Poniżej prezentujemy ważne wydarzenia, które wpisały się w życie i najnowszą historię Kościoła Pobrygidkowskiego.

 

 28.05.2023 zaproszenie page 0001

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim


KONCERT: AVE MARIA NA SKRZYPCE I ORGANY 

28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

W programie:  G. Rheinberger; C. Franck; J.S. Bach; Ch. Gounod; C. Saint – Saëns; F. Schubert; A. Dvorak; G. Caccini


Wykonawcy: 

Tomasz Kusiak – skrzypce

Monika Hołownia – organy

TOMASZ  KUSIAK – skrzypce. Urodzony w Lublinie, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie skrzypiec prof. F. Falgera. W 1992 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Kształcił się w klasie prof. A. Lwowicz-Pawłowskiej i prof. R. Kabary. Swoje umiejętności pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem F. Fisha i G. Żyslina. Już podczas studiów nawiązał współpracę z Capellą Cracoviensis i Filharmonią Krakowską. W 1992 roku podjął pracę w Orquestra Sinfonica Portuguesa w Lisbonie. Od roku 1993 jest muzykiem-solistą Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, od 1994 roku pełni funkcję prowadzącego grupę II28.05.2023 zaproszenie page 0002 skrzypiec. Współpracował ponadto m. in. z warszawską orkiestrą „Camerata Academia”, orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Cameratą Lubelską, Orkiestrą Trybunału Koronnego, występował pod batutą wybitnych dyrygentów jak Philipp Herreweghe, Roland Bader, Jan Krenz, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Wojciech Rodek i inni. Wielokrotnie koncertował za granicą jako muzyk orkiestrowy i kameralista. W latach 2013-2019 pięciokrotnie odbył tournée po Chinach z European Johann Strauss Orchestra. Występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Trybunału Koronnego. Wykonywał również recitale z fortepianem lub organami. Jest muzykiem Kwartetu Lubelskiego, z którym zagrał wiele koncertów w Polsce i za granicą oraz nagrał płytę CD „Millenium”. W 2020 roku był pomysłodawcą założenia Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Lubelskiej, w którym gra II skrzypce. Od roku 2013 pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Trybunału Koronnego.

MONIKA HOŁOWNIA – organistka, muzykolog. Absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w klasie organów dr hab. szt. muz. Elżbiety Charlińskiej. W roku 2014 zdobyła dyplom na międzynarodowym konkursie muzycznym Študentská umelecká innosť (Słowacja). Aktualnie obejmuje stanowisko organistki w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY!

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

SPONSOR KONCERTU: 

Bogdanka.jpg

Partnerzy:

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

logo SBP PiaskiWBS Chelm

 

 

Patronat medialny:

Dziennik wschodni

       Niedziela                 Radio Lublin

 

 28.05.2023 zaproszenie page 0001

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim


KONCERT: AVE MARIA NA SKRZYPCE I ORGANY 

28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

W programie:  G. Rheinberger; C. Franck; J.S. Bach; Ch. Gounod; C. Saint – Saëns; F. Schubert; A. Dvorak; G. Caccini


Wykonawcy: 

 

Tomasz Kusiak – skrzypce

Monika Hołownia – organy

 

 

TOMASZ  KUSIAK – skrzypce. Urodzony w Lublinie, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie skrzypiec prof. F. Falgera. W 1992 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Kształcił się w klasie prof. A. Lwowicz-Pawłowskiej i prof. R. Kabary. Swoje umiejętności pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem F. Fisha i G. Żyslina. Już podczas studiów nawiązał współpracę z Capellą Cracoviensis i Filharmonią Krakowską. W 1992 roku podjął pracę w Orquestra Sinfonica Portuguesa w Lisbonie. Od roku 1993 jest muzykiem-solistą Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, od 1994 roku pełni funkcję prowadzącego grupę II28.05.2023 zaproszenie page 0002 skrzypiec. Współpracował ponadto m. in. z warszawską orkiestrą „Camerata Academia”, orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Cameratą Lubelską, Orkiestrą Trybunału Koronnego, występował pod batutą wybitnych dyrygentów jak Philipp Herreweghe, Roland Bader, Jan Krenz, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Wojciech Rodek i inni. Wielokrotnie koncertował za granicą jako muzyk orkiestrowy i kameralista. W latach 2013-2019 pięciokrotnie odbył tournée po Chinach z European Johann Strauss Orchestra. Występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Trybunału Koronnego. Wykonywał również recitale z fortepianem lub organami. Jest muzykiem Kwartetu Lubelskiego, z którym zagrał wiele koncertów w Polsce i za granicą oraz nagrał płytę CD „Millenium”. W 2020 roku był pomysłodawcą założenia Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Lubelskiej, w którym gra II skrzypce. Od roku 2013 pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Trybunału Koronnego.

MONIKA HOŁOWNIA – organistka, muzykolog. Absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w klasie organów dr hab. szt. muz. Elżbiety Charlińskiej. W roku 2014 zdobyła dyplom na międzynarodowym konkursie muzycznym Študentská umelecká innosť (Słowacja). Aktualnie obejmuje stanowisko organistki w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

 

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY!

ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYK

SPONSOR KONCERTU: 

Bogdanka.jpg

 

Partnerzy:

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

 

logo SBP PiaskiWBS Chelm

Patronat medialny:

Dziennik wschodni

       Niedziela                 Radio Lublin

 

 

 

GO PGNiG Fundacja RGB

Strefa bezpieczeństwa w zabytkowym XV-wiecznym Kościele Pobrygidkowskim – wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem – darowizna Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Celem modernizacji istniejącego monitoringu wizyjnego jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, porządku publicznego, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, i kulturowej a także ochrona dóbr kultury i tradycji, osób i zabytkowego mienia wraz z ekspozycją na terenie zabytkowego obiektu, zlokalizowanego na terenie Pomnika Historii w Lublinie.

Modernizacja systemu przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa osób odwiedzających zabytkowy obiekt, turystów, uczestników kultu religijnego oraz koncertów.

Celem jest również zapewnienie nocnego dozoru i zapobiegnięcie kradzieżom, włamaniom, aktom wandalizmu (piorun na elewacji, kościół–„noclegowania”, „restauracja” i „toaleta” dla bezdomnych oraz monitorowanie, całodobowy dozór, archiwizowanie tego, co dzieje się we wnętrzu zabytkowego obiektu (XVw) i wokół niego przez 7 dni w tygodniu.

Rozbudowa i modernizacja stworzy współczesny telewizyjny system dozorowania, który umożliwi podgląd obrazów z miejsc detekcji w różnych warunkach oświetleniowych – nawet po zmroku, automatyczne wykrywanie ruchu w dozorowanym obszarze i uruchamianie sygnału alarmowego-inteligentna analiza obrazu.

Stworzenie zaawansowanego i nowoczesnego systemu kamer IP, który umożliwi obserwację za pomocą przeglądarki internetowej w czasie rzeczywistym obrazów z pola detekcji oraz bieżące informowanie oraz alarmowanie za pośrednictwem aplikacji

Zaprojektowany monitoring wizyjny umożliwi rejestrację oraz podgląd obrazu w czasie rzeczywistym ze wszystkich kamer stanowiących elementy systemu. Monitoringiem objęty będzie teren zewnętrzny wraz z wejściem do kościoła i rektoratu, teren parkingu, wnętrze kościoła i krypt oraz muzeum w wieży. Główne stanowisko obserwacyjne zlokalizowane będzie w pomieszczeniu kancelarii, a stanowisko podglądu kamer w pomieszczeniu zakrystii.

W skład projektowanego systemu, zatwierdzonego przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wchodzą:
kamery stacjonarne zewnętrzne:
kamera zewnętrzna IP w obudowie tubowej
kamera zewnętrzna IP w obudowie kopułkowej
kamery stacjonarne wewnętrzne:
kamera wewnętrzna IP w obudowie kopułkowej
rejestrator
dyski twarde 8TB
przełączniki sieciowe z portami PoE,
szafa BPD wyposażona wg. PT i okablowanie.

Modernizacja i rozbudowa zapewni wysoką jakość nagrań umożliwiającą inteligentną analizę obrazu oraz prosty, łatwy sposób w użytkowaniu oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym można poczuć się znacznie bardziej bezpiecznie.

Wykonawca prac: Firma House of Sites Łukasz Korab

Termin realizacji: 31 lipca 2023 r.

 

Kościół Pobrygidkowski w Lublinie przystąpił do akcji pn. Sezon Lublin 2023 w kategorii Kustosz. 

Zapraszamy do zwiedzania naszej historycznej świątyni i zapoznania się z  ekspozycjami: historyczną, archeologiczną i numizmatyczną od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 17.00 i w soboty po wcześniejszej rezerwacji.

W trakcie zwiedzania poznają Państwo historię naszego kościoła od roku 1412 czyli daty fundacji przez Króla Władysława Jagiełło do dnia dzisiejszego.

Bilety w cenie: 10,00 zł. - normalny i 5,00 zł - ulgowy, do nabycia w zakrystii. Zakup biletu gwarantuje obsługę przewodnika.

Sezon Lublin 2023

DAWNY KOŚCIÓŁ BRYGIDEK W LUBLINIE – obecnie Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie zbudowany został w latach 1412 - 1426 w miejscu kaplicy z 1396 r. dla zakonu brygidek i brygidów sprowadzonych z Gdańska w 1426 r. Kościół i klasztor ufundowane zostały przez Władysława Jagiełłę, jako dziękczynne wotum za zwycięstwo grunwaldzkie. Wieża zbudowana została w pierwszej połowie XVI w. i podwyższona w końcu XVI lub na początku XVII w. Kościół zbudowany był w stylu gotyckim. Osobliwością jego jest niesymetryczny podział wnętrza na dwie nawy. Pierwotne wnętrze dekorowane było malowidłami ściennymi i nakryte stropem płaskim, zastąpiono około połowy XVI wieku gotyckim sklepieniem krzyżowo - żebrowym. 

Sklepienie w prezbiterium posiada dekorację w stylu renesansu lubelskiego i stalle z obrazami z życia św. Brygidy z okresu wczesno - barokowego z czasów Ksieni Doroty Firlejówny (1631-1660). 

Z dawnego wyposażenia wnętrza zwracają uwagę: gotycki obraz św. Brygidy z XV w. w ołtarzu głównym prezbiterium, malowany na desce (część dawnego tryptyku), zapewne import skandynawski, obrazy w stallach i ławkach przedstawiające sceny z życia św. Brygidy, zapewne pędzla Jana Szrettera, druga ćwierć XVII w. 

Nad sklepieniem nawy głównej (na poddaszu) zachowały się fragmenty gotyckiej dekoracji malarskiej, prawdopodobnie z lat 1460-1470. Polichromia znajdowała się pierwotnie poniżej stropu, nakrywającego nawę. Jeden z fragmentów przedstawia pochód rycerzy pod wodzą króla na tle miasta, w asyście mieszczan na koniu i zaliczony jest do najwcześniejszych w Polsce utworów malarskich o tematyce świeckiej. W ścianie północnej kościoła odkryty został stary portal gotycki.

W latach 2011- 12 Kościół zrealizował projekt renowacji kościoła pn. Rewitalizacja zespołu pobrygidkowskiego w Śródmieściu miasta Lublina, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13.

Sezon Lublin to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich, które pozwala mieszkańcom Lublina i turystom w niecodzienny sposób odkrywać historię, piękno i tajemnice miasta.

Zwiedzając Lublin, dokonując zakupów w ramach oferty turystycznej zdobywamy naklejki i nagrody – unikatowe gadżety miejskie.

Każdy, kto zakupi produkty lub usługi zaproponowane w akcji Sezon Lublin przez Partnerów, otrzyma naklejki. Zgromadzone na specjalnym karnecie pozwolą otrzymać tytuł Przyjaciela Lublina i gadżet miejski (10 pkt) albo tytuł Znawcy Lublina oraz gadżet miejski (25 pkt). Akcja trwa 6 miesięcy, więc każdy zdąży odkryć Lublin i sięgnąć po trofeum!

Więcej informacji: https://miastoinspiracji.lublin.eu/sezon-lublin/o-sezonie/ 

 

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim


KONCERT PATRIOTYCZNY: MAJOWOplakat 1

3 maja 2023 r. (środa) godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

W programie: utwory muzyczne i pieśni o charakterze patriotycznym i narodowym oraz recytacje.


Wykonawcy: 

Paulina Glinka - sopran,
Bogusław Morka - tenor
Mariusz Dubrawski – fortepian

Paulina Glinka - sopran, solistka Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Absolwentka Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi. Artystka jest również absolwentką Conservatorio Statale di Musica w Parmie. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu im. L. Różyckiego oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Beńaćkowej w Czechach. Ma na swoim koncie solowe występy podczas Festiwalu w Oslo. Posiada bogaty i wszechstronny repertuar wokalny, co daje Jej możliwości śpiewania na scenach Polskich i Europejskich.

Artystą, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać jest Bogusław Morka, uznany przez krytyków sztuki wokalnej za jednego z najlepszych tenorów śpiewających w tradycji włoskiego Bel Canta. Śpiewał z takimi Gwiazdami jak, Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Jose Cura czy Hasmik Papian. Bogusław Morka, to artysta posiadający potężny repertuar wokalny i czujący się w każdym gatunku muzyki znakomicie. Ma na koncie wydane płyty CD z Polskim Radiem Jedynka (O sole mio, Bogusław Morka i Przyjaciele, Be My Love),które mają status Złotych i Platynowych.

Artystom akompaniuje Profesor Mariusz Dubrawski, który przez długie lata był pedagogiem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Prof. Mariusz Dubrawski, to nie tylko wirtuoz fortepianu, ale również kompozytor i aranżer. Grał z największymi Gwiazdami scen operowych i estradowych.

ZAPRASZAMY!

Zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego elka podstawowa pl

Partnerzy:

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

Bogdanka.jpg

logo SBP PiaskiWBS Chelm

Patronat medialny:

Dziennik wschodni

       Niedziela                 Gość Lubelski

Radio Lublin