Wieczory muzyczne w Kościele PobrygidkowskimWiwat 3 maja 03.05.2024

 

KONCERT PATRIOTYCZNY: WIWAT 3 MAJA

3 maja 2024 r. (piątek) godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

W programie: utwory muzyczne i pieśni o charakterze patriotycznym i narodowym


Wykonawcy: 

Bogusław Morka - tenor
Mariusz Dubrawski - fortepian

 

Bogusław Morka - tenor

Artystą, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać jest Bogusław Morka, uznany przez krytyków sztuki wokalnej za jednego z najlepszych tenorów śpiewających w tradycji włoskiego Bel Canta. Śpiewał z takimi Gwiazdami jak, Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Jose Cura czy Hasmik Papian. Bogusław Morka, to artysta posiadający potężny repertuar wokalny i czujący się w każdym gatunku muzyki znakomicie. Ma na koncie wydane płyty CD z Polskim Radiem Jedynka (O sole mio, Bogusław Morka i Przyjaciele, Be My Love),które mają status Złotych i Platynowych.

Mariusz Dubrawski - fortepian

Artyście akompaniuje Profesor Mariusz Dubrawski, który przez długie lata był pedagogiem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Prof. Mariusz Dubrawski, to nie tylko wirtuoz fortepianu, ale również kompozytor i aranżer. Grał z największymi Gwiazdami scen operowych i estradowych.

ZAPRASZAMY!

Zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego elka podstawowa pl

Partnerzy:

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

 

logo SBP PiaskiWBS Chelm

Patronat medialny:

Dziennik wschodni

       Niedziela                 Gość Lubelski

Radio LublinLUBLIN 87 9 FM1

 

 

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim07.04.2024 Koncert Wielkanocny

Niedziela, 7 kwietnia 2024 r. godz. 18.45

KONCERT WIELKANOCNY:
MIŁOSIERDZIE …

Wykonawcy:
Trio w składzie:
O. Tomasz Jarosz CSsR – baryton
O. Rafał Kobyliński SJ – tenor
Ks. Paweł Sobierajski – tenor
prof. Grzegorz Biegas – akompaniament
Jarosław Długoszek - lektor

W programie:
A. Vivaldi, J.S. Bach, G.F. Händel
Fragmenty Dzienniczka św. s. Faustyny

O. Tomasz Jarosz, redemptorysta; urodzony 15.09.1967 r. w Gliwicach. W 1994 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 2001 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany; w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże Akademii. W 2009 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi zajęcia ze śpiewu i muzyki kościelnej w WSD redemptorystów w Tuchowie, Bardzie i na Lubaszowej.

Zajmuje się aktywną działalnością koncertową wykonując pieśni, arie operowe oraz dzieła muzyki oratoryjnej i kantatowej, w kraju i za granicą. Wykonywał partie barytonowe i basowe następujących dziełach muzyki oratoryjno-kantatowej: Mesjasz G.F. Haendla, Stworzenie świata J. Haydna, Christus, F. Liszta, Oratorium na Boże Narodzenia C. Saint-Saensa, Requiem W.A. Mozarta, IX Symfonii L. van Beethovena, mszach W.A Mozarta, F. Schuberta, G. A. Bendy, J. D. Zelenki, S. Moniuszki, kantatach J. S. Bacha ze szczególnym uwzględnieniem basowych kantat solowych: BWV 82 i 56 i in. Ma w swoim dorobku recitale z cyklami pieśni: Winterreise F. Schuberta, Dichterliebe R. Schumanna, Vier ernste Gesaenge J. Brahmsa, Biblické Písně A. Dvořáka, Liederkreis, R. Schumanna. Jest autorem prawykonań dzieł W. Kałamarza: Motet pasyjny, Modlitwa za ojczyznę, Tristis est anima mea, Modlitwa zawierzenia i in. W wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych współpracował z takimi dyrygentami, jak: W. Michniewski, W. Czepiel, M. Toporowski, W. Delimat i in. Brał udział w nagraniach dla Polskiego Radia oraz nagraniach płytowych. Prowadził kursy wokalne oraz śpiewu gregoriańskiego. Brał udział w jury konkursów wokalnych oraz muzyki chóralnej.

O. Rafał Kobyliński, jezuita; tenor, doktor wokalistyki, homileta. Absolwent Akademii Ignacjanum w Krakowie, Collegium Bobolanum – Akademia Katolicka w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2017 obronił doktorat z wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem zespołu księży wokalistów, absolwentów polskich Akademii Muzycznych: „Servi Domini Cantores”. Jako śpiewak uczestniczył w przeszło trzystu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech na Litwie i na Watykanie. Dokonał kilku nagrań dla telewizji oraz kilku nagrań CD. W swojej pracy duszpasterskiej łączy posługę słowa z muzyką. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz krzewienia kultury muzycznej w liturgii. Zabiega o to poprzez organizowanie koncertów oraz warsztatów i kursów wokalno- liturgicznych. W lata 2010 - 2014 pracował na stanowisku dyrektora galerii sztuki „Galeria u Jezuitów” w Poznaniu. Aktualnie prowadzi zajęcia ze śpiewu oraz emisji głosu na Akademii Katolickiej w Warszawie - Collegium Bobolanum oraz na wydziale edukacji muzycznej Collegium Joannemu.

Ks. Paweł Sobierajski, absolwent: Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach (1990; magisterium z liturgiki: Muzyka i śpiew w liturgii po Soborze Watykańskim II); Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie (1996; licencjat z teologii pastoralnej na podstawie pracy mgr z WSD; 2000; doktorat z n. teologicznych; 2000 praca doktorska z katechetyki: Problem języka katechetycznego. Katechetyczne studium interdyscyplinarne), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2002; dr sztuk muzycznych; 2013; dr hab. sztuk muzycznych; praca habilitacyjna pt. Sakralna liryka wokalna Jerzego Rosińskiego; 2018; stanowisko prof. nadzwyczajnego), Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2004; psycholog muzyki; praca dyplomowa: Język komunikacji interpersonalnej w procesie muzycznego kształcenia wokalistów).
Jako laureat międzynarodowych konkursów wokalnych (Karlowe Wary, CZ; Trnawa, SK) i muzyk koncertujący m. in. na Litwie, Słowacji, Białorusi, w Czechach, Austrii, Francji, Belgii, Anglii, we Włoszech oraz w kraju współpracuję z wybitnymi pianistami, organistami, chórami, orkiestrami filharmonicznymi i operowymi w Bytomiu, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Zabrzu. Mam na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Jestem także wykonawcą oraz współwykonawcą ponad 500 recitali i koncertów wokalno-instrumentalnych, a także pięciu płyt CD z sakralną i świecką muzyką wokalną (Firmy fonograficzne MUSICON, DUX, FANFARA).
Aktualnie jest duszpasterzem środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej, wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej i Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie oraz Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego w Gdańsku, z którym współpracuję na polu szkoleń pedagogicznych i psychologicznych wśród młodzieży, rodziców, seniorów, nauczycieli. Prowadzę także liczne warsztaty dla duchowieństwa, nauczycieli akademickich, pracowników służby zdrowia i administracji samorządowej.

Grzegorz Biegas –absowlent PSM im. Lipińskiego w Lublinie w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika oraz kameralistyki prof. Marii Szwajger – Kułakowskiej. W 2002 r. ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie w macierzystej Uczelni jest profesorem Katedry Kameralistyki. Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora i pedagoga uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych kursach wokalnych i kameralnych. m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Dusznikach-Zdroju, Nowym Sączu, Wrocławiu, Pekinie, Louisville, Gdańsku, Sosnowcu, Sigriswille, Katowicach, Szanghaju, Shenyang, Kazimierzu Dolnym.

Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i zagranicą, m.in. w Bilbao, Karlovych Varach, Wiedniu, Oslo, Parnu, Sion, Trnavie, Vráblach, Wiedniu, Dusseldorfie, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Krakowie, Dublinie, Włoszakowicach, Warszawie, Gliwicach, Ostravie, Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda. W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych koncertach oraz festiwalach muzycznych (Europa, USA, Argentyna, Chiny) współpracując z wieloma znakomitymi instrumentalistami i śpiewakami.

Dokonał wielu nagrań dla PR i TVP, oraz CD ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.

W latach 2005-2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno – Instrumentalnego, a w latach 2012 – 2016 prorektorem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Jarosław Długoszek – lektor w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

WSTEP WOLNY.
ZAPRASZAMY!

 

 

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim17.03.2024 koncert wielkopostny Z głebokości wołam

Niedziela, 17 marca 2024 r. godz. 18.45

KONCERT WIELKOPOSTNY:
Z GŁĘBOKOŚCI WOŁAM ... 

Wykonawcy:
Kairos - Męski Zespół Wokalny
Borys Somerschaf - dyrygent
Stanisław Maryjewski - organy

W programie: śpiewy ormiańskie, gruzińskie i koptyjskie oraz muzyka cerkiewna.

 

KAIROS - Jedyny w Polsce Męski Zespół Wokalny, który w swoim repertuarze jednocześnie prezentuje piękne śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej.

 

Zespół był gościem wielu festiwali i konkursów, brał udział w nagraniach muzyki do filmów "Wiedźmin" i "Quo vadis".

KAIROS koncertował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Katedrze Berlińskiej, w paryskim College des Bernardines, w katedrze ormiańskiej we Lwowie i w Kościele Mariackim w Krakowie.

Twórcą i liderem zespołu jest Borys Somerschaf - dyrygent, kompozytor i wokalista.

 

STANISŁAW MARYJEWSKI  - urodził się w 1985 r. w Lublinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II° w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich, jest także laureatem konkursów kompozytorskich. Zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku (Słowacja). Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Jest także autorem muzyki do pieśni i nabożeństw.

Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje na stałe z solistami i zespołami.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Archikatedrze Lubelskiej, w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w Kraśniku oraz Janowie Lubelskim.

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

 

 

WSTEP WOLNY.

ZAPRASZAMY!

 

KONCERT: OCALIĆ W PIEŚNIACHKoncert 04.02.2024 r. Kurów

Hołd Powstańcom Styczniowym

KOŚCIÓŁ POBRYGIDKOWSKI W LUBLINIE 

Niedziela, 4 lutego 2024 r. godz. 18.45

Wykonawcy:

Chór Gminy Kurów – dyrygent Bogdan Lipiński

Kozub Trio w składzie:

Mirosław Kozub – wiolonczela

Błażej Lipiński - fortepian

Natalia Kozub - skrzypce


W programie:

piękne i zapomniane pieśni powstańcze, wydane drukiem w Paryżu w 1863 r.

Autor słów: Włodzimierz Wolski.

Chór Gminy Kurów – Historia chóru sięga początków XX wieku. Od początku swej działalności związany jest z życiem kulturalnym i religijnym Kurowa. Obecnie bardzo dużo koncertuje, również poza granicami kraju. Do swojego repertuaru włączył śpiewy tradycyjne z przekazów ustnych. Kultywuje śpiew chorału pochodzącego z różnych tradycji. Chór jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń (Chór Gminy Kurów i jego goście, Dni muzyki, Jarmark Kultury). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Bogdan Lipiński.

Patronat Honorowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. 

Wstęp wolny. Zapraszamy !!!

 

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim2024.01.28 kolędy Kurów

 

Niedziela, 28 stycznia 2024 r. godz. 18.45

 

KONCERT KOLĘD: KOLĘDUJEMY

 

Wykonawcy:
Chór Gminy Kurów – dyrygent Bogdan Lipiński
Kapela Bornego
Zespół Zielona Girlanda.

 

W programie: Koncert kolęd, pieśni tradycyjnych z przekazów ustnych i melodie z repertuaru wiejskich muzykantów.

Chór Gminy Kurów – Historia chóru sięga początków XX wieku. Od początku swej działalności związany jest z życiem kulturalnym i religijnym Kurowa. Obecnie bardzo dużo koncertuje, również poza granicami kraju. Do swojego repertuaru włączył śpiewy tradycyjne z przekazów ustnych. Kultywuje śpiew chorału pochodzącego z różnych tradycji. Chór jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń (Chór Gminy Kurów i jego goście, Dni muzyki, Jarmark Kultury). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Bogdan Lipiński.

Kapela Bornego – zespół funkcjonuje od 2012 roku. Wykonują polską muzykę tradycyjną, używając skrzypiec, suki, basów dłubanych, bębna obręczowego pochodzących z pracowni Zbigniewa Butryna, która mieści się w miejscowości Szklarnia. Repertuar czerpią głównie od mistrzów Roztocza Zachodniego, m.in: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Zbigniewa Butryna.

Zespół Zielona Girlanda (nazwa została zaczerpnięta z tekstu jednej z pieśni oczepinowych), to grupa, która poznaje i wykonuje tradycyjny repertuar wywodzący się z Lubelszczyzny. Śpiewane przez nią pieśni pochodzą od mistrzyń poznanych osobiście oraz z nagrań archiwalnych. W skład zespołu wchodzą: Ewelina Prokopiuk, Anna Szcześniak, Agata Turczyn.