CZERWIERC

W dniu 03 czerwca o godz. 19.00 w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim na koncert MAGNIFICAT. Wystąpią kwartet smyczkowy i chór im. św. Jana Pawła II. Dyryguje ks. Tomasz Lisiecki.
W programie utwory kompozytorów: J.S. Bacha, Ch. Gounoda, P. Mascagniego, F. Schuberta, J. Masseneta, M. Lorenza, J. Pachelbela. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty PUŁAWY. Partnerzy koncertów: Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach oraz Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat honorowy nad koncertami objęła Elżbieta Kruk - przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wstęp wolny. Zapraszamy.

MAJ

W czwartek, 3 maja przypadała uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas każdej Eucharystii pamiętaliśmy w modlitwie o naszej umiłowanej Ojczyzny. W ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim po Mszy św. o godz. 18.00 odbył się koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych "Dla Niepodległej" w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Majdanu Grabina, gmina Zakrzówek. Koncert dofinansowano dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. . Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty PUŁAWY. Zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Partnerzy koncertu: Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach. Patronat honorowy: Elżbieta Kruk – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W dniu 13 maja o godz. 13.15 została odprawiona Msza św. za rotmistrza Witolda Pileckiego. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, profesor KUL, a o godz. 16.00 Msza św. za Marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Paweł Bartoszewski.

W dniu 20 maja gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Tomasza Milo pracującego w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Dziękujemy ks. Tomaszowi za świadectwo wiary i przybliżenie nam warunków pracy duszpasterskiej i planów na przyszłość. Działalność tej wspólnoty można było wesprzeć składając po zakończeniu Mszy św. ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.

28 maja o godz. 10.00 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej odbyły się eliminacje III edycji konkursu historyczno-krasomówczego „Magiczny Lublin Jagiellonów - złote czasy, złote kury, piękne krajobrazy”. Uroczysta gala z wręczeniem nagród miała miejsce w naszej świątyni 29 maja 2018 r. o godz. 12.00

W związku z realizacją projektu Magiczny Lublin Jagiellonów w dniu 28 maja odbył się koncert muzyki dawnej. Wystąpiły: Zespół Muzyki Dawnej CAPELLA ALL`ANTICO Zamojskiego Domu Kultury oraz Zespół Wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją". W programie znalazły się utwory z czasów panowania Dynastii Jagiellonów: sakralna i świecka muzyka instrumentalna, wokalna, i wokalno-instrumentalna ze zbiorów polskich i zagranicznych. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Mecenas koncertów: Grupa Azoty PUŁAWY. Partnerzy koncertów: Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach oraz Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat honorowy nad koncertami objęła Elżbieta Kruk - przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W niedzielę 27 maja przy wyjściu z kościoła harcerki i harcerze z 48 Lubelskiej Drużyny Harcerskiej zapraszały na kiermasz domowych ciast. Zarobione pieniądze przeznaczyły na pokrycie kosztów tegorocznego obozu. Dziękujemy.

KWIECIEŃ

Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua, organizator XXIV Festiwalu „Tempus Paschale” postanowiło jeden z tegorocznych koncertów zaprezentować w naszej zabytkowej świątyni, a uczestniczyli w nich soliści i zespoły z kraju i zagranicy. Koncert: SURREEXIT! odbył się w naszej świątyni w dniu 8 kwietnia o godz. 18.45. LUTHIEN CONSORT: Monika Horodek – śpiew, flety, instr. perkusyjne, Elżbieta Kaluchiewicz – śpiew, viola da gamba, psalterium, Antonina Weber – lutnia, Jan Kiernicki - gitterna, Stefan Munch - kierownictwo artystyczne.

W poniedziałek, 9 kwietnia, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, obchodziliśmy – przeniesioną z Niedzieli Palmowej – uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Od 10 lat trzecia niedziela Wielkanocy w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Główne obchody Tygodnia Biblijnego w Archidiecezji Lubelskiej rozpocznie w dniu 15 kwietnia Msza św. w naszej świątyni o godz. 13.15. Dziękujemy ks. prof. dr hab. Mirosławowi Wróblowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszenie okolicznościowej homilii. Składamy podziękowanie ks. Marcinowi Zielińskiemu za przybliżenie istoty Niedzieli Biblijnej w ramach homilii na pozostałych Mszach św. W związku z Tygodniem Biblijnym w środę odbyło się spotkanie w sali przy zakrystii o 18.45. Podczas spotkania będzie można było zapoznać z dwiema metodami medytacji Pisma św. Natomiast w piątek o 17.30 miała miejsce Droga Światła, celebracja o Słowie Bożym. Kapłani zwrócili się z apelem, aby w tym tygodniu znaleźć czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie. Zachęcali do indywidualnej lektury i medytacji słowa Bożego. Można również było zaangażować się w Szkołę Biblijna działającą przy naszym kościele w której odbywa się wspólnotowe czytanie i rozważanie Pisma Świętego. Na ołtarzach bocznych zostały wyłożone w koszyczku karteczki ze Słowem Życia.

W numerze Biuletynu została przybliżona historia ławek z nawy bocznej i konfesjonałów. W artykule podano również całkowitą kwotę za prace renowacyjne i wysokość przyznanych dotacji przez Miejskiego Konserwatora Zabytków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz brakującą kwotę niezbędną do realizacji zaplanowanych prac renowacyjnych zabytkowego wyposażenia. Dlatego zwracaliśmy się z prośbą o pomoc na realizację tego zadania i m.in. przekazanie 1% podatku na Powizytkowski Ośrodek Kultury. Istniała również możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy Biura Rachunkowego, które mieści się przy wejściu do Sklepu u Brygidy.

W ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim w dniu 22 kwietnia o godz. 19.00 odbył się Koncert "GLORIA" Antonio Vivaldi - W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II. Fragmenty homilii i przemówień Jana Pawła II. Wykonawcy: Małgorzata Rodek - sopran, Małgorzata Rudnicka - mezzosporan, Piotr Olech - kontratenor, Urszula Bobryk - dyrygent, Chór UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej, Orkiestra Trybunału Koronnego i Jacek Brzeziński - narracja. Mecenas koncertu: Grupa Azoty PUŁAWY, Partnerzy koncertu: Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie i Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie. Zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Patronat honorowy: Elżbieta Kruk – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Z dniem 30 kwietnia Pan Przemysław Szymański zakończył pracę w naszej wspólnocie. Dziękujemy.

MARZEC

Od 10 marca (sobota) gościliśmy w naszej wspólnocie figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Nawiedzenie trwało przez dwa tygodnie. Głównym celem pielgrzymowaniem figury Matki Bożej Fatimskiej jest przybliżenie zapowiedzianego przez Nią tryumfu Niepokalanego Serca Maryi.

11 marca (niedziela) o godz. 13.15 została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z odsłonięciem odnowionych tabliczek memoratywnych poświęconych pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Prace zostały przeprowadzone dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację Polskiej Grupy Energetycznej. Dziękujemy.

W naszej wspólnocie kościoła pobrygidkowskiego rozpoczynamy 18 marca rekolekcje wielkopostne, które trwały do środy włącznie. Rekolekcje prowadził ks. prof. .dr hab. Mirosław Wróbel dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych, kierownik Katedry filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przy wyjściu z kościoła można było nabyć ksiązki, publikacje i rozważania księdza rekolekcjonisty oraz Biblię z dużym drukiem. Pomyślmy o lekturze duchowej na czas rekolekcji.

18 marca o godz. 19.00 odbył się Koncert Pasyjny w ramach cyklu „Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim”. Wystąpili: Młodzieżowy Chór CARDUELIS i Chór CUM MUSICA oraz kwartet smyczkowy LADIES QUARTET oraz Zespół Wokalny Sine Nomine Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją w Lublinie. W programie: pieśni renesansowe a capella, pieśni wielkopostne w opracowaniu A. Nikodemowicza, pieśni pasyjne w opracowaniach wokalno-instrumentalnych J.W. Kowalewskiego, G.B. Pergolesi. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin.

LUTY

W środę (14 lutego) przypadał POPIELEC – dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.00, 11.00, 16.00 i 18.00. W tym dniu Gorzkie Żale o godz. 10.30 i 17.30.

W Wielkim Poście gromadziliśmy się na nabożeństwach wielkopostnych. W dni powszednie Gorzkie Żale o godz. 10.30 i 17.30, w niedziele o godz. 17.30. W każdy piątek wspólnie rozważaliśmy Drogę Krzyżową o godz. 10.30 i 17.30.

15 lutego (czwartek) o godz. 11.00 została odprawiona Msza św. za naszych rodaków deportowanych w głąb Rosji w 78-tą rocznicę pierwszej deportacji z Kresów. Organizator uroczystości Związek Sybiraków obchodzi w tym roku 90 rocznicę założenia swego Związku, gdzie legitymację nr 1 otrzymał Zesłaniec Sybiru marszałek Józef Piłsudski Jest to także 30. - lecie reaktywowania Związku Sybiraków. Jubileuszowej liturgii eucharystycznej przewodniczył ks. Bp. Ryszard Karpiński, homilię wygłosił ks. Dariusz Bondyra.

STYCZEŃ

7 stycznia w naszej świątyni o godz. 19.00 w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim miało miejsce staropolskie kolędowanie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

14 stycznia po Mszy świętej o godz. 16.00 oraz 18.00. odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów klas maturalnych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej l i ll st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie Poprzez wspólne śpiewanie kolęd chcieliśmy przedłużyć radosny czas Bożego Narodzenia. Działalność młodzieży kolędującej można było wspomóc składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.

21 stycznia po Mszy św. o godz. 18.00 w ramach cyklu Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim został zorganizowany na Koncert Kolęd i Pieśni na Boże Narodzenie. Wystąpili: Szeligowski Art Vocal, Agnieszka Piekaroś-Padzińska - kierownictwo artystyczne, Jolanta Münch - organy, Stefan Münch - słowo o muzyce.

Od początku stycznia został skierowany apel do wiernych wspólnoty Kościoła Pobrygidkowskiego i wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie 1% podatku na rzecz dalszej renowacji zabytków naszego kościoła. W tym roku zaplanowano renowację ławek w nawie bocznej i głównej. Można było dokonać tego wpisując w zeznaniu rocznym numer KRS Powizytkowskiego Ośrodka Kultury, który jest wewnętrzną jednostką organizacyjną Kościoła Rektoralnego i posiada status organizacji pożytku publicznego. Za udzielone wsparcie serdecznie dziękujemy.