WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIMKoncert Piotr Selim 26 11 2022

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

Koncert: 26 listopada 2022 r. godz. 18.45

PIOTR SELIM
recital „Dziękuję za wolność”

Koncert „Dziękuję za wolność” to propozycja odnosząca się do upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Program koncertu będzie obejmował utwory nawiązujące do zrywów niepodległościowych narodu polskiego - Powstania Warszawskiego, stanu wojennego czy z okresu walk Solidarności w latach osiemdziesiątych XX wieku. W programie będą również współczesne piosenki nurtu bardowskiego poruszające kwestię korzystania z wywalczonej przed laty wolności. Część utworów będzie pochodziła z repertuaru autorskiego Hanny Lewandowskiej (słowa) i Piotra Selima (muzyka). Wśród nich znajdą się utwory najnowsze, na szerszą skalę niepublikowane oraz piosenki premierowe.


Piotrowi Selimowi (fortepian, śpiew) w tym koncercie towarzyszyć będą:

Hanna Lewandowska – narracje, teksty
Monika Kowalczyk – śpiew
Piotr Selim – fortepian, śpiew

Ladies Quartet:
I skrzypce: Anna Piątek– I skrzypce
II skrzypce: Magdalena Piętka-Chmielewska– II skrzypce
altówka: Agata Gumiela – altówka
wiolonczela: Weronika Kociuba - wiolonczela

PROGRAM KONCERTU:
„Dziękuję za wolność”

1. Sam widzisz jak jest
2. Zielonym szliśmy łanem
Pogoda myśli (tekst)
3. Tylko tu tyle barw
4. Serce do pary
5. Mięta i czekolada
6. Tu i teraz
Stąd ten lęk (tekst)
7. Warto wierzyć w nas
8. Jestem tu jestem z Tobą
9. Korzenni bratankowie
W zasadzie (tekst)
10. A jeśli jesteś stąd
11. Z jednego ziarna
12. Modlitwa (sł. muz. Bułat Okudżawa)
13. Sen o wolności
Kochaj dalej (tekst)
14. Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos (sł. muz. Grzegorz Tomczak)
15. Trzymajmy się razem
16. Co z nami

słowa: Hanna Lewandowska
muzyka: Piotr Selim

Hanna Lewandowska – Poetka piosenki. Od 30 lat współpracuje z Piotrem Selimem – kompozytorem i wokalistą, dla którego pisze teksty piosenek. Piosenki tej autorsko – kompozytorskiej spółki wielokrotnie były nagradzane - na wielu konkursach o zasięgu ogólnopolskim.

Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Utwór „Szukam Twoich śladów” stanowiący III część skomponowanej przez Piotra Selima kantaty „Z ziemi wiernej” został opublikowany w wydawnictwie Jan Paweł II: „Wyrażam radość, że Lublin żyje…” (Gaudium, Lublin 2012). Piosenki: „Ty nie jesteś ty bywasz’ oraz „Bądź wyłącznie dlatego”zostały opublikowane w albumie „Tryptyk dla Fryderyka” (Polihymnia, 2010 r.). Debiutancka, solowa płyta Piotra Selima "W rytmie bolera" wydana przez firmę Dalmafon w 2012 r. zawiera 14 tekstów Hanny Lewandowskiej.

Hanna Lewandowska jest stypendystką Stowarzyszenia ZAiKS za tekst Tryptyku „Moje miejsca – Mój dom, Moje miasto, Moja ojczyzna”. Jest również autorką i pomysłodawcą programu „Jestem tu, jestem z Tobą”, którego premierowe wykonanie miało miejsce w Centrum Spotkania Kultur w roku 2018 oraz oratorium (Po)mosty – napisanego z okazji 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, którego premierowe wykonanie odbyło się 1 lipca 2019 roku w kościele O.O. Dominikanów w Lublinie. Hanna Lewandowska w 2016 otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin. W roku 2021 ukazał się tom poetycki „Stacyjki” – pierwsza tego rodzaju publikacja poetycka Autorki.

Piotr Selim - kompozytor, wokalista, aranżer, producent muzyczny, pianista ze stopniem doktora sztuki, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkudziesięciu chórów, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Brał udział na nagraniach ponad 50 płyt. Od 23 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 13 płyt CD i DVD. Jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do koncertu-spektaklu „Wieczorem", w którym zaśpiewał wiersz J. Czechowicza „Elegia uśpienia”. Jest także autorem muzyki do spektaklu teatralnego „Machia” według scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego. Piotr Selim to laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2014 rok. W 2016 otrzymał także Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin. To również stypendysta Stowarzyszenia ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury na 2015 i 2017 rok. Kompozytor muzyki do bajek i słuchowisk radiowych Grażyny Lutosławskiej. Od ponad 30 lat komponuje i wykonuje muzykę przede wszystkim do tekstów Hanny Lewandowskiej.

Monika Kowalczyk - urodzona w Lublinie wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych, m.in. Grechuta Festival Kraków czy Konkursu Twórców i Wykonawców Piosenkarnia. Od 2015 roku komponuje i koncertuje w całej Polsce.