Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim


KONCERT WIELKANOCNY: MIŁOSIERDZIE BĘDĘ WYCHWALAĆkoncert plakat milosierdzie A3 16.04.2023

16 kwietnia 2023 r. (niedziela) godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 6

W programie: A. Vivaldi, J.S. Bach, G.F. Händel


Wykonawcy:
Magdalena Maciąg – skrzypce
Stanisław Maryjewski – organy
Jarosław Długoszek – lektor

W repertuarze koncertu znajdzie się religijna muzyka instrumentalna w wykonaniu duetu organy i skrzypce. Kwartet wykona utwory muzyczne, które będą tłem do zaprezentowania wybranych fragmentów z Dzienniczka św. Faustyny w wykonaniu narratora, aktora. Koncert ma na celu organizację wieczoru słowno-muzycznego poświęconego postaci św. Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia, którą Jan Paweł II nazwał darem Boga dla naszych czasów. Autorka Dzienniczka stanowiącego dziś cenną perłę polskiej literatury mistycznej zachwyca i budzi podziw nie tylko prostych ludzi, ale również teologów ze względu na prostotą i głębię mówienia o Bożych tajemnicach i możliwości doświadczenia obecności Boga w swoi wnętrzu. Jest przede wszystkim świadkiem Boga miłosierdzia nieustannie obecnego w dziejach świata i w losie człowieka. Koncert ma na celu upowszechnianie wśród mieszkańców Lublina potrzeby kierowania się w codziennym życiu wyobraźnia miłosierdzia, która wskazuje obszary wymagające naszego zaangażowania.

MAGDALENA MACIĄG - naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat siedmiu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie-mieście rodzinnym. Kontynuowała ją następnie w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec Prof. J. Kaliszewskiej i dr B. Siarkiewicza. Na przestrzeni wszystkich tych lat rozwijała dodatkowo swoje umiejętności biorąc udział w licznych kursach międzynarodowych w Polsce i za granicą: Łańcut, Frombork, Kozłówka, Zamość, Puławy, Przemyśl, Lehrte(Niemcy), gdzie doskonaliła swój warsztat u światowej sławy profesorów: R. Szreder, M. Trojanowski, W. Wiłkomirska, K. Levin, T. Gadzina, W. Kwaśny, M. Baranowski. Laureatka konkursów regionalnych (Zamość, Lublin) oraz finalistka ogólnopolskich (Wrocław, Kraków, Warszawa). Dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Lublina. Za działalność artystyczną została odznaczona Dyplomem Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Dyplomem Zasłużenia Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Praktykę estradową rozwijała w kraju i za granicą (Chiny, Japonia, Niemcy) głównie jako solistka, ale również jako kameralistka i muzyk orkiestrowy współpracując okresowo z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrą kameralną Baltica Neopolis (Szczecin) oraz Filharmonią Lubelską. Od 2012 roku przynależy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków ( Oddział lubelski), koncertuje jako solistka i kameralistka na terenie Polski oraz prowadzi liczną klasę skrzypiec w PSM I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Chełmie.

STANISŁAW MARYJEWSKI – urodził się w Lublinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną IIo w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie. Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich. W 2006 r. zdobył IV miejsce w konkursie kompozytorskim organizowanym przez Koło Naukowe Studentów IM KUL oraz wyróżnienie w Studenckim Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku (Słowacja). Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Jest także autorem muzyki do pieśni i nabożeństw. Koncertował w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje na stałe z solistami i zespołami. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Lubelska Wiosna Organowa” w Archikatedrze Lubelskiej, festiwalu „Antoniańskie Koncerty Organowe” w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie oraz festiwalu "Laudamus Deum" w kościele pw. MB Bolesnej w Kraśniku.
Strona internetowa: www.maryjewski.wixsite.com/organista

JAROSŁAW DŁUGOSZEK – lektor w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

PROGRAM KONCERTU:

1. Antonio Vivaldi (1678–1741) Concerto in Re minore RV 541 Allegro, Grave, Allegro
Fragment Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
2. Johann Sebastian Bach (1685–1750) - Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
Fragment Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
3. Joseph Rheinberger (1839–1901) - Thema mit Veränderungen op. 150 nr 1 (1887) Abendlied op. 150 nr 2 (1887)
Fragment Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
4. Johann Sebastian Bach - Schafe könne sicher weiden z kantaty BWV 208 (1713) 
Fragment Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
5. Johann Sebastian Bach - Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639 (1707/17)
Fragment Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
6. Maria Theresia von Paradis (1759–1824) - Siciliana
Fragment Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
7. Georg Fridrich Haendel (1685–1759) - Alleluja z oratorium Mesjasz HWV 56 (1741) 
ZREALIZOWANY DZIEKI WSPARCIU ML CMYKPartnerzy:

logo SBP PiaskiWBS Chelm

Patronat medialny:

Radio Lublin

Dziennik Wschodni

Niedziela Lubelska

Lubelski Gość Niedzielny