Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim

Niedziela, 11 grudnia 2022 r. godz. 18.45

Koncert Adwentowy „AVE HIERARCHIA”koncert plakat 11.12.2022

Wykonawcy:

Zespół wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
dyrygent – Izabela Urban


W programie: utwory religijne a capella


Zespół SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie działa od roku 1999, od początku pod kierunkiem Izabeli Urban. Wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella. Ma w repertuarze utwory z różnych epok - od muzyki dawnej po współczesną. Skład zespołu tworzy młodzież z lubelskich gimnazjów i liceów.

"Sine Nomine" aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lubelskiego, biorąc udział w wielu koncertach okolicznościowych oraz cyklicznych koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Uczestniczy również w konkursach - dwukrotnie zdobył Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania: podczas Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w roku 1999 i 2000. W 2000 roku zespół koncertował podczas Święta Miasta w Delmenhorst (Niemcy), w roku 2010 prezentował się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Festimalle'2010" w Malle (Belgia). W roku 2001 i 2006 brał udział w Międzynarodowych Dniach Muzyki Chóralnej w Lublinie a w roku 2011 w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat´42".

Współpracuje z wieloma uznanymi zespołami, wśród których są między innymi: Zespół Muzyki Dawnej "Capella all'Antico" z Zamojskiego Domu Kultury, Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Lublinie i Orkiestra Trybunału Koronnego. Od wielu lat koncertuje we wsp[ólnocie Kościoła Pobrygidkowskiego w Lublinie. 

Zespół "Sine Nomine" jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu (pięciokrotnie Brązowej, trzykrotnie Srebrnej oraz Złotej Harfy Eola). Znalazł się w gronie laureatów Wojewódzkiego Konkursu Muzyki Dawnej w Zamościu, zdobywał także czołowe miejsca w Wojewódzkim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Muzyka Dawna w Lublinie". Zespół wywalczył również I miejsce podczas XII Łódzkiego Festiwalu Chóralnego "Cantio Lodziensis", Srebrny i Złoty Dyplom 48. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Złoty Dyplom i Nagrodę Główną II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej "Konkurs Mikołajów" w Radomiu.

Grupa doskonali swoje umiejętności podczas Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej w Kaliszu, a także koncertuje i pracuje pod kierunkiem wybitnych specjalistów w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką Dawną w Gorzowie Wielkopolskim.

W marcu 2018 roku zespół został uhonorowany Medalem 700-lecia Miasta Lublin, a w kwietniu 2019 roku Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego.

 

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIMKoncert Piotr Selim 26 11 2022

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

Koncert: 26 listopada 2022 r. godz. 18.45

PIOTR SELIM
recital „Dziękuję za wolność”

Koncert „Dziękuję za wolność” to propozycja odnosząca się do upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Program koncertu będzie obejmował utwory nawiązujące do zrywów niepodległościowych narodu polskiego - Powstania Warszawskiego, stanu wojennego czy z okresu walk Solidarności w latach osiemdziesiątych XX wieku. W programie będą również współczesne piosenki nurtu bardowskiego poruszające kwestię korzystania z wywalczonej przed laty wolności. Część utworów będzie pochodziła z repertuaru autorskiego Hanny Lewandowskiej (słowa) i Piotra Selima (muzyka). Wśród nich znajdą się utwory najnowsze, na szerszą skalę niepublikowane oraz piosenki premierowe.


Piotrowi Selimowi (fortepian, śpiew) w tym koncercie towarzyszyć będą:

Hanna Lewandowska – narracje, teksty
Monika Kowalczyk – śpiew
Piotr Selim – fortepian, śpiew

Ladies Quartet:
I skrzypce: Anna Piątek– I skrzypce
II skrzypce: Magdalena Piętka-Chmielewska– II skrzypce
altówka: Agata Gumiela – altówka
wiolonczela: Weronika Kociuba - wiolonczela

PROGRAM KONCERTU:
„Dziękuję za wolność”

1. Sam widzisz jak jest
2. Zielonym szliśmy łanem
Pogoda myśli (tekst)
3. Tylko tu tyle barw
4. Serce do pary
5. Mięta i czekolada
6. Tu i teraz
Stąd ten lęk (tekst)
7. Warto wierzyć w nas
8. Jestem tu jestem z Tobą
9. Korzenni bratankowie
W zasadzie (tekst)
10. A jeśli jesteś stąd
11. Z jednego ziarna
12. Modlitwa (sł. muz. Bułat Okudżawa)
13. Sen o wolności
Kochaj dalej (tekst)
14. Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos (sł. muz. Grzegorz Tomczak)
15. Trzymajmy się razem
16. Co z nami

słowa: Hanna Lewandowska
muzyka: Piotr Selim

Hanna Lewandowska – Poetka piosenki. Od 30 lat współpracuje z Piotrem Selimem – kompozytorem i wokalistą, dla którego pisze teksty piosenek. Piosenki tej autorsko – kompozytorskiej spółki wielokrotnie były nagradzane - na wielu konkursach o zasięgu ogólnopolskim.

Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Utwór „Szukam Twoich śladów” stanowiący III część skomponowanej przez Piotra Selima kantaty „Z ziemi wiernej” został opublikowany w wydawnictwie Jan Paweł II: „Wyrażam radość, że Lublin żyje…” (Gaudium, Lublin 2012). Piosenki: „Ty nie jesteś ty bywasz’ oraz „Bądź wyłącznie dlatego”zostały opublikowane w albumie „Tryptyk dla Fryderyka” (Polihymnia, 2010 r.). Debiutancka, solowa płyta Piotra Selima "W rytmie bolera" wydana przez firmę Dalmafon w 2012 r. zawiera 14 tekstów Hanny Lewandowskiej.

Hanna Lewandowska jest stypendystką Stowarzyszenia ZAiKS za tekst Tryptyku „Moje miejsca – Mój dom, Moje miasto, Moja ojczyzna”. Jest również autorką i pomysłodawcą programu „Jestem tu, jestem z Tobą”, którego premierowe wykonanie miało miejsce w Centrum Spotkania Kultur w roku 2018 oraz oratorium (Po)mosty – napisanego z okazji 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, którego premierowe wykonanie odbyło się 1 lipca 2019 roku w kościele O.O. Dominikanów w Lublinie. Hanna Lewandowska w 2016 otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin. W roku 2021 ukazał się tom poetycki „Stacyjki” – pierwsza tego rodzaju publikacja poetycka Autorki.

Piotr Selim - kompozytor, wokalista, aranżer, producent muzyczny, pianista ze stopniem doktora sztuki, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkudziesięciu chórów, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Brał udział na nagraniach ponad 50 płyt. Od 23 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 13 płyt CD i DVD. Jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do koncertu-spektaklu „Wieczorem", w którym zaśpiewał wiersz J. Czechowicza „Elegia uśpienia”. Jest także autorem muzyki do spektaklu teatralnego „Machia” według scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego. Piotr Selim to laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2014 rok. W 2016 otrzymał także Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin. To również stypendysta Stowarzyszenia ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury na 2015 i 2017 rok. Kompozytor muzyki do bajek i słuchowisk radiowych Grażyny Lutosławskiej. Od ponad 30 lat komponuje i wykonuje muzykę przede wszystkim do tekstów Hanny Lewandowskiej.

Monika Kowalczyk - urodzona w Lublinie wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych, m.in. Grechuta Festival Kraków czy Konkursu Twórców i Wykonawców Piosenkarnia. Od 2015 roku komponuje i koncertuje w całej Polsce.

 

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIM koncert zaproszenie A6 19 1

 

KONCERT: ORGANY & TRĄBKA: BAROK, ROMANTYZM, WSPÓŁCZESNOŚĆ

 

2 października 2022 r. godz. 18.45

 

Wykonawcy:

Grzegorz Hordyjewicz – trąbka

Monika Hołownia – organy

 

GRZEGORZ HORDYJEWICZ – trębacz, solista. Gry na trąbce uczył się w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, w klasie trąbki Zbigniewa Zatorskiego (trębacza – solisty Filharmonii Lubelskiej). W 2003 roku ukończył białostocką filię Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, pod kierunkiem trębacza Filharmonii Narodowej Mariusza Niepiekło. Po studiach podjął pracę w lubelskim Teatrze Muzycznym, a od roku 2007 jest trębaczem - solistą Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego. Jako muzyk orkiestrowy dokonał nagrań płytowych z macierzystą orkiestrą oraz brał udział w koncertach w kraju i za granicą. Od sezonu 2019/2020 pełni funkcję prowadzącego grupę trąbek. Działalność koncertową łączy z pracą pedagoga, ucząc gry na trąbce w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, której jest absolwentem. Jako muzyk – trębacz współpracuje między innymi z akademickimi chórami Lublina, Orkiestrą Trybunału Koronnego, Teatrem Dramatycznym im. J. Osterwy w Lublinie oraz bierze udział w różnych projektach muzycznych jako trębacz sekcji dętej, w których     współpracował między innymi z Krzysztofem Cugowskim, Hanną Banaszak, Natalią Kukulską, Piotrem Rubikiem, Katarzyną Góras i innymi, grając koncerty w wielu miastach Polski. Prywatnie pasjonat sztuk walki a także amatorskiego stolarstwa.

MONIKA HOŁOWNIA – organistka, muzykolog. Absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w klasie organów dr hab. szt. muz. Elżbiety Charlińskiej. W roku 2014 zdobyła dyplom na międzynarodowym konkursie muzycznym Študentská umelecká innosť (Słowacja). Aktualnie obejmuje stanowisko organistki w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

 

Lublin miasto inspiracji

 

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIMkoncert zaproszenie A6 25.09.2022 1

KONCERT: WOKALNO - INSTRUMENTALNIE: BAROK, KLASYCYZM, ROMANTYZM

25 września 2022 r. godz. 18.45

Wykonawcy:

Magdalena Jemioła – sopran

Monika Hołownia – organy

MAGDALENA JEMIOŁA - Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Szkoły muzycznej I i II st. w klasie skrzypiec. Od wielu lat współpracuje z Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako chórzystka, solistka, a obecnie również jako korepetytor. Na stałe związana z wieloma zespołami: Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Lubelską, Lubelską Akademią Muzyki Dawnej oraz Chórem Polskiego Radia w Krakowie.

MONIKA HOŁOWNIA – organistka, muzykolog. Absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w klasie organów dr hab. szt. muz. Elżbiety Charlińskiej. W roku 2014 zdobyła dyplom na międzynarodowym konkursie muzycznym Študentská umelecká innosť (Słowacja). Aktualnie obejmuje stanowisko organistki w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

Lublin miasto inspiracji

12.06.2022 koncert zaproszenie A6 1

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIM 

KONCERT: DUO BAROQUE – SOLIDARNI Z UKRAINĄ 

 

12 czerwca 2022 r. godz. 18.45

 

Wykonawcy:

Anna Prosiekova – skrzypce

Olga Shpynda – organy

 

Olga Szpynda - organy. Absolwentka Tarnopolskiego Koledżu Muzycznego im S. Kruszelnickiej (Ukraina) - skończyła kierunek „Teoria muzyki”. Od 2018 r. jest związana z Lublinem oraz Instytutem Muzykologii KUL (klasa organów - prof. Jadwigi Kowalskiej). Uczestniczka warsztatów organowych we Lwowie oraz Lublinie prowadzonych przez Ullę Krigul (Estonia), Halynę Bulybenko (Ukraina), Romana Peruckiego (Polska). Jako solistka współpracowała z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Lubelskiej oraz Ukraińską Orkiestrą Festiwalową we Lwowie. W roku 2021 otrzymała studencką nagrodę „Lubelski Akant Przedsiębiorczości” w kategorii „Młody wirtuoz” za osiągnięcia muzyczne.

 

 

Anna Prosiekova - skrzypce. Absolwentka Symferopolskiego Koledżu Muzycznego im P. I. Czajkowskiego (Ukraina). Studia ukończyła z wyróżnieniem (dyplom „Artysta, wykładowca”) na kierunku „Orkiestrowe instrumenty muzyczne”. W czasie edukacji brała aktywny udział w licznych koncertach, festiwalach i konkursach (m.in. „Młody Wirtuoz”, międzynarodowy festiwal-konkurs „Gwiazda Krymu” oraz „Magiczny akord”, a także konkurs-festiwal w ramach międzynarodowego projektu „Kiedy jesteśmy razem”). Od 2018 r. jest związana z Lublinem oraz Instytutem Muzykologii KUL.

 

Program koncertu:12.06.2022 koncert zaproszenie A6 2

J.S. Bach/Ch. Gounod - Ave Maria

J.S. Bach - O Mensch, bewein dein Sünde groß, BWV 622

J.S. Bach - Aria na strunie G, BWV 1068

J. S. Bach - Sonata triowa Es-dur, BWV 525 (3 cz.)

G. Tartini - Sonata g-moll „Didona abbandonata” na skrzypce i b.c., Op.1, nr 10, g.10

D. Buxtehude - Nun komm, der Heiden Heiland, BuxWV 211

G.F. Handel - Sonata E-dur na skrzypce i b.c., Op.1, nr 15, HWV 373

J.S. Bach - Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ, BWV 639

T. Albinoni - Adagio g-moll na skrzypce i organy

 

 Lublin miasto inspiracji