i instrumentalnych, takich jak koncerty prezydenckie, koncerty realizowane we współpracy z Miastem Lublin, gale jubileuszowe chórów lubelskich. Ważnym projektem Orkiestry był koncert z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej (w programie: oratorium Mesjasz G. F. Haendla, dyr. P. Stanisławski), który odbył się w grudniu 2011 roku. Kolejne projekty, zrealizowane we współpracy z Miastem Lublin w 2012 roku, to koncert muzyki Mozarta (Symfonia g-moll KV 550, Msza Koronacyjna KV 317, Exsultate, jubilate KV 165) w odrestaurowanym Wirydarzu lubelskiego Klasztoru Dominikanów oraz koncert muzyki na orkiestrę smyczkową (w programie m.in. Serenada C-dur op. 48 P. Czajkowskiego), pod dyrekcją szefa artystycznego zespołu. W tym samym roku, wspólnie z wrocławską Akademią Muzyczną, zespół wziął udział w realizacji spektaklu operowego Agatka, czyli przyjazd pana Jana Dawida Hollanda. Pod dyrekcją Marka Toporowskiego zaprezentował go w Tarnowie i Krakowie. 15 sierpnia 2012 r. Orkiestra Trybunału Koronnego wystąpiła w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie na koncercie pod patronatem Prymasa Seniora Polski – Józefa Glempa. Wiosną 2013 roku Orkiestra uczestniczyła w koncertach Gorzkich żali R. Rozmusa oraz nagraniu CD. Następnie towarzyszyła chórom uczestniczącym w I Festiwalu Miast Partnerskich Lublina podczas koncertu Te Deum W. Kilara (maj 2013). W czerwcu 2013 r. razem z Cameratą Lubelską wykonała koncert Przedziwny, Święty Antoni, patronie Miasta Lublina oraz w składzie smyczkowym koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego – Lutosławski i jemu współcześni. Również we współpracy z Cameratą Lubelską zespół wziął udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej – Gdynia Classica Nova, gdzie przedstawił prawykonania litanii Jana Wańskiego i Józefa Zeidlera. W ostatnich latach we współpracy z Urzędem Miasta Lublin zrealizowanych zostało kilka następnych projektów: Kantaty Jana Sebastiana Bacha (2014), koncert A. Vivaldi – Cztery pory roku (2014), koncert Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2014), koncert Saksofon i smyczki (2015), koncert oratorium G. F. Haendla Baltazar (2015), koncert Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2015), J. Haydn: Siedem ostatnich słów Chrystusa – Koncert Wielkopostny (2016), Noc Kultury 2016 – W kręgu zapomnianej pieśni polskiej (2016), Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina (2016) oraz koncert Muzyka Jana Sebastiana Bacha (2016). We współpracy z Chórem Akademickim KUL zespół orkiestry dokonała nagrania płyty CD „Tryumfy Króla Niebieskiego” – kolędy i pastorałki.

 

W 2017 roku orkiestra wzięła udział w realizacji projektu Zakochani w Lublinie z okazji 700-lecia lokacji miasta Lublin, wykonała koncert Muzyka religijna z XIX-wiecznych rękopisów – odkrycia lubelskich muzykologów oraz koncert Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina – 50-lecie pracy artystycznej Przemysława Stanisławskiego.

 

W lutym 2018 roku Orkiestra wzięła udział w projekcie „Biblia Audio” – Koncert „Ja Jestem” z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Przemysław Stanisławskiurodził się w Poznaniu. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat. Ukończył teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Poznaniu i dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Czyża. Od 1966 do 1986 roku śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego.W 1983 roku utworzył męski zespół wokalny „A abre Concinui”. Od powstania do 1992 roku był kierownikiem artystycznym tego zespołu występując na wielu estradach w kraju i poza granicami. W latach 1986-1991 pracował w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pełniąc funkcję asystenta dyrygenta. W tym czasie założył Polski Chór Kameralny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki wokalno-instrumentalnej baroku i klasycyzmu.Jako dyrygent koncertował z orkiestrami: Camerata Academia, Warszawska Orkiestra Kameralna, Polish Sinfonietta, Filharmonii – Bałtycka, Koszalińska, Lubelska, Olsztyńska, Pomorska, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, a także poza granicami (Belgia, Francja, Hiszpania, Japonia, USA).W roku 1991 został zaproszony na Flandryjski Festiwal Muzyczny do wykonania z orkiestrą i chórem BRT, Philharmonia Choir i Polskim Chórem Kameralnym dzieła G. Ligetiego „Requiem”. W 1992 roku otrzymał zaproszenie z Nantes, by wraz z Orchestre de Pays de la Loire wykonać IX Symfonię L. van Beethovena. W tymże roku był o cjalnym reprezentantem kraju w „Dniu Pol-skim” na światowej wystawie EXPO 92 w Sewilli.Znaczącym wydarzeniem było zaproszenie w 1993 roku na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kyoto, gdzie z tamtejszą orkiestrą wykonał „Koncerty brandenburskie” J.S. Bacha i „Historię żołnierza” I. Strawińskiego. Od października 1993 roku prowadzi zespoły kantatowo-oratoryjne i zespoły operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Przygotował kilkadziesiąt premier operowych i oratoryjnych (H. Purcell, J.S. Bach, G.F. Haendel – polska premiera oratorium „Susanna”, „Belshazzar” – polska premiera, J.A. Hasse „Cleo de” – polska premiera, G. Pergolesi, D. Cimarosa, J. Haydn, W.A. Mozart, G. Rossini, S. Moniuszko, G. Donizetti, G. Puccini, H. Czyż, T.Z. Kassern „The comedy of the dumb wife“ – światowa prapremiera, G.C. Menotti – polska premiera „The old maid and the thief”, M. Rimski-Korsakow – polska premiera „Carska narzeczona” i in.).Dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych RTV, a także CD (Muzyka polskiego Renesansu; G.F.Haendel – Mesjasz; W.A.Mozart – Requiem; T.Z. Kassern – Comedy of the dumb wife; J. M. Poniatowski – Mass in F „World Premiere Recording”; W. Żeleński – Sacred Choral Works „World Premiere Recording”). W latach 1995-2000 współpracował z orkiestrą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Cho-pina w Warszawie, z którą często koncertował w krajach Beneluksu, Francji i Hiszpanii.Od 2010 jest kierownikiem artystycznym Chóru i Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie, a od kwietnia 2011 do kwietnia 2015 był dyrygentem zespołu Camerata Lubelska. Z tymi zespołami dokonał kilkunastu światowych prawykonań dzieł Jana Wańskiego, Józefa Zeidlera, Józefa Michała Poniatowskiego, Władysława Żeleńskiego i w 2014 roku z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, solistami i Zespołem Wokalnym Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku dzieł: Missa in Dis „Die Zauber öte” (sygnowana nazwiskiem W.A. Mozart) i Floriana Schoena. W 2015 roku uchwałą Rady Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał stopień doktora habilitowanego.

 

Jacek Brzezińskiw 1977 roku ukończył studia magisterskie na kierunku lologia polska UMCS. W latach 1977 – 81 pracował jako asystent w zakładzie logopedii UMCS. W tym czasie też odbył dwuletnie Podyplomowe Studia Logopedyczne. W Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS pracuje od 1991 roku, gdzie prowadzi lektorat języka polskiego a także zajęcia z kultury żywego słowa. Współpracował z Wyższą Szkołą Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza w Lublinie (1998/99) oraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (2011-2012). Owocem długoletniej pracy z cudzoziemcami jest stworzony przez niego Chór i Teatr ponad Granicami CJKP z UMCS prezentujący spektakle oparte na polskiej dramaturgii (np., „Dziady”, „Odprawa posłów greckich”, „Brat naszego Boga” czy „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim”), jasełka i koncerty kolęd czy wieczory pieśni patriotycznych i biesiadnych. Organizuje Dwujęzyczne Konkursy Recytatorskie, w których biorą udział wyłącznie cudzoziemcy. Od 1974 roku jako aktor związany jest z Teatrem „Provisorium”. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach teatralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w Polsce i wielu krajach Europy. Występował też w Japonii, Korei Płd., syberyjskiej części Rosji, Egipcie i USA. Prowadził wspólnie z innymi warsztaty teatralne w kilku ośrodkach uniwersyteckich w USA, Niemczech i w Polsce. Współpracował przy adaptacjach teatralnych kilku powieści. Jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. dwukrotnie otrzymane Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (1992, 2001), Grand Prix Festiwalu Teatralnego „Klasyka Polska” w Opolu (1999), Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina (1999), wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (1999), Grand Prix w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2004) czy Nagroda Prezydenta Lublina (1996, 2001, 2004, 2014). Jako aktor uczestniczył w telewizyjnych nagraniach kilku spektakli. W 2002 roku odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 2012 – Srebrny Krzyż Zasługi.

 

W związku z przypadającą 40. rocznicą Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II i 41. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dedykujemy mieszkańcom Lublina Koncert Papieski. Celem koncertu jest organizacja spektaklu słowno-muzycznego przybliżającego postaci i nauczanie w kwestii sumienia św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela  Miasta Lublina i byłego profesora KUL. Fragmenty przemówień papieskich będą zaczerpnięte z homilii wygłoszonej w Skoczowie w 1995r. Teksty Papieskie przedstawione zostaną przez zawodowego aktora, lub dziennikarza zaś oprawę muzyczna stanowić będzie sakralna muzyka religijna i muzyka instrumentalna  Zadanie polega na upowszechnianiu wśród mieszkańców Lublina dziedzictwa kulturalnego związanego z myślą i nauczaniem Papieża Jana Pawła II. Cele zadania zostaną osiągnięte poprzez upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Jana Pawła II w formie recytacji wybranych fragmentów przemówień, homilii, cytatów  i myśli Papieża przeplatanych muzyką sakralną. Wykonawcą koncertu będzie Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie z dyrygentem. Orkiestrę Trybunału Koronnego tworzą muzycy na co dzień związani z Filharmonią Lubelską, Teatrem Muzycznym w Lublinie. 

W programie: J. Suk - Serenada na orkiestrę smyczkową op. 6, W. A. Mozart - Adagio i Fuga KV 546, P. Maszyński - Kołysanka, P. Czajkowski - Elegia oraz fragmenty przemówień Jana Pawła II z Pielgrzymi do Skoczowa, w których papież poruszał kwestię związane z sumieniem mocno akcentując, że Polska w obecnych czasach potrzebuje ludzi sumienia. 

 

Sponsorzy i Partnerzy koncertu:

 ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

bogdanka saHANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 KONCERT: SAXOPHONEORGANO MEDITATIOM w dniu 08.09.2019 r. godz. 18.45

Celem koncertu jest pokazanie słuchaczom, że saksofon to nie tylko Jazz, klub i grzane wino, ale w połączeniu z organami to również medytacja. Akustyka wnętrza kościoła pozwoli zaś wydobyć głębsze brzmienie tego instrumentu. Słuchacze będą mieli okazję poznać jak dotąd mało znane utwory XX - wiecznych kompozytorów, którzy pisali specjalnie na ten instrument. 08.09.2019 koncert zaproszenie A6 1 1

W programie: Theodore Dubois, Jehan Alain, Harald Heilmann, Guy de Lioncourt, Johann Sengstschmid, Karl Haidmayer, Paule Maurice. 

Utwory prezentowane będą w wersji instrumentalnej. Wystąpi 2 instrumentalistów solistów. 

 

Wykonawcy:

JOANNA WRÓBLEWSKA

MONIKA HOŁOWNIA

 

JOANNA WRÓBLEWSKA – saksofon altowy i sopranowy.  Absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej. Swój warsztat muzyczny doskonaliła podczas kursów z pedagogami z Polski i zagranicy. Uczestniczyła w wielu festiwalach jako solistka i kameralistka, m. in. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Ladies Jazz Festiwal w Gdyni, Hot Jazz Spring w Częstochowie, Złota Tarka w Iławie, Internacional de Bandes de Musica (Hiszpania),  Beijing International Teenager Art Week – Beijing International Band Festiwal (Chiny). Współpracowała z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Sztuk w Oleśnicy, Filharmonią Krakowską, Centrum Muzyki i Muzykoterapii „Gaia”. Współtworzy żeński kwartet Saksofonarium oraz FantAsMa Duo. Współpracuje również z zespołami Standard Brass Band oraz Klucze.

MONIKA HOŁOWNIA – organistka, muzykolog.  Absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II  w klasie organów dr hab. szt. muz. Elżbiety Charlińskiej. W roku 2014 zdobyła dyplom na międzynarodowym konkursie muzycznym  Študentská umelecká činnosť  (Słowacja). Aktualnie obejmuje stanowisko organistki w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

 

Program:

1.     T. Dubois, Messe de Mariage: Invocation

2.     P. Maurice, Tableaux de Provence: II. Cansoun per ma Mio; III. La Boumiano

3.     H. Heilmann, Sonata breve08.09.2019 koncert zaproszenie A6 1 2

4.     G. de Lioncourt, Trois melodies gregoriennes: Clemens rector

5.     J. Alain, Choral Dorien

6.     H. Heilmann, Pastorale

7.     K. Haidmayer, Altorgano

8.     J. Sengstschmid, Meditation, op. 43c

9.     R. Noda, Improvisation I

10.   T. Dubois, Messe de Mariage: Laus Deo (Sortie)

 

Sponsorzy i Partnerzy koncertu:

Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

bogdanka saHANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 

 

KONCERT: ZDERZENIE ŚWIATÓW ZAKRZEWSKI & BAROK w dniu 23.06.2019 r.

 

Program koncertu przedstawia utwory dwóch skrajnych epok – okresu Baroku  i współczesności. Pierwszą reprezentują kompozytorzy różnych szkół narodowych m.in. Pietro Baladassare, Henry Purcell, Jeremiach Clarke oraz Johann Sebastian Bach.

Nasze czasy są reprezentowane przez  utwory młodego polskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego, który opowiada o dzisiejszym świecie głównie za pomocą organów, wykorzystując własne, często odkrywcze i śmiałe zasoby kompozytorskie, operując pojęciem nieskończoności czasu w muzyce. W swojej twórczości gdański kompozytor zwraca się do różnych tematów egzystencjalnych oraz religijnych.

Celem koncertu jest przedstawienie melomanom ich młodego rodaka, propagowanie organowej i kameralnej muzyki polskiej. Przedstawienie muzyki naszych czasów na tle muzyki barokowej. Pokazanie nowej techniki kompozytorskiej, która odchodzi od klasycznego myślenia formą i harmonią, a jednocześnie jest nimi inspirowana i z nimi konfrontowana. 

Wykonawcy:

Maksym Bevskiy (ur.1999) – trębacz, absolwent Tarnopolskiej Uczelni Muzycznej im. S. Kruszelnicskiej (Ukraina). Zdobywca Grand Prix na Ogólnoukraińskim  konkursie młodych trębaczy (2013) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. M. Starowieckiego (2016). Uczestnik licznych festiwali i warsztatów muzycznych prowadzonych m.in. przez Tomasza Ślusarczyka, Paula Archibalda oraz Ottiego Saufera. Aktualnie jest związany z Instytutem Muzykologii KUL.

Dymitr Harelau (ur. 1986) – organista, muzykolog. Absolwent Instytutu Muzykologii KUL w klasie organów prof. Jadwigi Kowalskiej. Kształcił się również w Nowopołockiej Uczelni Muzycznej (Białoruś) w klasie fortepianu prof. Tatsiany Ivashkinej oraz w klasie organów prof. Neli Borovik w Połockiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczestnik wielu konkursów, festiwali oraz warsztatów muzycznych. Zdobywca III nagrody na III Konkursie Organowym Sancta Caecilia w Moskwie (2013). Aktualnie pracuje nad rozprawą doktorską w Instytucie Muzykologii KUL.

Utwory prezentowane będą w wersji instrumentalnej. Wystąpi 2 instrumentalistów solistów. 

PROGRAM:

G.F. Händel Antyfona F-dur, HWV 270

P. Baldassare Sonata F-dur

M. Zakrzewski Experience, 2014Koncert 23.06.2019 str. 2

J.S. Bach Passcaglia, BWVAnh 182

M. Zakrzewski, Suite nouvelle, 2017: Prelude, Psalm 117, Toccata

J.S. Bach, Aria Mache dich, mein Herze rein z  Pasji wg św. Mateusza, BWV 244

M. Zakrzewski Nic dwa razy się nie zdarza

M. Zakrzewski Eripe me, Domine z Psałterza Dawidowego, 2017

MACIEJ ZAKRZEWSKI  - Organista, kompozytor, improwizator, wykładowca AM im. St. Moniuszki w Gdańsku. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof.  R. Peruckiego i dr H. Dys. Współpracuje m.in.  z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Progress. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych m.in.: Liszt&Widor organ works /Soliton 2014/, oraz Naji Hakim – organ works /Ars Sonora 2018/. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego główne miejsce zajmują utwory organowe oraz dzieła na orkiestrę kameralną. Nominowany do wielu nagród m.in. Gryfa Pomorskiego w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”, nagrody miasta Gdańska Młodzi Twórcy Kultury oraz Splendor Gedanensis. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Irlandia, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Szwecja).

%MCEPASTEBIN%

 

Sponsorzy i Partnerzy koncertu:

 

Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa

 

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

 

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie

 

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

 

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach

 

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

bogdanka saHANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 

KONCERT ORKIESTRA TRYBUNAŁU KORONNEGO MIESZKAŃCOM LUBLINA - w dniu 22.06.2019 r. godz. 19.00

KONCERT: WYBRANE MUZYCZNE PRZEBOJE Z CAŁEGO ŚWIATA w dniu 09.06.2019 r godz. 18.45.

"Muzyczne wybrane przeboje z całego świata" w wykonaniu: Margaryta Nagaieva i przyjaciele. W trakcie występu zaprezentują muzyczne utwory począwszy od baroku, skończywszy na współczesności (J.Pachelbela, J.S.Bacha, G. Caccini, F. Schubert, F. Chopin,  , E. Morricone, M.L.Takle, M. Sawy...) 09.06.2019 koncert

Muzyczną wędrówkę rozpoczniemy od Niemiec i skończymy na ziemi ojczystej. Celem koncertu jest ukazanie niecodziennego połączenie muzyki organowej z trąbką, skrzypcami, wiolonczelą, pianinem i sopranem. To niezwykłe, niepowtarzalne połączenie  - będzie inspiracją do podróży nie tylko po świecie, ale i w głąb serca czy duszy. Stworzy atmosferę do chwili medytacji oraz uwielbienia Pana Boga.

W koncercie wystąpią: 4 wokalistów instrumentalistów (skrzypce, wiolonczela, trąbka, organy - fortepian) i wokalista solista (sopran).   

 

Wykonawcy:

Anna Barska - sopran

Natalia Kozub - skrzypce

Mirosław Kozub - wiolonczela

Zygmunt Skwierz - trąbka

Margaryta Nagaieva - organy, pianino

 

W programie:

1) J. S. Bach Chorał „ In Dulci Jubilo ”

2) Bernard Fitzgelard "English Suite" ( Anglia )

3) Johann Pachelbel  "Canon" ( Niemcy )

4) Mons Takle "Medytacja" ( Norwegia)

5) William Gomez " Ave Maria" ( Hiszpania )

6) Ennio Morricone " Obój Gabriela" ( Włochy )

7) Claude Francois " My way" ( Francja )

8) Mirosław Skorik " Melodia" ( Ukraina)

9) Karl Jenkins " Ave Verum " ( Anglia)

10) "Panie, proszę przyjdź" na mel. Abby ( Szwecja )

11) Franciszek Schubert " Ave Maria " ( Austria )

12) Stanisław Moniuszko " Prząśniczka "

 

Anna Barska - solistka Teatru Muzycznego w Lublinie. Jedna z najaktywniejszych śpiewaczek Lubelszczyzny. Dysponując lirycznym sopranem o bogatych właściwościach interpretacyjnych i wielokierunkowym wykształceniem posiada w swoim repertuarze muzykę należącą do różnych epok i stylów - od baroku po dzieła po dzieła współczesnych kompozytorów. Ponadto stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków i z Centrum Inicjatyw Muzycznych w Lublinie. Poza działalnością artystyczną ważną część jej dorobku stanowi prowadzenie zajęć i warsztatów edukacyjnych związanych z indywidualnym i zbiorowym kształceniu emisji głosu.

Natalia Kozub - skrzypaczka ,  studia  muzyczne  ukończyła  w  klasie  prof. L. Oniszczenko  we  Lwowskim  Konserwatorium  im. M. Łysenko .  W roku  2005  ukończyła  Studia  Podyplomowe  na  Akademii  Muzycznej  im. Fr. Chopina  w  Warszawie w  zakresie  kameralistyki  w  klasie prof.  M.  Nosowskiej  . Od 1991 roku  pracuje w  orkiestrze  Filharmonii Lubelskiej  jako  solistka , równocześnie   prowadzi  klasę  skrzypiec  w  Ogólnokształcącej  Szkole  Muzycznej  I   i  II  st. im. K .  Lipińskiego  w  Lublinie. Uczniowie  jej  odnoszą  liczne  sukcesy  na  konkursach  ogólnopolskich  i  międzynarodowych

Mirosław Kozub - wiolonczelista, studia  muzyczne  ukończył  z wyróżnieniem  w 1989r.  w  klasie  prof. W. Hermana na  Akademii Muzycznej w Krakowie.  W 1996r. ukończył  Międzywydziałowe  Studium Pedagogiczne  przy Akademii  Muzycznej  w  Krakowie. Studia Podyplomowe odbył na  Akademii  Muzycznej  im. Fr. Chopina  w  Warszawie w  zakresie kameralistyki  w  klasie prof.  M.  Nosowskiej. Od 1989 roku pracuje w orkiestrze  Filharmonii Lubelskiej  jako  muzyk solista, równocześnie prowadząc klasę wiolonczeli  w Ogólnokształcącej  Szkole Muzycznej  I  i II  st. im. K. Lipińskiego  w  Lublinie. Jego uczniowie są laureatami wielu pierwszych nagród  na konkursach  ogólnopolskich i  międzynarodowych. 

Zygmunt Skwierz – trębacz , absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował  z wieloma orkiestrami symfonicznymi, obecnie od 1998 r. solista  Filharmonii Lubelskiej, prowadzi klasę trąbki w Szkole Muzycznej  im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku.

Margaryta Nagaieva - ur. 1990 r. Pochodzi z Ukrainy (miasto Łuck). Jest absolwentką Wołyńskiego Uniwersytetu Wschodnio–Europejskiego im. Łesi Ukrainki na kierunku Muzykologia (w klasie fortepian i organy). Obecnie mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie pełni funkcję pierwszej organistki
w kościele rektoralnym pw. św. Wojciecha oraz drugiej organistki w dwóch kościołach rektoralnych pw. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej i pw. św. Judy Tadeusza. Prowadzi aktywną solową działalność  artystyczną,jako akompaniator współpracuje z solistami
  i zespołami. 
Ma w swoim dorobku nagraną płytę utworów Jerzy Gablenza (Leading Label Polish Music&Musicians) Acle Prealable 2018.

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

Partnerzy koncertu:

 

Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa

 

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

 

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie

 

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

 

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach

 

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

bogdanka saHANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 

   

 

 

KONCERT: TOTUS TUUS

w ramach

IV Festiwalu Chórów Miast Partnerskich Lublina 2019

 

31 maja 2019 r. godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

ul. Gabriela Narutowicza 6

 

Wykonawcy:

CHÓR AKADEMICKI UMCS IM. JADWIGI CZERWIŃSKIEJ

CHÓR AKADEMICKI WILEŃSKIEJ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH

CHÓR KAMERALNY „DABRAWEST” BIAŁORUSKI PAŃSTWOWY UNIWERSYTET KULTURY I SZTUKI

CHÓR MIESZANY „GAUDEAMUS” PAŃSTWOWEGO UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. IWANA FRANKI W DROHOBYCZU

 

W programie:

 

CHÓR AKADEMICKI UMCS IM. JADWIGI CZERWIŃSKIEJ

1. Mikołaj Gomółka – „Nieście Chwałę Mocarze”

2. Komitas Vardapet – „Yel, Yel”

3. Ola Gjeilo – „Ave generosa”

 

CHÓR AKADEMICKI WILEŃSKIEJ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH

4. Giuseppe Pitoni “LAUDATE DOMINUM”

5. Leonidas Abaris, Ramutė Skučaitė „LAKŠTINGALŲ PILIS“ („THE CASTLE OF NIGHTINGALES“)

6.   „SIYAHAMBA“

 

CHÓR KAMERALNY „DABRAWEST” BIAŁORUSKI PAŃSTWOWY UNIWERSYTET KULTURY I SZTUKI

7. «Bohorodyce dievo, radujsjа» – kompozytor Artem Wedel"

8. «Swjaty boża» - kompozytor Nikolaj Kulikovicz 

9. «Alliluja» - kompozytor Romuald Twardowski 

 

CHÓR MIESZANY „GAUDEAMUS” PAŃSTWOWEGO UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. IWANA FRANKI W DROHOBYCZU

10. Romuald Twardowski – „Otcze Nasz” – Z Liturgii „Kyjiwska”

11. Dmytro Bortnianskyi – “Chaj woskresne Boh” – Chorowyj koncert № 34

12. Kryrlo Stecenko – „Mylist myru”. Z Liturhii

 

CHÓR AKADEMICKI UMCS IM. JADWIGI CZERWIŃSKIEJ

Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej jest reprezentacyjnym zespołem uczelni. Początki historii Chóru Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie sięgają 1949 roku, kiedy zespół został oficjalnie powołany z inicjatywy grupy studentów kierowanych przez prof. Adama Wyleżyńskiego, byłego rektora Konserwatorium Wileńskiego. Zmiany w strukturze uczelni powodowały czasowe przerwy w pracy artystycznej zespołu. Działalność Chóru została reaktywowana w 1969 roku pod kierownictwem Kazimierza Górskiego. Od tego czasu datuje się nieprzerwana aktywność i artystyczny rozwój zespołu.

Od 1973 roku kierownictwo Chóru objęła Jadwiga Czerwińska. Rozpoczął się okres ożywionej działalności koncertowej zespołu w kraju i za granicą. Efektami pracy były nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach: I nagroda na Międzynarodowym Młodzieżowym Festiwalu Chóralnym w Neerpelt w Belgii (1974), wyróżnienie na festiwalu w Llangollen w Walii (1975), II i IV nagroda na festiwalu w Gorizii we Włoszech (1978). Nawiązano współpracę z Państwową Filharmonią Lubelską, uczestnicząc w wykonaniach dzieł oratoryjnych.

Rozwój działalności artystycznej i koncertowej przerwała w 1980 roku przedwczesna śmierć Jadwigi Czerwińskiej, która odeszła w pełni sił twórczych, mając przed sobą wiele planów i zamierzeń artystycznych. W uznaniu jej zasług i na prośbę chórzystów Senat uczelni nadał Chórowi Akademickiemu UMCS imię Jadwigi Czerwińskiej. Kierownictwo zespołu objął chórzysta i wychowanek Patronki Chóru Karol Borsuk, podejmując się niełatwego zadania kontynuacji dzieła zmarłej dyrygentki.

W 1982 roku funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Chóru Akademickiego powierzono Andrei Jaworskiej. Pod jej kierownictwem reaktywowana została współpraca z Filharmonią Lubelską. Wznowieniu uległy kontakty zagraniczne. W 1984 roku Chór wziął udział w festiwalu w Nuoro na Sardynii, a następnie odbył trasę koncertową po Włoszech, zakończoną w Watykanie przyjęciem zespołu na prywatnej audiencji przez papieża Jana Pawła II. W tym samym roku Chór zdobył wyróżnienie na festiwalu w Międzyzdrojach.

Rok 1985 stanowi kolejną kluczową datę w dziejach Chóru Akademickiego UMCS. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru została Urszula Bobryk. Od tego czasu działalność zespołu jest nieprzerwanie związana z jej osobą. Celem działań artystycznych nowej dyrygentki stało się nie tylko utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego, ale jego nieustanne podnoszenie, co miało nadać zespołowi odpowiednią rangę na poziomie krajowym i ułatwić współzawodnictwo międzynarodowe.

Pod jej kierownictwem rozpoczął się nowy etap działalności artystycznej Chóru, co zaowocowało aktywną współpracą z Państwową Filharmonią Lubelską i wykonaniem dzieł oratoryjnych J.S. Bacha, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Mahlera, C. Orffa, W. Kilara, H.M. Góreckiego, M. Palmeriego, R.T. Twardowskiego, L. Możdżera.

Chór intensywnie koncertuje w kraju i za granicą, biorąc udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych we Francji, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Grecji, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Turcji, Izraelu i USA.

Chór UMCS jest laureatem pierwszych nagród i Złotych Dyplomów w konkursach krajowych i zagranicznych: Moers-Repelen (Niemcy, 1992), Vaasie (Finlandia, 1998), Fort Lauderdale na Florydzie (USA, 1999), Prevezie (Grecja, 2000), Bruk (Austria, 2001), Linz (Austria, 2003), Šiauliai (Litwa, 2004), Fürstenwald, Berlin (Niemcy, 2004), Torrevieja (Hiszpania, 2008), Montecatini Terme (Włochy, 2016), Agrigento na Sycylii (Włochy, 2016).

Dyrygent Urszula Bobryk była dwukrotnie wyróżniona jako osobowość artystyczna i najlepszy dyrygent na konkursach w Niemczech (1992) i USA (1999).

Po siedemdziesięciu latach od swego powstania Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej znajduje się w czołówce polskich chórów uniwersyteckich i nieustannie potwierdza swój wysoki poziom, zdobywając uznanie publiczności oraz liczne nagrody w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą.

Pod kierownictwem Urszuli Bobryk zespół wyróżnia się dbałością o wysoki poziom wykonawczy, a biorąc udział w wielu międzynarodowych projektach muzycznych, nade wszystko promuje współczesną polską muzykę chóralną za granicą.

 

CHÓR AKADEMICKI WILEŃSKIEJ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH

Chór Akademicki Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął działalność w roku 1982. Założycielem chóru był Kastytis Barisas. Od roku 1993, dyrygentami chóru są Arvydas Adamonis i Asta Rauduvaitė. Chór ma charakter amatorski. Członkami chóru są studenci oraz absolwenci różnych specjalności – malarze, drukarze, rzeźbierze, architekci, projektanci itd. Chór koncertował na całej Litwie i poza jej granicami. Będąc w trasie, członkowie często prezentują również swoje dzieła. Chór brał również udział w wielu festiwalach i konkursach chórowych, jak choćby World Lithuanian Song Festival and competition; Baltic Students Festival “Gaudeamus” (Estonia, Łotwa, i Litwa); konkurs chórowy “Hora Cantavi” (Polska); International Youth choir festival and competition in Veldhoven (Holandia); choir festival and competition in Ohrid (Macedonia Północna); International festival of student and Academic choirs “Vesnushka” Yaroslavl (Rosja); International choir festival Mundus Cantat in Sopot (Polska); International Prague Spring Choral Meeting (Czechy).

Arvydas Adamonis.

Urodzony w roku 1959. W roku 1987 ukończył Litewską Akademię Muzyczną, gdzie uczył się sztuki dyrygenckiej od profesora Antanasa Jozėnasa.  W roku 1983, A. Adamonis zwyciężył w Ogólnolitewskim Konkursie Młodych Dyrygentów. W latach 1985 – 1994, wykładał również w Wyższej Szkole Muzycznej w Wilnie im. Juozasa Tallat-Kelpša. Od roku 1993, A. Adamonis jest dyrygentem Chóru Akademickiego Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

CHÓR KAMERALNY „DABRAWEST” BIAŁORUSKI PAŃSTWOWY UNIWERSYTET KULTURY I SZTUKI

Zespół powstał w 1993 roku. Obecnie zrzesza 45 młodych mężczyzn i dziewcząt w różnym wieku - studentów wydziału sztuki chóralnej i wokalnej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Repertuar chóru „Dabrawest” obejmuje utwory muzyki sakralnej różnych stylów i gatunków, klasykę rosyjską i zagraniczną, a także dzieła współczesnych kompozytorów białoruskich. W twórczej biografii zespołu jest wiele interesujących stron.

Chór kameralny „Dabrawest” prowadzi aktywną działalność koncertową, występuje w różnych miastach Białorusi, a także w Rosji, Niemczech, Polsce i Turcji. Bierze udział w transmisjach radiowych i telewizyjnych, występuje na festiwalach muzyki sakralnej, uczestniczy w spotkaniach twórców i pokazach mistrzowskich z personami sztuki wokalnej i chóralnej Republiki Białoruś oraz krajów bliskiej i dalekiej zagranicy. Zespół często występuje w kościołach i katedrach w Mińsku.

W 1995 r. został laureatem festiwalu śpiewów prawosławnych, w 1998 r. zwyciężył w  III Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży „Sesja Sztuki 1998”. W listopadzie 2010 r. oraz  w maju 2011 r. we współpracy z  towarzystwem „Magnum Bonum” oraz Uniwersytetem Lubelskim odbyły się koncerty chóru Dabrawest w Polsce w miastach Krasnystaw, Lublin, Chełm, Zamość i Kielce. 

W 2011 r. zespół zdobył Grand Prix XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi” w Polsce oraz zwyciężył w Międzynarodowym Festiwalu „Susstrakanne Haroy” w mieście Chełm (Polska). W 2013 roku – grupa wygrała V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Antalyi w Turcji. W 2015 roku – została laureatem pierwszego stopnia Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Kościelnej w Hajnówce” (Polska). 

Dziś zespół jest mile widzianym gościem na wielu prestiżowych wydarzeniach w kraju: corocznym święcie „Dnia Miasta”, corocznym czytaniu Cyryla i Metodego poświęconemu  dniom pisma i kultury słowiańskiej, festiwalu „Ave Maria”, festiwalu „Koladnaya zorka”, Prezydenckim Balu absolwentów uniwersytetów. Umiejętności zespołu z każdym rokiem są coraz większe.

Zespół zawdzięcza swój sukces organizatorowi i stałemu kierownikowi – Honorowemu Pracownikowi na rzecz Edukacji – profesor Albinie Vasilyevnie Pekutko, która otrzymała dyplomy Eufrozyny Połockiej w latach 2009, 2011 na poziomie I-II, za wykonywanie programów sakralnych w roku 2000. W 2013 r. Pani Albina otrzymała specjalną nagrodę Prezydenta Republiki Białoruś za znaczący wkład osobisty w wychowanie kreatywnej młodzieży oraz zachowanie i rozwój tradycji białoruskiej szkoły śpiewu akademickiego.

Profesor Pekutko otrzymała także nagrodę specjalną i dyplom V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Antalyi w Turcji dla  „Najlepszego dyrygenta i wykonawcy muzyki polifonicznej” (2013) oraz dyplom najlepszego dyrygenta na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” (Polska, 2015).

 

CHÓR MIESZANY „GAUDEAMUS” PAŃSTWOWEGO UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. IWANA FRANKI W DROHOBYCZU

Chór Mieszany „Gaudeamus” został założony przez docenta Wasyla Jizhaka w 1965 roku. Od tego czasu do 1980 r. chórem kierowali: Zenon Antonishak oraz Hryhorij Holyk. Od 1980 roku chórem dyryguje zasłużony pracownik kultury Ukrainy, profesor Stepan Daciuk.

Repertuar chóru mieści w sobie koncerty: Artema Wedla, Maksyma Berezovskoho, Dmytra Bortnianskoho; kantaty: Mykoly Lysenka, Denysa Sichynskoho, Levka Revuckoho, «Requiem» Luidzhi Kerubini oraz V.A. Mozarta, „Gloria” Antonino; kompozycje sakralne: Mychaja Werbyckoho, Mykoy Leontowycza, Kyryla Stecenka, Serhija Rahmaninova, Andrija Hnatyshyna; utwory: Lesi Dychko, Bohdany Filc, Hanny Havlylec, Volodymyra Stecenka, Oleksandra Jakovycha; kompozycje: Felice Anerio, Francisa Pulenka, Giuseppe Werdi, Antonina Dvorzhaka, Randalla Tomsona, Józefa  Świdra, Romualda Twardowskiego; współczesną muzykę chóralną oraz obróbki pieśni ludowych.

Chór „Gaudeamus” uczestniczył w kilku edycjach Międzynarodowego Uniwersyteckiego Festiwalu Muzyki (FIMU) w mieście Belfort we Francji. Był laureatem nagród na międzynarodowych konkursach chórów studenckich ”Akademiczna Banska Bystrycia” (Słowacja), „AD GLORIAM DEL” w mieście Pińczów (Polska); Grand prix I-go Międzynarodowego Turnieju Chórów Kameralnych w Rzeszowie (Polska). Uczestniczył w IV edycji Jesiennych koncertów muzyki cerkiewnej w Giżycku (Polska), Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Advent – 2004” we Wiedniu (Austria).

Laureat I nagrody  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Młodzież i muzyka we Wiedniu” (Austria). Uzyskał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Chórów im. Franca Szuberta we Wiedniu; był laureatem I nagrody na Ogólnoukraińskim Festiwalu Sztuki Chóralnej poświęconym 175-leciu Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M.P. Drahmanowa; uczestnikiem Ogólnoukraińskiego koncertu-rekwiem „Czarnobyl – młodzież będzie pamiętać” (Kijów), Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich «Universitas cantat» (Poznań). Chór brał również udział w projektach wspólnego wykonywania tworów m.in. – razem z chórem Wydziału Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz orkiestrą symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach (Polska) wykonali utwory A. Vivaldiego, V.A. Mozarta, L. Kerubini, JU. Haidna. Z Akademickim Chórem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz orkiestrą symfoniczną Filharmonii Lubelskiej wykonali wspólnie twory Romualda Twardowskiego oraz Martini Palmeri.

„Gaudeamus” był dwukrotnym uczestnikiem Festiwalu Chórów Miast Partnerskich Lublina – podczas II i III jego edycji.  Dyrektor artystyczny – Stepan Daciuk.

 

KONCERT: MAGICZNY LUBLIN JAGIELLONÓW w dniu 28.05.2019 r.

Wykonawca koncertu Zespół Muzyki Dawnej „La Folia” działający przy MDK2 w Lublinie. "La Folia" jest kameralnym zespołem instrumentalno-wokalnym działającym od wielu lat przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. 28.05.2019. koncert zaproszenie A6 1

Tworzą go młodzi adepci muzyki klasycznej, uczniowie i absolwenci lubelskich szkół muzycznych; kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Piotr Gawryjołek.

Zespół wykonuje i popularyzuje przede wszystkim muzykę świecką i religijną  dawnych epok: średniowiecza, renesansu i baroku, a także dawne i współczesne kolędy (wykonuje w okresie świąt  Bożego Narodzenia).

W celu jak najdokładniejszego przekazania ducha tamtych czasów, zespół gra na replikach instrumentów, takich jak gitara barokowa, fidel, skrzypce barokowe, wiolonczela, flet poprzeczny.

W repertuarze "La Folii" słuchacze znaleźć mogą polskie i zachodnioeuropejskie tańce dworskie, arie włoskie, pieśni, hymny, antyfony i motety autorstwa światowej sławy  kompozytorów, m.in. Dowlanda, Vivaldiego, Bacha, Haendla, Pergolesiego i innych. Repertuar polskiego Renesansu stanowią głównie utwory kompozycji Mikołaja Gomółki, Mikołaja z Krakowa oraz z Tabulatury Jana z Lublina. 

Poprzez różnorodny program koncertu wykonawcy pragną ukazać publiczności wielobarwność muzyki dawnej.

Koncert skierowany jest m.in. do uczestników konkursu "Magiczny Lublin Jagiellonów" - edycja 2019, współorganizowany z IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie oraz Oddział Miejski PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie. 

Patronat nad konkursem sprawują: Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. 

 

PROGRAM KONCERTU:

Jeszcze Marcinie - z tabulatury Jana z Lublina

Hajducki - z tabulatury Jana z Lublina

Kleszczmy rękoma - Mikołaj Gomółka 28.05.2019. koncert zaproszenie A6 2

Szewczyk idzie po ulicy - z tabulatury Jana z Lublina

Nieście chwałę mocarze - Mikołaj Gomółka

Polnisher Tanz - ze zbioru Haussmana (1608)

Dobry taniec polski - Christian Loeffelhol z tabulatury organowej (1585)

Come again - John Dowland

4 Tańce Polskie - Valentin Hausmann

 

KOMPOZYTORZY:

Mikołaj Gomółka,(ur. ok. 1535 w Radoszkach, zm. po 30 kwietnia 1591, prawd. 5 marca 1609 w Jazłowcu) – polski kompozytor renesansowy i instrumentalista. Jego najbardziej znane, wydrukowane za życia i jedyne zachowane do dziś dzieło to Melodie na psałterz polski” (oryginalnie: „Melodiæ ná psalterz polski, przez Mikoláiá Gomólke vczynioné”; wydane w drukarni Łazarza Andrysowicza w Krakowie w 1580), skomponowane do poetyckiego tłumaczenia psalmów biblijnych, dokonanego przez Jana Kochanowskiego; Poeta poprosił Gomółkę o dokomponowanie do jego Psałterza Dawidowego muzyki, a ten przyniósł gotowe dzieło ledwie kilka miesięcy później. Melodie zawierają 150 krótkich
utworów utrzymanych w układzie czterogłosowym, w technice nota contra notam.

Posiłkując się rytmiczną siłą akcentową kompozytor zachował niezwykłą wierność akcentacji języka polskiego.

Melodie są wyjątkowe w muzyce europejskiej z dwóch względów:

  • jest to jeden z nielicznych tak wczesnych przykładów, w którym zarówno tekst jak i muzyka są najwyższej próby;
  • jest to pierwsze znane opracowanie muzyczne wszystkich 150 psalmów.

Wyjątkowa prostota wykonawcza (nota contra notam, budowa zwrotkowa, melodie poszczególnych głosów utrzymane w średnim rejestrze), była zamierzeniem, o którym sam kompozytor pisze w przedmowie:

Są łacniuchno uczynione

Prostakom nie zatrudnione

Nie dla Włochów, dla Polaków

Dla naszych, prostych domaków

Mimo prostoty, pieśni nie są schematyczne – wiele z nich wykazuje wpływy różnorodnych tańców obcych i polskich (pawany, galiardy i in.), przy czym – co jest zupełną nowością w tym czasie – każda stara się oddać wiernie charakter tekstu.

 

Tabulatura organowa Jana z Lublina pochodzi z ok. 1538-1548 roku. Zbiór ten, stanowiący najcenniejszy zabytek muzyczny XVI-wiecznej Polski, przechowywany jest obecnie w oddziale Polskiej Akademii Nauk w Krakowi.

Jan z Lublina żył w XVI wieku, działał w Kraśniku, prawdopodobnie był członkiem zakonu kanoników regularnych laterańskich, ale nie posiadamy żadnych konkretnych wiadomości o jego życiu. ''Nie wiadomo kim był naprawdę: kopistą, spisującym utwory w tabulaturze zakonnikiem, bakałarzem, organistą, kolekcjonerem, teoretykiem czy kompozytorem?'' pisała Mieczysława Demska-Trębaczowa.

Zabytek pochodzi z klasztoru kanoników regularnych w Kraśniku, został sporządzony prawdopodobnie przez jednego z tamtejszych organistów. Tabulatura stanowi zbiór swobodnie zestawionych utworów, bez wyraźnie zaznaczonego planu tematycznego. We wstępie umieszczony jest traktat teoretyczny o opracowywaniu melodii chorałowych oraz przedstawione zostały reguły strojenia organów. Na repertuar zbioru składają się dzieła instrumentalne, a także transkrypcje utworów wokalnych oraz świeckie pieśni (polskie, niemieckie i francuskie), włoskie madrygały oraz tańce.

Niezwykłą wartość przedstawiają zawarte w Tabulaturze tańce. Zapisał ich Jan Lubelczyk aż trzydzieści sześć. Główni kompozytorzy reprezentowani w zbiorze to twórcy zagraniczni: Girolamo Cavazzoni, Henricus Finck, Clément Janequin, Josquin des Prés, Philippe Verdelot. Rodzimą twórczość reprezentują dzieła Mikołaja z Krakowa, Mikołaja z Chrzanowa oraz liczne utwory anonimowe.

Tabulatura sporządzona została starszym typem notacji organowej niemieckiej (na systemie kilkuliniowym zapisany jest nutami głos najwyższy kompozycji, pozostałe głosy zapisane są literami ułożonymi w rzędy pod nutami).

 

Valentin Haussmann (ur. w 1560 lub pomiędzy 15651570 w Gerbstedtprzed 11 listopada 1613 lub ok. 1614) – niemiecki kompozytor i organista. Wykształcenie muzyczne otrzymał od swojego ojca. Przyczynił się do rozpowszechnienia w muzyce niemieckiej elementów stylu włoskiego, zwłaszcza w muzyce tanecznej i towarzyskiej. Wydawał opracowania włoskich pieśni w języku niemieckim. Pisał także własneutwory – pieśni, muzykę instrumentalną i utwory sakralne.

Istotne są związki artystyczne Valentina Haussmanna z Polską, gdzie przebywał przez jakiś czas przed 1602. Ponieważ kompozytor szczególnie interesował się muzyką taneczną, podróżował wiele i zbierał popularne melodie taneczne, które wykorzystywał w swoich utworach. W przedmowie do jednego ze swoich zbiorów Haussmann pisze, że tańce polskie „zebrał w Prusach i Polsce, gdzie z przyjemnością słuchał ich wykonywanych na instrumentach smyczkowych”. Prawdopodobnie chodzi tu o Prusy Książęce, którego
trzecią część ludności stanowili wówczas Polacy.

 

bogdanka saHANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 

Projekt koncertów w ramach cyklu: "Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncerty Patriotyczne" zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin i Samorządu Województwa Lubelskiego

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ: WIWAT 3 MAJA w dniu 3.05.2019r.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim


KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH: „WIWAT 3 MAJA”Koncert 3.05.2019

Piątek, 3 maja 2019 roku godz. 18.45

WYKONAWCA:

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA

MAJDAN - GRABINA gm. ZAKRZÓWEK

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Majdan Grabina założona została we wrześniu 2012 r., jako nawiązanie do istniejącej od 1926 roku orkiestry dętej Majdan Grabina.  Większość członków orkiestry pochodzi ze wsi Majdan Grabina ale występuje w niej też młodzież z innych miejscowości gminy Zakrzówek.

Orkiestra Majdan corocznie występuje podczas dożynek parafialnych, gminnych i powiatowych, prezentuje się na festynach gminnych oraz zapraszana jest na przeglądy i spotkania orkiestr dętych. Zapraszana jest na występy do innych miejscowości spoza powiatu Kraśnik.

Dużym zaangażowaniem wykazują się rodzice członków orkiestry którzy starają się pomagać organizacyjnie i finansowo, zapewniają transport na koncerty oraz wspierają Stowarzyszenie Dla Rozwoju Wsi Majdan Grabina, które też formalnie wspiera orkiestrę. 

Od 2014 roku orkiestra występuje w strojach galowych zakupionych dzięki funduszom pozyskanym przez Stowarzyszenie Dla Rozwoju Wsi Majdan Grabina. 

Kapelmistrzem od początku jest Pan Wojciech Durak, który obecnie otrzymuje wynagrodzenie z GDK Zakrzówek a opiekunem jest Zygmunt Rząd.

Wykonawca: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Majdan Grabina z repertuarem patriotycznym i niepodległościowym. Połączenie pasji i talentu młodych muzyków stworzy niepowtarzalny efekt. Utwory patriotyczne wykonane przez tych młodych artystów podnoszą rangę uroczystości odbywających się w naszym kościele. Pozwola też lokalnej społeczności na integrację i wspólne przeżywanie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. 

 

PROGRAM: 

1. Ojczyzno ma

2. Hymn Państwowy

3. Białe róże

4. Mazurek 3 Maja

5. O mój rozmarynie

6. Warszawianka

7. Hej, hej ułani

8. Wiązanka pieśni patriotycznych i żołnierskich:

     - Wojenko, wojenko

     - Przybyli ułani

     - Jak to na wojence ładnie

9. Warszawskie dzieci

10. Serce w plecaku

11. Marsz I Brygady

 

 

PARTNERZY: ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach

Powizytkowski Ośrodek Kultury w LublinieUMWL

                                                                                   

                                                                                                     Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie  

 

HANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 

 

 

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim

KONCERT: MIŁOSIERDZIE Koncert 28.04.2019

28 kwietnia 2019 r. godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

ul. Gabriela Narutowicza 6

 

Wykonawcy:

Halina Łabonarska - aktorka, narracja

Ewa Królikowska - Mach - skrzypce I

Kołszut Dominika - skrzypce II

Czerniawska Katarzyna - altówka

Iwona Godzik - Ćwiek - wiolonczela

 

W programie:

Utwory m.in. J. S. Bach, J.Bloch, E. Morricone

Fragmenty Dzienniczka św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II /spotkanie z Jezusem św. s. Faustyny/

 

Halina Łabonarska - aktorka, narracja

Aktorka scen warszawskich od 1977  roku. Współpracowała z wybitnymi dyrektorami teatrów - Tadeuszem Łomnickim, Kazimierzem Dejmkiem, Gustawem Holoubkiem. Odtwórczyni ponad 160 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Laureatka wielu festiwali, nagradzana za kreacje aktorkskie m.in na festiwalach w Kaliszu, Opolu, Gdańsku czy Kołobrzegu, za role w sztukach wybitnych autorów, takich jak Stanisław Wyspiański, William Szekspir, Stanisław Witkacy, Maria Dąbrowska, Antoni Czechow. Dwukrotna zdobywczyni głównych nagród na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Nagrodzona nagrodą im. Ireny Solskiej i Złotym Medalem "Gloria Artis" za wybitne osiągnięcia zawodowe w dziedzinie sztuki. Ostatnie ważne wyróżnienie to Feniks 2019, przyznany w kwietniu przez jury wydawców katolickich za wybitną interpretację "Dzienniczka" Św. Siostry Faustyny, wydanego w formie audiobooka przez Wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa. Halina Łabonarska obecnie pracuje w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie można oglądać ją m.in w sztuce "Wizyta Starszej Pani" Friedricha Dürrenmatta.

 

Ewa Królikowska - Mach - I skrzypce 

Ewa Królikowska-Mach od roku 2003  związana zawodowo z Teatrem Muzycznym w Lublinie, w którym  przez kilka lat piastowała stanowisko prowadzącej grupy.  spółpracuje z zespołami Gospel Rain, Tomasz Momot Orchestra oraz Mazowsze. Jest również  członkinią kwartetu smyczkowego „Ladies” z którym m.in odbyła tournee z zespołem Voo Voo. 

 

Dominika Kołszut - II skrzypce 

Dominika Kołszut - Absolwentka Akademii  Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku,  Uczestniczka kursów muzycznych w Polsce i Szwajcarii, laureatka konkursu Bachowskiego w Gdańsku w kategorii „zespoły kameralne” (2002 r. wyróżnienie). Aktualnie  koncertmistrz Teatru Muzycznego  w Lublinie. Od 2004 roku związana z Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, a od kilku lat współpracuje również z Tarkowski Orkiestra, nagrywając muzykę do seriali, reklam i filmów.  Miłośniczka psów, jazdy na nartach i tańca, której pasją jest muzyka i podróżowanie. 

 

Katarzyna Czerniawska – altówka

Katarzyna Czerniawska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2005 roku uzyskała dyplom z oceną bardzo dobrą w klasie altówki prof. Ireny Albrecht. W latach 2004-2005 pracowała w Państwowej Orkiestrze Bałtyckiej, a w latach 2008-2009 była członkiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od 2006 roku pracuje w Filharmonii Lubelskiej, obecnie jako prowadząca grupę altówek oraz w Orkiestrze Trybunału Koronnego. Jako pedagog prowadzi klasę altówki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie.

Iwona Godzik - Ćwiek - wiolonczela 

Iwona Godzik Ćwiek jest absolwentką Akademii Muzycznej im.Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie dr hab. Jerzego Wujtewicza. Uczestniczka kursów muzycznych w Polsce, Niemczech, Austrii i Francji.Od 2006 związana zawodowo z Teatrem Muzycznym w Lublinie  gdzie od roku 2007 objęła funkcję koncertmistrza wiolonczel. Prowadzi również klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdniku. Współpracuje także z zespołem Gospel Rain, Tomasz Momot Orchestra.Jest członkinią kwartetu smyczkowego  "Ladies" z ,którym odbyła tournee  z zespołem Voo Voo. 
 
 

W repertuarze koncertu znajdzie się religijna muzyka instrumentalna w wykonaniu kwartetu smyczkowego. Kwartet wykona utwory muzyczne, które będą tłem do zaprezentowania wybranych fragmentów z Dzienniczka św. Faustyny w wykonaniu aktora - Haliny Łabonarskiej, która przy współpracy z wydawnictwem Biały Kruk wydała e-book z fragmentami Dzienniczka św. Faustyny. 

Koncert ma na celu organizację wieczoru słowno-muzycznego poświęconego  postaci św. Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła niestrudzonego pielgrzyma głoszącego potrzebę wyobraźni miłosierdzia.

Koncert ma na celu upowszechnianie wśród mieszkańców Lublina potrzeby kierowania się w codziennym życiu wyobraźnia miłosierdzia, która wskazuje obszary wymagające naszego zaangażowania. 

W programie znajdą się utwory takich kompozytorów: J. S. Bach, J. Bloch, E. Morricone  i in, oraz zostaną zaprezentowane wybrane fragmenty Dzienniczka św. Faustyny.

 

PARTNERZY: ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

 

HANDBUDLPECWBSlogo SBP PiaskiLogo

 

 

TEMPUS PASCHALE:

 

KONCERT: SALVE REGINA14 04 2019 Afisze Tempus Paschale XXV 2019

14 kwietnia 2019 roku, godz. 18.45

Wykonawcy:

 

 

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej

Elżbieta Krzemińska, dyrygent

Stanisław Diwiszek, organy

Dariusz Kopiński, wizualizacja

 

 

 

Program:

A. Pärt, S. Moniuszko, C. Saint-Saëns, J. Maklakiewicz, S. Lipski, W. Kilar

 

Iwona Sawulska  (sopran spinto) jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Na tej uczelni uzyskała następnie stopnie doktora i doktora habilitowanego sztuki. Jest również licencjatem muzykologii i ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim na Wydziale Nauk Społecznych KUL. W latach 2015-2018 była dyrektorem naczelnym Teatru Muzycznego w Lublinie.

Po studiach debiutowała na scenie Teatru "Roma" w Warszawie jako Saffi w Baronie cygańskim Straussa. W Operze Bałtyckiej śpiewała Micaelę w Carmen Bizeta. Oprócz działalności operowej, od chwili debiutu w Requiem Gabriela Fauré u boku Andrzeja Hiolskiego występuje w licznych koncertach oratoryjnych, symfonicznych i recitalach. Jej rozległy repertuar obejmuje muzykę zróżnicowaną stylistycznie, od baroku poprzez klasycyzm i romantyzm po utwory kompozytorów współczesnych, w tym także prawykonania. Do jej najważniejszych osiągnięć należą koncerty w Filharmonii Narodowej, prawykonanie Rotary Cantata Lewandowskiego, recital pieśni słowiańskich w Wiedniu oraz udział w festiwalach: im. St. Moniuszki (Kudowa), Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, im. I. J. Paderewskiego (Warszawa), im. J. Kiepury (Krynica), Tempus Paschale (Lublin), Festiwalu Filmowym i Artystycznym (Kazimierz Dolny). Współpracowała z filharmoniami: Lubelską, Rzeszowską, Łódzką, Zielonogórską, Warmińsko-Mazurską, Występowałą także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku oraz wielokrotnie na Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie.

Dokonała licznych prawykonań polskiej muzyki współczesnej, realizując solowe partie w utworach takich kompozytorów, jak Andrzej Nikodemowicz, Paweł Łukaszewski, Mariusz Dubaj, Stanisław Moryto, Edward Pałłasz, Miłosz Aleksandrowicz.

Dokonała licznych nagrań dla Telewizji Polskiej, TV Polonia i Polskiego Radia. Jest adiunktem w Instytucie Muzykologii KUL, autorką publikacji naukowych oraz wystąpień na międzynarodowych i krajowych konferencjach.

 

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej powstał w 1975 roku. Od 1987 r. do  chwili obecnej dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska. Członkami Chóru są studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Lubelskiej i innych uczelni Lublina.

W repertuarze Zespołu znajdują się utwory sakralne, jazzowe, pieśni ludowe różnych kultur oraz dzieła oratoryjne. Chór odnosi sukcesy na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą: Academia Cantat ‘89, Eurotreff ‘89 i ‘94 (Niemcy), Cant Coral ‘90 (Hiszpania), Oskarshamn ‘93 (Szwecja), Riva del Garda ‘96 (Włochy) – Złoty Dyplom, Nagroda Specjalna dla Dyrygenta, Rodos ‘98 (Grecja) – Brązowy Medal, Grado ‘01 (Włochy) – Złoty Dyplom, I Miejsce w kategorii chórów mieszanych i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta, XVI Polifonica Oristanese ‘03 (Włochy), XI Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich ‘05 – Coimbra (Portugalia), II Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Bratysławie (Słowacja) ‘07 – Złote Pasmo i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta, I Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cantate Croatia” ‘09 – Pula (Chorwacja), I Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2014” – I Nagroda, V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny „Cançó Mediterrània 2015” – Lloret de Mar (Hiszpania) – Złoty Dyplom w kategorii „Muzyka sakralna”, Złoty Dyplom w kategorii „Folklor”, Srebrny Dyplom w kategorii „Muzyka katalońska”. Zespół odwiedził z koncertami większość krajów Europy m.in.: Słowację (Koszyce, Bratysława), Holandię (Enschede), Węgry (Miszkolc, Komarno), Hiszpanię (Zaragoza, Barcelona, Lloret de Mar), Niemcy (Wolfenbüttel, Hanower, Heidelberg, Münster), Francję (Calais, Marsylia), Austrię (Wiedeń), Walię (Carmarthen, Cardiff), Wyspy Kanaryjskie (Las Palmas) gdzie zawsze spotykał się z gorącym przyjęciem publiczności.

Od początku swego istnienia Chór bierze udział w życiu kulturalnym uczelni oraz miasta. Współpraca z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej i Toruńską Orkiestrą Kameralną zaowocowała wykonaniami m.in. następujących dzieł: Stabat Mater G. Rossiniego, IX Symfonia L. van Beethovena, Gloria A. Vivaldiego, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater i Msza Nelsońska J. Haydna, Wachet auf i Weinachtsoratorium J.S. Bacha, Carmina Burana C.Orffa, II i VIII Symfonia G. Mahlera, Msza Koronacyjna i Requiem W.A. Mozarta, Messa di Gloria G. Pucciniego, Requiem G. Fauré, Exodus, Angelus i Missa pro pace W. Kilara, Mesjasz i Dixit Dominus J.F. Haendla. Bardzo dobre recenzje z wykonań tych utworów wynikają ze znakomitych interpretacji takich m.in. dyrygentów jak: sir David Willcocks, László Heltay, Krzysztof Missona, Włodzimierz Szymański, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Ruben Silva, Wojciech Rodek, Sławek A. Wróblewski.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej nagrał dotychczas cztery płyty kompaktowe. Największym atutem chóru, poza wysokim poziomem artystycznym, jest więź między śpiewakami, którzy po latach wspólnego tworzenia piękna pozostają ze sobą w przyjaźni.

 

Elżbieta Krzemińska - profesor zwyczajny sztuk muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMCS oraz Podyplomowe Studia przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w zakresie chórmistrzostwa i emisji głosu. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wykonawstwa muzyki dawnej prowadzonych przez Dirkiana Horringe’a, a także ukończyła kurs mistrzowski pod kierunkiem sir Davida Willcocksa i Michaela Glassera w zakresie chóralistyki i w zakresie emisji głosu pod kierunkiem Ruth Holton.

Pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej.

Od 1987 roku prowadzi Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej. Pod jej dyrekcją zespół przygotował ponad 300 koncertów z muzyką a cappella i wokalno-instrumentalną w Polsce i wielu krajach europejskich. Chór Politechniki otrzymał liczne czołowe nagrody na konkursach chóralnych a dyrygentka otrzymała Specjalną Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta we Włoszech (1996 i 2001) i Słowacji (2007). Koncertowała w wielu krajach Europy, m.in.: Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Szwecja, Anglia, Walia, Węgry, Czechy, Słowacja, Portugalia, Wyspy Kanaryjskie, Ukraina, Grecja.

Bierze udział w pracach jury wielu konkursów i festiwali chóralnych.

Od 2013 r. do 2018 r. była dyrygentem Chóru Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”.

Aktywnie współpracuje z Klasztorem oo. Dominikanów i Fundacją „Restaurare Basilicam”, gdzie w latach 2003-2017 realizowała, jako dyrektor artystyczny, dominikański projekt – Festiwal „Wielkopostne Śpiewanie”. Jej zainteresowania naukowe i publikacje dotyczą przede wszystkim chóralistyki, ale również emisji głosu w śpiewie i w mowie zawodowej. Dwukrotnie brała udział w pracach Kapituły przyznawania Nagrody Artystycznej Miasta Lublina. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Zasłużonego dla Lublina, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina za działalność artystyczną i kulturalną oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublin.

 

Jolanta Skorek-Münch jest pianistką, klawesynistką, organistką i muzykologiem. Studiowała fortepian na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 400 koncertów w wielu miastach Polski, w tym kilkakrotnie w Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Krakowskiej i Podkarpackiej oraz na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie i Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Koncertowała także w Niemczech, Francji, Bułgarii, Izraelu, we Włoszech, Macedonii i na Węgrzech.

W r. 2017 wystąpiła jako partnerka Doroty Laskowieckiej (sopran) w recitalu pieśni polskich, organizowanym przez Instytut Polski w Rzymie w ramach sesji Józef Piłsudski, un
grande statista della Polonia e dell’Europa. 

Uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych na podstawie rozprawy Związki muzyki Roberta Schumanna z literacko-filozoficznym programem romantyzmu. W 2010 r. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku nadała jej stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych na podstawie monografii Partnerstwo w muzycznym dialogu. Fortepian w cyklicznej formie kameralnej od jej narodzin do szczytowych osiągnięć (Borodin, Mahler, Szostakowicz). W 2015 r. ukazała się wersja niemiecka tej książki Die Partnerschaft im musikalischen Dialog (wydawnictwo Peter Lang Verlag, Frankfurt a/M – Bern – Bruxelles – New York). Jolanta Skorek-Münch nagrała również 8 CD i dwa programy telewizyjne.

W latach 2014, 2016 i 2018 zorganizowała na Uniwersytecie Rzeszowskim międzynarodowe konferencje, poświęcone twórczości Wojciecha Kilara. Występowała z referatami na krajowych i międzynarodowych sesjach i konferencjach naukowych.

Dr hab. Jolanta Skorek-Münch od roku 2006 była adiunktem, a od 2012 r. - profesorem w Katedrze Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii KUL. Od 2013 r. została zatrudniona na stanowisku profesora na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest powoływana przez Centralną Komisję ds. Tytułów i Stopni Naukowych do komisji w sprawach nadania stopnia doktora habilitowanego.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu odznaczył ją Medalem Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia pedagogiczne. W 2007 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał jej medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W roku 2017 r. otrzymała Dyplom Uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego i Medal 700-lecia Miasta Lublin.

  

Honorowy patronat:

J. E. Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Partnerzy:

Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Szkoła Muzyczna im.Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Stefan Münch

 

TEMPUS PASCHALE:

7 kwietnia 2019 roku, godz. 18.45 - PŁACZCIE, ANIELI07 04 2019 Afisze Tempus Paschale XXV 2019 3 1

Wykonawcy:

Grażyna Jakubecka, aktorka

Chór św. Jana Pawła II

Ks. Tomasz Lisiecki, dyrygent

Program:

Tradycyjne polskie pieśni wielkopostne w opracowaniach prof. Antoniego Zoły

Grażyna Jakubecka - absolwentka wrocławskiej Szkoły Teatralnej. Od 1981 roku związana z Teatrem Osterwy w Lublinie w którym zagrała wiele wspaniałych ról. Od Anieli w "Ślubach panieńskich" Klary w "Zemście" przez Tytanię w "Śnie nocy letniej" Radczynię w "Weselu" czy Arkadinę w "Czajce". Od 5 lat współpracuje z Radiem Lublin gdzie w słuchowisku "Bazarek" gra Helenę. Zasłużony Działacz Kultury. Wielokrotnie nagradzana między innymi Medalem Gloria Artis.

Chór św. Jana Pawła II powstał w maju 2011 r. Podczas wspólnego pielgrzymowania do Rzymu na beatyfikację Papieża Polaka wśród uczestników pielgrzymki zrodził się pomysł założenia zespołu wokalnego. Chór rozpoczął próby w kościele św. Wojciecha na Podwalu w Lublinie, gdzie funkcję organisty pełnił ks. Tomasz Lisiecki, będący jednocześnie dyrygentem nowego zespołu. Wkrótce dołączyły nowe osoby, związane z duszpasterstwem prowadzonym przez rodzonego brata dyrygenta – ks. Wojciecha Lisieckiego. Aktualnie chór pracuje przy Archidiecezjalnym Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Zespół wykonuje utwory sakralne różnych kompozytorów, m. in.: J. Rheinbergera, J. Pachelbela, A. Lottiego, J. Maklakiewicza, H. M. Góreckiego, S. Kwiatkowskiego, A. Koszewskiego i innych. 

Honorowy patronat:

 

J. E. Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Partnerzy:

 

Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Szkoła Muzyczna im.Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Stefan Münch

 

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim 20190331plakat A3

 

 

 

KONCERT PASYJNY KRZYŻU ŚWIĘTY 

 

31 marca 2019 r. (niedziela) godz. 18.45

 

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej  w Lublinie, ul. Gabriela Narutowicza 6

Wykonawcy:

Chór Cum Musica Stowarzyszenia Miłośników Śpiewu Chóralnego z Poniatowej

Ladies Quartet z Lublina

Agnieszka Sobczak skrzypce I

Marta Komza         skrzypce II

Justyna Żukowska       altówka

Małgorzata Pietroń wiolonczela

Elżbieta Charlińska    organy

Marcin Niezbecki       narracja

Dagmara Matysik       dyrygent

W programie:

współczesne opracowania chóralne a’cappella o tematyce pasyjnej, m.in.: A. Nikodemowicza, St. Stuligrosza, A. Zoły, J. Gałuszki, kompozycje organowe oraz  wokalno- instrumentalne - fragmenty Stabat Mater op.138 Josepha Rheinbergera oraz staropolskie pieśni wielkopostne w opracowaniu J. Kowalewskiego na chór z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. Całości dopełnią rozważania i poezja o tematyce wielkopostnej.

W koncercie wystąpi Chór Cum Musica działający w ramach Stowarzyszenia Miłośników Śpiewu Chóralnego Cum Musica z Poniatowej pod dyrekcją Dagmary MatysikChór Cum Musica powstał 15 lat temu z inicjatywy osób, którym śpiew chóralny był od zawsze bliski. Członkami zespołu są amatorzy - miłośnicy śpiewu chóralnego różnych zawodów oraz młodzież i studenci, dla których tworzenie piękna i bycie razem sprawia radość, stanowiąc jednocześnie oderwanie od
codziennych obowiązków.

Chór dał setki koncertów w całej Polsce oraz Europie. Jest również laureatem ogólnopolskich festiwali muzycznych.

Dyrygentem i założycielem zespołu  jest Dagmara Matysik, absolwentka PSM im. T. Szeligowskiego w Lublinie oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie a także Studium Chórmistrzowskiego na Akademii  Muzycznej im.F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od kilkudziesięciu lat zawodowo zajmuje się chóralistyką zdobywając z prowadzonymi przez siebie zespołami najwyższe nagrody na najważniejszych festiwalach muzycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od 15 lat prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Śpiewu Chóralnego Cum Musica z Poniatowej, w ramach którego działa również Młodzieżowy i Dziecięcy Chór Carduelis a także prowadzone są zajęcia z nauki na gitarze oraz flecie podłużnym.

Chórom Stowarzyszenia Miłośników Śpiewu Chóralnego Cum Musica z Poniatowej  towarzyszyć będzie powstały w 2011 roku Ladies Quartet z Lublina: Agnieszka Sobczak (skrzypce), Marta Komza (skrzypce), Justyna Żukowska (altówka), Małgorzata Pietroń (wiolonczela). Ladies Quartet z takim samym powodzeniem wykonuje wielkie dzieła muzyki klasycznej, muzykę filmową oraz rozrywkę (polską i światową) zaaranżowaną na kwartet smyczkowy, co nadaje temu gatunkowi szczególnej jakości. Zespół na stałe współpracuje z liczącymi się formacjami i nazwiskami polskiej sceny muzycznej.

Partie organowe wykona wirtuoz organowy dr hab. Elżbieta Charlińska. Jest lublinianką, absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie fortepianu Dawidowicza, a następnie Instytutu Muzykologii KUL i kursu wirtuozowskiego w klasie organów prof. G. Klauzy. Studia kontynuowała w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. R. Sroczyńskiego i prof. S. Kamińskiego. Od 1993 roku jest wykładowcą gry organowej w Instytucie Muzykologii KUL. W maju 2000 roku uzyskała, w toku przewodu, kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej w dziedzinie instrumentalistyki. W kwietniu 2012 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki . Prowadzi działalność koncertową, dając recitale organowe oraz występując z zespołami wokalnymi, wokalno-instrumentalnymi i solistami. Brała udział w m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wolsztynie, w Sandomierskich Wieczorach Organowych, w Koncertach Organowych KUL, w Staromiejskich Koncertach Organowych i Kameralnych w Poznaniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Koncertowała również we Włoszech (Lecco), Niemczech (Neuenkirchen, Köln), Belgii (Antwerpia) i Francji (Lyon).

Poezję i rozważania wielkopostne przybliży słuchaczom Marcin Niezbecki, wieloletni członek chóru Carduelis z Poniatowej, z którym dał setki koncertów oraz brał udział w licznych projektach artystycznych.

 

PARTNERZY:

 

Firma Usługowo - Handlowa HANDBUD Włodawa                                                             ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie 

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach  

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

 

HANDBUD                LPEC       WBSlogo SBP Piaski

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua zaprasza na koncerty jubileuszowego XXV Festiwalu „Tempus Paschale”, które tradycyjnie odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach Lublina, a uczestniczyć w nich będą soliści i zespoły z kraju i zagranicy.

Tegoroczny festiwal rozpocznie 24 marca 2019 r. o godz. 18.45 Koncert Inauguracyjny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6), a zakończy w dniu 18 maja br. Gala Jubileuszowa w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11). 

 

TEMPUS PASCHALE 24 03 2019 Afisze Tempus Paschale XXV 2019 1

Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą (Ps 127)

24 marca 2019 r.

godz. 18.00 - Msza św. dziękczynna za posługę artystyczną z prośbą o Boże błogosławieństwo dla organizatorów i artystów występujących w 25 edycji Festiwalu: TEMPUS PASCHALE

godz.18.45 - Inauguracja Festiwalu

Wystąpią:

Olga Prochazkova (Republika Czeska) - sopran 

Piotr Kusiewicz - tenor

Frantisek Smid (Republika Czeska) - organy

Program: C. Franck, Ch. Gounod, G. Caccini, F. Durante, F.G. Handel, L. Niedermayer, W.A. Mozart, A. Scarlatti, J. Haydn, Zd. Pololanik, S. Kwiatkowski

Olga Procházková /sopran/   wybitna primadonna sceny operowej Teatru Śląskiego w Opawie (Czechy). Studiowała cztery lata w Konserwatorium w Brnie pod kierunkiem profesor Marii Jakoubkovéj. Naukę śpiewu kontynuowała w Akademii Muzycznej im. L. Janačka (JAMU) w klasie profesor Jarmily Hladíkovéj. Studia wokalne ukończyła w roku 1980. Jeszcze w trakcie studiów –  w roku 1978, odniosła znaczący sukces na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w Karlových Varach, gdzie została laureatką w kategorii głosów żeńskich. Po uzyskaniu dyplomu na JAMU, w tym samym roku wygrała konkurs do operowego zespołu Teatru Śląskiego w Opawie. W sezonie artystycznym 1980/81 została solistką ugruntowując swoją pozycję czołowego sopranu Opery w Opawie. Od tego czasu stworzyła ponad siedemdziesiąt ról operowych i ponad trzydzieści pięć ról w repertuarze operetkowym. Olga Procházková dała świadectwo swoim niespotykanym możliwościom wokalno-aktorskim. Od ról koloraturowych poprzez liryczne, sięgała po dramatyczne role czeskiego i światowego repertuaru. Ogromne sukcesy artystka odnosiła jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta, Rozyna w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha. Ponadto stworzyła niezapomniane kreacje jako Blonda, Pamina, Fiordiligi, Norina, Violetta, Gilda, Mimi, Micaela. Z rodzimego repertuaru dała się poznać jako znakomita Terinka, Błarzenka, Marzenka oraz Rusałka. Nie można pominąć ról operetkowych, m.in.: Saffi w Baronie cygańskim, Lejla w Poławiaczach pereł, tytułowa Rose Marie, Adela w Zemście nietoperza, Janka w Węgierskim weselu. Przez okres dwóch sezonów Olga Procházková pracowała jako solistka w Operze w Ostravie (1981-1983). Gościnnie śpiewała również w Państwowej Operze w Pradze. Z dużym powodzeniem śpiewała tam Violettę w Traviacie oraz Anusię w Wolnym strzelcu. W brneńskiej Operze zadziwiała wirtuozowsko śpiewaną partią Olimpii, a w Ołomuńcu odniosła sukces jako Ilia w operze Idomeneo Mozarta. Wielbiciele talentu Procházkovej porównywali ją z wielką śpiewaczką słowacką – Editą Gruberovą. Olga Procházková posiada bogaty repertuar oratoryjno -kantatowy oraz pieśniarski. Nagrała kilka płyt CD. Łączy ją współpraca artystyczna z gdańskimi tenorami Piotrem Kusiewiczem i Pawłem Skałubą. Z wielką radością powraca z występem do Lublina, w którym przed laty zostawiła swoje serce śpiewając na Festiwalu Tempus Paschale...

 Piotr Kusiewicz jest muzykiem uniwersalnym. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku grę na fortepianie (prof. Zbigniew Śliwiński) i śpiew solowy (prof. Jerzy Szymański, dyplom z wyróżnieniem). Występował na scenach operowych w Polsce (m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operach Krakowskiej, Wrocławskiej i Bałtyckiej), we wszystkich filharmoniach w kraju oraz za granicą (m.in. w
Berlinie, Monachium, Kolonii, Gewandhaus w Lipsku, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Alte Oper we Frankfurcie nad Menem, Théâtre de Champs Élysées w Paryżu). W swoim repertuarze posiada 140 dzieł oratoryjnych, 20 partii operowych,  jak również cykle pieśni. Artysta jest pierwszym polskim wykonawcą Paroles tissées Witolda Lutosławskiego, które nagrał z NOSPR pod dyrekcją Antoniego Wita dla firmy fonograficznej NAXOS (nagroda w kategorii "Best Buy" miesięcznika "Grammophone). Dla tej samej firmy dokonał nagrania Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Antonim Witem (nominacja do nagrody „Grammy Awards 2010”). Firma DUX wydała nagranie Pieśni o ziemi Gustawa Mahlera, zarejestrowane wspólnie z Jadwigą Rappé, WOSPR pod dyrekcją Michaela Zilma (nagroda „Prix de l'Academie du Disque Lyrique”). Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Piotra Kusiewicza był udział w wykonaniu opery Król Roger Szymanowskiego pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Paryżu, Montrealu, nowojorskiej Carnegie Hall a także w Tokio w latach 1996-2002. Wielokrotnie brał udział w koncertach Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie. Nagrał 40 płyt CD oraz  4 DVD. Piotr Kusiewicz jest profesorem śpiewu i kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadzi klasę śpiewu solowego na kierunku Wokalistyka na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. W marcu 2008 roku otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – najwyższe odznaczenie dla osób świeckich, które przyznane zostało przez papieża Benedykta XVI. W 2016 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych otrzymał medal Gloria Artis.

Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua powstało w 1994 r. w środowisku akademickim Lublina. Jego założycielem i prezesem jest dr Stefan Münch, badacz dziejów opery oraz dziennikarz muzyczny. SPMA jest organizacją pozarządową non-profit, która koncentruje się na promocji muzyki dawnej, jej założeń stylistycznych i specyficznych praktyk wykonawczych. Od 1995 r. SPMA było współorganizatorem Festiwalu „Lublin – Muzyka, Zabytki, Plastyka”, a od 1997 r.jest wyłącznym organizatorem Festiwalu „Tempus Paschale”.

Honorowy patronat:

J. E. Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Partnerzy:

Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Szkoła Muzyczna im.Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Stefan Münch

 

2 luty 2019, w ramach cyklu: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim  odbył się Koncert Kolęd LUX FULGEBIT w wykonaniu  Zespołu Wokalnego SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie dyrygent - Izabela Urban. 

 

27 styczeń 2019, w ramach cyklu Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się Koncert kolęd i pastorałek: GLORIA IN EXCELSIS DEO w wykonaniu: Szeligowski Art Vocal; kierownictwo artystyczne Agnieszka Piekaroś - Padzińska; fortepian, organy  Jolanta Skorek-Münch;, prowadzenie koncertu: Stefan Münch. 

 

20 styczeń 2019, w ramach cyklu: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim miało miejsce na Staropolskie Kolędowanie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Po kolędowaniu można było nabyć 2 płyty z kolędami ,,Pora na wigilię" i ,,W górę serca". 

 

13 styczeń 2019, w Niedzielę Chrztu Pańskiego, odbył się w naszej świątyni Koncert Pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” w wykonaniu Romualda Lipko z towarzyszeniem przyjaciół. Koncert został zorganizowany przez Prezydenta Miasta Lublin w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia. Serdecznie dziękujemy.

%MCEPASTEBIN%