WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIM

OFERTA KONCERTÓW W 2017r.

3 grudnia 2017 r. godz. 19.00 - Koncert Adwentowy

 

WYKONAWCY:
KAMERALNY ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ BERGAMASCAsine nomineZESPÓŁ WOKALNY „SINE NOMINE”
Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
dyrygent – Izabela Urban

KAMERALNY ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ BERGAMASCA
Zespół powstał w 2017 roku.

Trzymając się wytycznych zawartych w dawnych źródłach i traktatach, wykonuje utwory z okresu średniowiecza i renesansu, chociaż ma w swoim repertuarze również młodsze utwory. Instrumenty, które można zobaczyć na scenie, są replikami tych, na jakich dawniej grano.

Członkami zespołu są:

Marta Kusiak - flet
Magdalena Kusiak - fidel basowa
Alicja Janusz - lutnia renesansowa
Julia Tadrzak - śpiew
Julia Savchenko - skrzypce
Małgorzata Neścior - instrumenty perkusyjne
https://www.facebook.com/bergamasca/

Zespół Wokalny „Sine Nomine”
Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
dyrygent – Izabela Urban

 

Zespół działa od roku 1999, od początku pod kierunkiem Izabeli Urban. Wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella. Ma w repertuarze utwory z różnych epok – od muzyki dawnej po współczesną. Skład zespołu tworzy młodzież z lubelskich gimnazjów, liceów i szkół wyższych.

„Sine Nomine” aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lubelskiego, biorąc udział w wielu koncertach okolicznościowych oraz koncertach organizowanych cyklicznie. Współpracuje z wieloma zespołami wokalnymi oraz instrumentalnymi z różnych stron Polski.

Zespół „Sine Nomine” jest laureatem prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej „Konkurs Mikołajów” w Radomiu.

Grupa doskonali swoje umiejętności podczas Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej w Kaliszu, a także koncertowała i pracowała pod kierunkiem wybitnych specjalistów w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką Dawną i Festiwalu „Magnum Misterium” w Gorzowie Wielkopolskim.

 

www.facebook.com/sinenomine.mdk

 

 

MECENAS KONCERTU: Grupa Azoty: PUŁAWY logoZAPulawySA

 

 

 

KONCERTY ZREALIZOWANE w 2017 r.

 


 

1. Staropolskie Kolędowanie - 02.02.2017 r. godz. 19.00

Wykonawca: Zespół Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodnicznego w Lublinie

 


 

2. Koncert Pasyjny - 26.03.2017 r. godz. 19.00

Koncert muzyki pasywnej, wokalnej i instrumentalnej na organy solo oraz organy i głosy solowe. Wykonane zostaną m.in. kompozycje J.S.Bacha, J. Rheinbergera, J. Haydna, N. Bruhnsa. W tym fragment "pasji" wg św. Mateusza - J.S. Bacha. Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin. Koncert Wielkopostny - Lamentacje Jeremiasza -02.04.2017r. Koncert a cappella prezentujący muzykę związaną tematycvznie z okresem Wielkiego Postu. Wykonane zostaną kompzycje europejskich twórców od XVI w. do XIXw. dotychczas nie wykonywane w Lublinie.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin.

 

koncert 26 03 17 1koncert 26 03 17 2

 


 

3. Koncert: Lamentacje Jeremiasza  - 02.04.2017 r. godz. 19.00

Koncert a cappella prezentujący muzykę związaną tematycvznie z okresem Wielkiego Postu. Wykonane zostaną kompzycje europejskich twórców od XVI w. do XIXw. dotychczas nie wykonywane w Lublinie.

 

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncert: Grupa Azoty PUŁAWYlogoZAPulawySA

 

 

 

 

 

20170503 koncert zaproszenie A6 page 001 1 20170503 koncert zaproszenie A6 page 002

 


 

4. Koncert: Ciemne Jutrznie  - 09.04.2017 r. godz. 19.00

Wykonawca: Zespół wokalny IMPREVISTI (Warszawa).

"Ciemne jutrznie" de Victorii to arcydzieło hiszpańskiej muzyki renesansowej. Rzadko wykonywany w Polsce cykl składa się z 17 krótkich motetów czterogłosowych a cappella. Ich teksty bazują m.in. na psalmach, Lamentacjach Jeremiasza, Listach św. Pawła i dotyczą bezpośrednio scen męki i śmierci Jezusa.

Obrzęd Ciemnych Jutrzni  sprawowany był w czasach de Victorii późnym wieczorem, w ciemnościach, które rozjaśniały wyłącznie świece. Ich ilość odpowiadała ilości motetów - gaszono je kolejno po zakończeniu każdego z utworów, tak że słuchacze niejako zapadali w mroki śmierci razem z Chrystusem.

Podczas naszego koncertu chcielibyśmy zachować tę tradycję oraz wzbogacić wykonanie o odczytanie tekstów utworów w tłumaczeniu polskim.

Czas trwania całości cyklu to 45 minut.

 

Koncert dofinansowano ze środków PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncert: Grupa Azoty PUŁAWYlogoZAPulawySA

 

 

 

 


 

5. Koncert Gloria - Chór Politechniki Lubelskiej - 23.04.2017r. godz. 19.00

Gloria - utwór "Gloria" B. Chilcotta powstały w 2015 r. będzie wykonywany po raz pierwszy w Lublinie a drugi w Polsce. To wyjątkowo ekspresyjne i nastrojowe dzieło z łacińskim tekstem oddaje piękno chwały Pana Boga. Kompozytor znany jest z tworzenia muzyki zainspirowanej jazzem i przeznaczonej na ciekawe składy wykonawcze. W koncercie weźmie udział, obok Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, kwintet dętych instrumentów blaszanych, kotły i organy. W koncercie będzie można usłyszeć instrumentalne interpretacje muzyki filmowej i popularnej o inspiracji religijnej a także utwory a cappella w wykonaniu solistów i jednego z najlepszych chórów akademickich w Lublinie.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej

Zespół instrumentów dętych Hordyjewicz Quintet.  Skład zespołu: Grzegorz Hordyjewicz – trąbka, Paweł Drabarz – trąbka, Wasyl Hawryliw – waltornia, Wojciech Kopyciński – puzon, Anton Szaszkow – tuba, Stanisław Siedlaczek – kotły, Anna Kabulska – organy

Elżbieta Krzemińska – dyrygent

W programie utwory a cappella, muzyka filmowa i popularna, m.in.: J.S. Bacha, J. Pachelbela, M. Voellingera, E. Whitacre’a.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej powstał w 1975 roku. Od 1987 r. do chwili obecnej dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest dr hab. Elżbieta Krzemińska, prof. nadzw. Członkami Chóru są studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Lubelskiej i innych uczelni Lublina.

W repertuarze Zespołu znajdują się utwory sakralne, jazzowe, pieśni ludowe różnych kultur oraz dzieła oratoryjne. Chór odnosi sukcesy na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą: Academia Cantat ‘89, Eurotreff ‘89 i ‘94 (Niemcy), Cant Coral ‘90 (Hiszpania), Oskarshamn ‘93 (Szwecja), Riva del Garda ‘96 (Włochy) – Złoty Dyplom, Nagroda Specjalna dla Dyrygenta, Rodos ‘98 (Grecja) – Brązowy Medal, Grado ‘01 (Włochy) – Złoty Dyplom, I Miejsce w kategorii chórów mieszanych i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta, XVI Polifonica Oristanese ‘03 (Włochy), XI Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich ‘05 – Coimbra (Portugalia), II Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Bratysławie (Słowacja) ‘07 – Złote Pasmo i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta, I Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cantate Croatia” ‘09 – Pula (Chorwacja), I Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2014” – I Nagroda, V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny „Cançó Mediterrània 2015” – Lloret de Mar (Hiszpania) – Złoty Dyplom w kategorii „Muzyka sakralna”, Złoty Dyplom w kategorii „Folklor”, Srebrny Dyplom w kategorii „Muzyka katalońska”. Zespół odwiedził z koncertami większość krajów Europy m.in.: Słowację (Koszyce, Bratysława), Holandię (Enschede), Węgry (Miszkolc, Komarno), Hiszpanię (Zaragoza, Barcelona, Lloret de Mar), Niemcy (Wolfenbüttel, Hanower, Heidelberg, Münster), Francję (Calais, Marsylia), Austrię (Wiedeń), Walię (Carmarthen, Cardiff), Wyspy Kanaryjskie (Las Palmas) gdzie zawsze spotykał się z gorącym przyjęciem publiczności.

Od początku swego istnienia Chór bierze udział w życiu kulturalnym uczelni oraz miasta. Współpraca z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej i Toruńską Orkiestrą Kameralną zaowocowała wykonaniami m.in. następujących dzieł: Stabat Mater G. Rossiniego, IX Symfonia L. van Beethovena, Gloria A. Vivaldiego, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater i Msza Nelsońska J. Haydna, Wachet auf i Weinachtsoratorium J.S. Bacha, Carmina Burana C.Orffa, II i VIII Symfonia G. Mahlera, Msza Koronacyjna i Requiem W.A. Mozarta, Messa di Gloria G. Pucciniego, Requeim G. Fauré, Exodus, Angelus i Missa pro pace W. Kilara, Mesjasz i Dixit Dominus J.F. Haendla. Bardzo dobre recenzje z wykonań tych utworów wynikają ze znakomitych interpretacji takich m.in. dyrygentów jak: sir David Willcocks, László Heltay, Krzysztof Missona, Włodzimierz Szymański, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Ruben Silva, Wojciech Rodek, Sławek A. Wróblewski.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej nagrał dotychczas trzy płyty kompaktowe.

Największym atutem chóru, poza wysokim poziomem artystycznym, jest więź między śpiewakami, którzy po latach wspólnego tworzenia piękna pozostają ze sobą w przyjaźni.

Elżbieta Krzemińska – jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w zakresie chórmistrzostwa i emisji głosu. Uczestniczyła w Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie pod kierunkiem Dirkiana Horringe’a w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych a także ukończyła kurs mistrzowski pod kierunkiem sir Davida Willcocksa i Michaela Glassera w zakresie chóralistyki i w zakresie emisji głosu pod kierunkiem Ruth Holton. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Od 1987 r. kieruje Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej. Pod jej dyrekcją zespół przygotował ok. 300 koncertów z muzyką a cappella i wokalno-instrumentalną w Polsce i wielu krajach europejskich. Otrzymał nagrody na konkursach chóralnych m.in. Złoty Dyplom oraz Specjalną Nagrodę dla Dyrygenta w Riva del Garda (Włochy) w 1996 r., Brązowy Medal w Rodos (Grecja) w 1998 r., Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną dla Dyrygenta w Grado (Włochy) w 2001 r., Złote Pasmo i Nagrodę Specjalną dla Dyrygenta w Bratysławie (Słowacja) w 2007 r., I Nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2014” oraz dwa Złote i Srebrny Dyplom na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie „Cançó Mediterrània 2015” w Lloret de Mar (Hiszpania). Jest zapraszana do jury konkursów i festiwali chóralnych. Od 2013 r. jest dyrygentem Chóru Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”. Dwukrotnie brała udział w pracach Kapituły przyznawania Nagrody Artystycznej Miasta Lublina. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Zasłużonego dla Lublina, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina za działalność artystyczną i kulturalną.

 

logoZAPulawySA

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy

 

 

 

 

 

Koncert 23.04.20170001 Koncert 23.04.20170002

 


 

6. Koncert: Patriotyczne śpiewanie "Dla Niepodległej". - 03.05.2017r. godz. 19.00

 

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych "Dla Niepodległej"

Wykonawca: Młodzieżowa Orkiestra Dęta - Majdan Grabina, gmina Zakrzówek

Wojciech Durak Kapelmistrz

Wykonawca: Orkiestra Dęta z Majdan Grabina z repertuarem niepodległościowym. Połączenie pasji i talentu młodych muzyków z repertuarem patriotycznym i kontekstem historycznym święta 3 maja stworzy niepowtarzalny efekt. Muzyka wykonywana przez tych młodych artystów podniesie rangę uroczystości odbywających się w naszym kościele. Pozwoli też lokalnej społeczności na integrację i wspólne przeżywanie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Majdan Grabina założona została przez dyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej oraz sołtysa wsi Majdan Grabina we wrześniu 2012 r., jako nawiązanie do istniejącej od 1926 roku orkiestry dętej Majdan.

Większość członków orkiestry pochodzi z Majdanu Grabina ale są też osoby z innych
miejscowości gminy Zakrzówek. Członkami są amatorzy, dzieci, młodzież i dorośli uczący się od podstaw, teorii muzyki i umiejętności gry na instrumentach. Obecnie podczas koncertów występuje 20 osób.

Pierwsze instrumenty zostały zakupione dzięki funduszom pozyskanym przez Gminę w Lokalnej Grupie Działania Ziemi Kraśnickiej. Niektóre stare instrumenty odzyskano od byłych członków orkiestry Majdan.

Orkiestra funkcjonuje dzięki wsparciu finansowemu Gminy Zakrzówek, dofinansowaniu z funduszu sołeckiego wsi Majdan Grabina, darowiznom oraz wsparciu rodziców którzy starają się pomagać organizacyjnie i finansowo. Corocznie występuje podczas gminnych, kościelnych i wiejskich uroczystości, ciągle wzbogacając swój repertuar i doskonaląc swoje umiejętności.

Od roku orkiestra występuje w strojach galowych zakupionych dzięki funduszom
pozyskanym przez Stowarzyszenie Dla Rozwoju Wsi Majdan Grabina.

Kapelmistrzem od początku jest Pan Wojciech Durak.

W programie:

 1. Marsz pierwszej brygady
 2. Pierwsza Kadrowa
 3. Warszawianka 1831 r
 4. Marsz strzelców
 5. Wojenko, wojenko oraz  Przybyli ułani pod okienko
 6. Białe róże
 7. Hej, hej ułani
 8. Piechota
 9. O mój rozmarynie
 10. Serce w plecaku
 11. Mazurek 3 maja

 

 

logoZAPulawySA

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy

 

 

 

 

 

20170503 koncert zaproszenie A6 page 001 1 20170503 koncert zaproszenie A6 page 002

 


 

7. Koncert papieski: Zapomniane pieśni sakralne Władysława Żeleńskiego z fragmentami przemówień Jana Pawła II - 21.05.2017r. godz. 19.00

Pieśni Władysława Żeleńskiego, wybitnego kompozytora przełomu XIX i XX wieku, zaliczane są do najcenniejszych przykładów kontynuacji twórczości pieśniowej Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Pisane do tekstów największych poetów polskich okresu romantyzmu, pozytywizmu i wczesnego modernizmu - m.in. Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Bohdana Zaleskiego, Zygmunta Krasińskiego, Marii Konopnickiej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy Jacka Malczewskiego - wyróżniają się znakomitym warsztatem kompozytorskim i bogactwem pomysłów muzycznych, idealnie dopełniających ich warstwę słowną. Zostanie zaprezentowany program płyty nagranej w Lublinie w Archikatedrze. Jest to World preemiere recording. Utwory będą przeplatane recytacją wybranych fragmentów z przemówień i homilii Jana Pawła II wygłoszonych podczas II Pielgrzymki do Polski.

 

logoZAPulawySA

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy<

 

 

 

 

 

 20170521 koncert zaproszenie A6 page 00120170521 koncert zaproszenie A6 page 002

 


 

8. Koncert muzyki z epoki Jagiellonów - 30.05.2017r. godz. 19.00

Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS oraz Zespół Wokalny SINE NOMINE to dwie młodzieżowe formacje specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej. Wykonawcy nagradzani na prestiżowych konkursach i stale doskonalący swe umiejętności grają na kopiach instrumentów historycznych i interpretują muzykę dawną w profesjonalny sposób. W repertuarze koncertu znajdzie się muzyka sakralna i świecka. Zespoły zaprezentują lubelskiej publiczności instrumentalne, wokalno-instrumentalne i wokalne utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów.

 

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy  logoZAPulawySA

 

 

 

 

 

20170530koncert zaproszenie A6 page 001 120170530koncert zaproszenie A6 page 002 1

 


 

9. Koncert Pieśni Patriotycznej - 11.11.2017r. godz. 19.00

Wykonawca: Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki

 

 Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy  logoZAPulawySA

 

 

 

 

 

 20171111 koncert zaproszenie A6 page 00120171111 koncert zaproszenie A6 page 002

 


 

10. Koncert: Zaduszki Pobrygidkowskie: NARODOWO - 25.11.2017r. godz. 19.00 i zespołu: Inny kwartet - 26.11.2017 r. godz. 19.00

Wykonawca: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Drugi koncert: Zaduszki Pobrygidkowskie - cykliczne wydarzenie w czasie którego przywołujemy w naszej pamięci osoby związane z naszą świątynią: króla Władysława Jagiełły ? fundatora naszej świątyni i walczących pod Grunwaldem, jeńców Krzyżackich wznoszących mury tego kościoła, Ojców Brygidów, Siostry Brygidki, Siostry Wizytki i Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej, księży pracujących w naszym kościele, poległych w obronie niepodległości Ojczyzny i na Golgocie Wschodu, pochowanych w grobach ziemnych i kryptach naszej świątyni, na dawnym cmentarzu wokół kościoła, dobrodziejów i wiernych, którzy odeszli już do Pana, przekraczając próg wieczności. Nawiązujemy w ten sposób do bogatej tradycji, m.in. postawy wdzięczności króla Władysława Jagiełło, który wybudował ten Kościół jako wotum za zwycięską bitwę pod Grunwaldem. Jednocześnie zobowiązał członków Zakonu Najświętszego Zbawiciela, aby w tym miejscu przechowywali pamięć o królu i jego dzielnych rycerzach. Każdy Ojciec Brygid będący kapłanem miał obowiązek odprawić w ciągu tygodnia 3 Msze św.: jedną - za króla, drugą - za jego następców, trzecią - o pomyślność państwa. Nawiązując do tej odległej tradycji rozpoczęliśmy obchód Zaduszek Pobrygidkowskich. Kościół Pobrygidkowski odegrał też bardzo ważną rolę w czasach nowożytnych. W latach 80 XX w. w tym miejscu gromadzili się ludzie opozycji, aby wyrazić swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego. Dzięki zaangażowaniu duszpasterzy odbywały się Mszę św. za Ojczyznę. Po nich często wybitni aktorzy deklamowali wiersze ku pokrzepieniu serc naszych rodaków uciemiężonych przez komunistyczne jarzmo.

 logoZAPulawySA

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy 
 

 

 

 

 

 

zaproszenie zaduszki 1zaproszenie zaduszki 2

 

zaproszenie zaduszki 3zaproszenie zaduszki 4