Z ŻYCIA NASZEJ WSPÓLNOTY REKTORALNEJ

 

 CZERWIEC 2019

W dniu 6 czerwca 2019 roku w wieku 97 lat odszedł do Pana arcybiskup Senior Bolesław PYLAK, Pasterz Archidiecezji Lubelskiej, Profesor i Wielki Kanclerz KUL. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Archikatedrze Lubelskiej 10 i 11 czerwca. W naszych prywatnych modlitwach polecajmy jego duszę miłosierdziu Bożemu.  

9 czerwca o godz. 14.00 programem słowno - muzycznym Scena Pełna Życia na Placu przed Kościołem Akademickim KUL rozpoczął się Lubelski Marsz dla Życia i Rodziny. 

W dniu 9 czerwca o godz. 18.45 w ramach cyklu: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim wysłuchaliśmy koncertu: Muzyczne zakątki świata u Brygidek. Wystąpili: Anna Barska - sopran, Natalia Kozub - skrzypce, Mirosław Kozub - wiolonczela, Zygmunt Skwierz - trąbka i Margaryta Nagaieva - organy, pianino.  Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Informacja o Partnerach koncertu, programie i wykonawcach w bieżącym numerze Biuletynu i na stronie internetowej kościoła.

12 czerwca, w środę przeżywaliśmy wspomnienie bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego, byłego rektora kościoła, który wraz z innymi więźniami obozów koncentracyjnych został wyniesiony do chwały ołtarzy przez św. Jana Pawła II w dniu 12 czerwca 1999r.   

Serdecznie dziękujemy za ofiarę w wysokości 4.300,00 zł złożoną na pokrycie kosztów wykonania dwóch puszek do kościoła. 

22 czerwca, w sobotę o godz. 19.00 odbył się koncert: Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina. Wykonawcy: Aleksandra Mazurek - skrzypce, Dominika Kołszut - skrzypce, Magdalena Piętka-Chmielewska - skrzypce, Agata Mrówczyńska - skrzypce, Przemysław Stanisławski – dyrygent, Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie. W programie wykonano utwory: G.F. Haendla, A. Vivaldiego, G.Ph. Telemanna.

23 czerwca, w ramach cyklu Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim wysłuchaliśmy koncertu: Zakrzewski & Barock. Wykonawcy: Maksym Bevskyi - trąbka, Dymitr Harelau - organy. W programie utwory: G.F. Haendla, P. Baldassarego, M. Zakrzewskiego, J.S. Bacha. Sponsorem koncertu jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Informacja o programie i partnerach koncertu została umieszczona w bieżącym numerze Biuletynu i na stronie internetowej kościoła. 

W związku z przyznanymi dotacjami przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie i Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie rozpoczęły się prace renowacyjne przy ławkach z nawy głównej i innych zabytkach z wyposażenia kościoła. Jeden z segmentów ławek został przewieziony do pracowni konserwatorskiej. Programy prac konserwatorskich zostały zatwierdzone przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

30 czerwca, o godz. 13.15 została odprawiona Msza święta w intencji profesorów lwowskich uczelni rozstrzelanych przez hitlerowców 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich. Po Mszy św. odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Polskiego Chóru Zgoda  działającego przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Dyrygent Wenera Zakirowa. 

 

MAJ 2019 

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na Powizytkowski Ośrodek Kultury. W tym roku zaplanowano prace przy renowacji ławek z nawy głónej wraz z obrazami emblematycznymi w ławkach.

3 maja, w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych "Wiwat 3 Maja". Wykonawca: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Majdanu Grabina, gmina Zakrzówek. Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

12 maja, w naszej wspólnocie gościliśmy O. Marka z Zakonu Werbistów, który 11 lat pracował na misjach w Zambii. O. Marek podzielił się z nami doświadczeniem pracy misyjnej. W niedzielę Dobrego Pasterza, prosiliśmyw modlitwie o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. 

12maja, w  niedziele o godz. 12.00 została odprawiona msza św. w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego a o godz. 13.15 w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego. 

19 maja przed kościołem można było złożyć ofiarę do puszki na pokrycie kosztów leczenia Kacpra w Klinice w Munster. Kacper ma 13 lat i po raz czwarty walczy z kolejną wznową białaczki. Był hospitalizowany w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Niestety metody leczenia się wyczerpały. Nadzieja czekała na Niego w Klinice Uniwersyteckiej w Munster. Jednak koszt leczenia przekracza możliwości rodziców. Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc. W imieniu rodziców Kacpra wszystkim ludziom dobrej woli serdecznie dziękujemy.

26 maja, przy wyjściu z kościoła harcerki i harcerze z 48 Lubelskiej Drużyny Harcerskiej zorganizowali kiermasz domowych ciast i własnoręcznie wykonanych kartek okolicznościowych. Zarobione pieniądze przeznaczyli na pokrycie kosztów letniego obozu pod namiotami, nad morzem. Za wszystkie złożone ofiary serdeczne Bóg zapłać. 

28 maja o godz. 10.00 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej odbyły się eliminacje IV edycji konkursu historyczno-krasomówczego „Magiczny Lublin Jagiellonów”. Uroczysta gala z wręczeniem nagród miała miejsce w naszej świątyni 29 maja 2019 r. o godz. 12.00.

Konkurs Historyczno-Krasomówczy „Magiczny Lublin Jagiellonów - złote czasy, złote kury, piękne krajobrazy honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. Projekt został zorganizowany we współpracy z Kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie oraz Oddziałem Miejskim PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Stanisław Orzechowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie.

II miejsce - Damian Bubicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie.

III miejsce - Magdalena Kosik, uczennica IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie

Nagrody specjalne otrzymali:

Miłosz Bosek, uczeń Szkoły Podstawowej im. bł. bpa Władysława Gorala w Ciecierzynie.

Magdalena Kosik, uczennica IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Nagrodę publiczności zdobył Stanisław Orzechowski.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

 

W związku z realizacją projektu Magiczny Lublin Jagiellonów odbył się koncert muzyki dawnej, w dniu 28 maja o godz. 18.45. Wystąpił: Zespół Muzyki Dawnej "La Folia" działający od wielu lat przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. W programie utwory z czasów panowania Dynastii Jagiellonów. 

31 maja w piątek o godz. 18.30 odbył się koncert Totus TUUS w ramach IV Festiwalu Chórów Miast Partnerskich Lublina 2019. Wystąpili: Chór Mieszany „Gaudeamus” Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Chór Kameralny „DABRAWEST” Białoruski Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, Chór Akademicki Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie. Program i informacja o chórach zostały umieszczone w Biuletynie Rektoralnym i na stronie internetowej kościoła.

 

 

KWIECIEŃ 2019

7 kwietnia rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne, które trwały do środy włącznie. Rekolekcje prowadził ks. dr hab. Marcin Kowalski, pracownik Instytutu Nauk Biblijnych, KUL. W niedzielę nauki rekolekcyjne były głoszone na  wszystkich Mszach św., a od poniedziałku do środy na mszach św. o godz. 7.00, 11.00 i 18.00.

7 kwietnia o godz. 12.00 we wspólnocie Kościoła Pobrygidkowskiego modliliśmy się za pomordowanych w Katyniu. 

Także w tym dniu, w ramach XXV Festiwalu „Tempus Paschale” odbył się koncert Płaczcie Anieli, Wystąpili: Grażyna Jakubecka - aktorka, Chór im. św. Jana Pawła II, Ks. Tomasz Lisiecki - dyrygent.  W programie: znalazły się tradycyjne polskie pieśni wielkopostne w opracowaniu prof. Antoniego Zoły. 

14 kwietnia o godz. 18.45 w ramach XXV Festiwalu „Tempus Paschale” odbył się koncert: Salve Regina. Wykonawcy: Iwona Sawulska - sopran, Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Elżbieta Krzemińska - dyrygent, Jolanta Münch - fortepian, Stanisław Diwiszek - organy, Dariusz Kopiński - wizualizacja. W  programie kompozycje: A. Pärt, S. Moniuszko, C. Saint-Saëns, J. Maklakiewicz, S. Lipski, W. Kilar. 

17 kwietnia, w Wielką środę o godz. 17.00 w naszym kościele już po raz kolejny była prowadzona Droga Krzyżowa dla środowisk oświatowych przygotowana przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Lublinie. 

18 kwietnia, Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii. Dzień modlitw w intencji kapłanów. W naszym kościele Gorzkie Żale o godz. 17.30, a Msza św. Wieczerzy Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do „ciemnicy” o godz. 18.00. W tym dniu Komunia Święta udzielana była pod postaciami chleba i wina. 

19 kwietnia, Wielki Piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.30. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Noc konfesjonałów w Wielki Piątek w godz. 21.00-24.00. Nowenna do Miłosierdzia Bożego była odprawiana do soboty przed II Niedzielą Wielkanocną – Świętem Miłosierdzia po Mszy św. o godz. 18.00 

20 kwietnia w Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.00 do 14.00, co pół godziny. WIGILIA PASCHALNA rozpoczęła się od poświęcenia ognia przed kościołem o godz. 20.00, a zakończyła się procesją rezurekcyjną. Na zakończenie Wigilii Paschalnej Rektor Kościoła wyraził wdzięczność wszystkim zgromadzonym w świątyni za tak liczną wspólnotę serc solidarnych z Chrystusem w czasie Triduum Paschalnego. Słowa wdzięczności skierował także do asysty, Sióstr Zakonnych Urszulanek Unii Rzymskiej i Sióstr Albertynek, czytających Słowo Boże, komentarze i pani  Moniki naszej organistki. Złożył podziękowanie kapłanom za przygotowanie pięknej i bogatej w znaki liturgii poszczególnych dni Triduum. Pani Bożenie oraz panom Grzegorzowi i Andrzejowi podziękował za troskę o porządek w naszej świątyni. Podziękowania także przekazał Panom Januszowi i Jarosławowi za przygotowanie dekoracji Grobu Pańskiego.  

WIELKA (prawie dwumetrowa) HOSTIA ZANURZONA W MORZU KRWI – to tegoroczna instalacja Grobu Pańskiego w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie. Jak co roku, już od 13 lat budową tych sakralnych scenografii zajmują się panowie Janusz Buchoski i Jarosław Figura. Ciało i Krew Chrystusa to istota Eucharystii i taki właśnie wizerunek ma
instalacja w 2019 r. 

Wielkość błękitnej hostii przywołuje na myśl Wszechświat stworzony przez Boga. Wszechświat zanurzony w oceanie krwi, którego źródło wypływa z ran Syna Bożego. Ułożona jak płyta nagrobna hostia daje nadzieję, że śmierć nie kończy życia. Jest niezwykłym pomostem od ciemności śmierci do życia wiecznego. „Zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica” – stąd cień krzyża umieszczony na hostii Wszechświata. Ziarno musi obumrzeć, by ponownie ożyć – dlatego trawa wyrasta spod ciała Chrystusa. Wzrastając zaś dotyka hostii poświatą nadziei. Zwykła płyta nagrobna w porośniętym mchem, skalnym grobie? Czy Ciało i Krew Chrystusa, z których rodzi się Życie? Człowiek ma wolny wybór – widzi  to, w co wierzy i co chce zobaczyć! 

28 kwietnia, w Święto Bożego Miłosierdzia o godz. 18.45 w ramach cyklu Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się koncert: Miłosierdzie. W programie zaprezentowano: utwory m.in. J. S. Bach, J. Bloch, E. Morricone oraz fragmenty Dzienniczka św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II w wykonaniu Mirosławy Marcheluk i Ryszarda Mroza. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin. Przy wyjściu z kościoła można było nabyć audiobook Dzienniczka św. s. Faustyny w wykonaniu Haliny Łabonarskiej. 

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK HANDBUDLPECWBSlogo SBP Piaski

 

 

MARZEC 2019

W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach wielkopostnych. W dni powszednie Gorzkie Żale o godz. 10.30 i 17.30, w niedziele o godz. 17.30. W każdy piątek wspólnie będziemy rozważać Drogę Krzyżową o godz. 10.30 i 17.30. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy 

24 marca, w naszej wspólnocie gościliśmy ks. Tadeusza Fostakowskiego, proboszcza parafii Świętej Anny w Kowlu. Podczas homilii podzielił się z nami swoim doświadczeniem w pracy duszpasterskiej na Ukrainie. Księdza Tadeusza i całą wspólnotę parafialną wspieraliśmy modlitwą oraz ofiarą złożoną do koszyka po Mszy św. przy wyjściu z kościoła. Za dar wrażliwego, solidarnego serca, Bóg zapłać!

W niedzielę, 24 marca Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua, organizator XXV Festiwalu „Tempus Paschale” zaprezentował tegoroczne koncerty, w których uczestniczyć będą soliści i zespoły z kraju i zagranicy. INAUGURACJA FESTIWALU - odbyła się o godz. 18.45.

Piątek, 29.03. po raz piąty wyruszyła z Lublina Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpoczęła się Mszą  św. pod przewodnictwem ks. bp Mieczysław Cisło w kościele Nawrócenia św. Pawła o godz. 19.00. Nasza świątynia była włączona do żółtej trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

31 marca, o godz. 18.45 w ramach Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się koncert pasyjny Krzyżu Święty. Wykonawcy: Chór Cum Musica Stowarzyszenia Miłośników Śpiewu Chóralnego z Poniatowej, Ladies Quartet z Lublina w składzie: Agnieszka Sobczak skrzypce I, Marta Komza skrzypce II, Justyna Żukowska altówka, Małgorzata Pietroń wiolonczela, Elżbieta Charlińska organy, Marcin Niezbecki narracja, Dagmara Matysik dyrygent. W programie: współczesne opracowania chóralne a’cappella o tematyce pasyjnej, staropolskie pieśni wielkopostne w opracowaniu na chór z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego oraz rozważania o tematyce wielkopostnej. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin. Partnerzy Projektu: Firma Handlowo-Usługowa HANDBUD Włodawa, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lublinie, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach, Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie.

 

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK HANDBUDLPECWBSlogo SBP Piaski

 

 

LUTY 2019

W sobotę, 2 lutego w ramach cyklu: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim  odbył się Koncert Kolęd LUX FULGEBIT w wykonaniu  Zespołu Wokalnego SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie dyrygent - Izabela Urban.

W niedzielę 3 lutego o godz. 10.00   TVP 3 Lublin transmitowała Mszę św. z naszego kościoła. Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Bondyra, a homilie wygłosił ks. Jarosław Jęczeń. Za duchową wspólnotę wszystkim dziękujemy. W związku z przygotowaniem kościoła do transmisji w niedzielę 3 lutego 2019 r. nie było Mszy św. o godz. 9.30 i 11.00.

3 lutego przeżywaliśmy mały jubileusz naszego Biuletynu, który ukazuje się w każdą niedzielę już od 8 lat (z wyjątkiem wakacji). Ks. Jarosławowi głównemu redaktorowi tego Biuletynu serdecznie dziękujemy za trud przygotowania już 348 numerów Biuletynu.

W poniedziałek 11 lutego 2019 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym. Msza św.
z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych w poniedziałek o godz. 11.00 i 18.00.

W terminie do 28 lutego został złożony wniosek o dofinansowanie planowanych prac renowacyjnych przy zabytkach ruchomych wpisanych do rejestru zabytków województwa lubelskiego: 3 tablic kamiennych i obrazy emblematyczne.

 

 

STYCZEŃ 2019

6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Tomasza Zielińskiego ze zgromadzenia o nazwie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Ks. Tomasz Zieliński, w czasie homilii przybliżył nam, zadania Stowarzyszenia. Pracę misyjną ks. Tomasza i kapłanów ze Stowarzyszenie Misji Afrykańskich mogliśmy wesprzeć składając przy wyjściu z kościoła ofiarę do koszyka lub dokonując zakupów pamiątek afrykańskich.

13 stycznia, w Niedzielę Chrztu Pańskiego, odbył się w naszej świątyni Koncert Pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” w wykonaniu Romualda Lipko z towarzyszeniem przyjaciół. Koncert został zorganizowany przez Prezydenta Miasta Lublin w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia. Serdecznie dziękujemy.

20 stycznia w ramach cyklu: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim miało miejsce na Staropolskie Kolędowanie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Po kolędowaniu można było nabyć 2 płyty z kolędami ,,Pora na wigilię" i ,,W górę serca".

27 stycznia, w niedzielę w ramach cyklu Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się Koncert kolęd i pastorałek: GLORIA IN EXCELSIS DEO w wykonaniu: Szeligowski Art Vocal; kierownictwo artystyczne Agnieszka Piekaroś - Padzińska; fortepian, organy  Jolanta Skorek-Münch;, prowadzenie koncertu: Stefan Münch.

W okresie od stycznia do końca kwietnia zwróciliśmy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie 1% podatku na kontynuowanie prac renowacyjnych przy  zabytkowym wyposażeniu kościoła. Na rok obecny zaplanowano  renowację ławek z nawy głównej z obrazami emblematycznymi. W zeznaniu rocznym składanym do Urzędu Skarbowego należy wpisać numer KRS Powizytkowskiego Ośrodka Kultury. Informujemy, że Biuro Rachunkowe mieszczące się obok Sklepu u Brygidy świadczy bezpłatną usługę rozliczenia PIT-u osobom, które chcą przekazać 1% podatku na ten cel.