Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim2024.01.28 kolędy Kurów

 

Niedziela, 28 stycznia 2024 r. godz. 18.45

 

KONCERT KOLĘD: KOLĘDUJEMY

 

Wykonawcy:
Chór Gminy Kurów – dyrygent Bogdan Lipiński
Kapela Bornego
Zespół Zielona Girlanda.

 

W programie: Koncert kolęd, pieśni tradycyjnych z przekazów ustnych i melodie z repertuaru wiejskich muzykantów.

Chór Gminy Kurów – Historia chóru sięga początków XX wieku. Od początku swej działalności związany jest z życiem kulturalnym i religijnym Kurowa. Obecnie bardzo dużo koncertuje, również poza granicami kraju. Do swojego repertuaru włączył śpiewy tradycyjne z przekazów ustnych. Kultywuje śpiew chorału pochodzącego z różnych tradycji. Chór jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń (Chór Gminy Kurów i jego goście, Dni muzyki, Jarmark Kultury). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Bogdan Lipiński.

Kapela Bornego – zespół funkcjonuje od 2012 roku. Wykonują polską muzykę tradycyjną, używając skrzypiec, suki, basów dłubanych, bębna obręczowego pochodzących z pracowni Zbigniewa Butryna, która mieści się w miejscowości Szklarnia. Repertuar czerpią głównie od mistrzów Roztocza Zachodniego, m.in: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Zbigniewa Butryna.

Zespół Zielona Girlanda (nazwa została zaczerpnięta z tekstu jednej z pieśni oczepinowych), to grupa, która poznaje i wykonuje tradycyjny repertuar wywodzący się z Lubelszczyzny. Śpiewane przez nią pieśni pochodzą od mistrzyń poznanych osobiście oraz z nagrań archiwalnych. W skład zespołu wchodzą: Ewelina Prokopiuk, Anna Szcześniak, Agata Turczyn.