Lubelski Oddział Związku Piłsudczyków powstał 29 października 2000 roku. Od momentu powstania Związek kierowany jest przez Prezesa Tomasza Dyzmę i Wiceprezesa Jana Rećko. Związek zrzesza osoby z różnych środowisk, którym droga jest pamięć o Marszałku. Siedzibą Oddziału jest Dom Żołnierza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie ul. Żwirki i Wigury 6.
Głównym zadaniem statutowym Związku jest kultywowanie i popularyzowanie idei, czynów i dokonań Marszalka Józefa Piłsudskiego szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków. Zadanie to jest wypełniane między innymi przez organizowanie od 2001 roku corocznych uroczystych obchodów Dni Imienin Marszałka w Lublinie oraz kolejnych rocznic urodzin i śmierci. W ramach tych obchodów organizowane były wystawy, odczyty, prelekcje i sesje popularnonaukowe oraz spotkania autorskie. Wydane zostały drukiem referaty wygłaszane podczas wspomnianych sesji.
W ramach obchodów II Dni Imienin Marszałka oraz Dni Kultury Wilna i Wileńszczyzny organizowanych wspólnie przez Związek Piłsudczyków i Towarzystwa Kresowe w Lublinie w dniu 18 marca 2001 roku na lubelskim dworcu PKP przedstawiono inscenizację przyjazdu Marszałka Piłsudskiego. W postać Komendanta wcielił się wówczas aktor scen warszawskich Pan Janusz Zakrzeński.
Związek nasz może pochwalić się wieloma zrealizowanymi inicjatywami upamiętniającymi Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie. Największym przedsięwzięciem naszego Oddziału było wzniesienie 10 listopada 2001 roku na Placu Litewskim w Lublinie konnego pomnika Marszałka dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców Lublina, Lubelszczyzny, Polaków z kraju i z zagranicy oraz licznych sponsorów przy olbrzymim wsparciu i pomocy ze strony Władz Miasta Lublina na czele z ówczesnym Wiceprezydentem Lublina i Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie Panem Zbigniewem Wojciechowskim.
Z inicjatywy i nakładem finansowym Związku w 2002 roku został poddany renowacji odnaleziony w Archiwum Państwowym w Lublinie olejny portret Marszałka pędzla Józefa Markiewicz i uroczyście przekazany do ekspozycji w Muzeum na Zamku w dniu 19 lipca 2002r.
Przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wykonano replikę przedwojennej tablicy upamiętniającą Legiony Józefa Piłsudskiego, którą odsłonięto na wschodniej ścianie lubelskiego Ratusza w dniu 16 marca 2003 roku podczas obchodów IV Dni Imienin Marszałka. Natomiast 3 sierpnia tego samego roku również dzięki staraniom Prezesa i przy poparciu Zarządu ZP przywrócona została przedwojenna tradycja i zorganizowany został I Marsz Szlakiem Legionów Lublin-Jastków.
Następnie w 2004 roku z inicjatywy Pana p. por. Władysława Stefana Grzyba przy wsparciu Związku, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz władz Lublina została wykonana renowacja Grobowca Powstańców Styczniowych 1863 r. na cmentarzu przy ulicy Lipowej i w dniu 23 stycznia 2005r odbył się uroczysty ponowny pogrzeb szczątków Powstańców. W tym też roku 3 sierpnia w Jastkowie w ramach uroczystych obchodów 90. rocznicy Bitwy pod Jastkowem i na zakończenie III Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego podczas uroczystej Mszy Świętej na Cmentarzu Legionistów został poświęcony Sztandar naszego Związku.
4 grudnia 2007 roku w kościele Powizytkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie została poświęcona tablica pamiątkowa wykonana z białego marmuru upamiętniająca 140. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego
W bieżącym roku 16 marca obchodziliśmy już po raz dziewiąty w powojennej historii Lublina Imieniny Marszałka, a 11 maja zorganizowaliśmy obchody 73. rocznicy Jego śmierci.
Razem z Towarzystwem Przyjaźni Ziemi Jastkowskiej, Stowarzyszeniem 4 p. p. Legionów z Kielc i Związkiem Strzeleckim ?Strzelec? OSW w ramach obchodów 93. rocznicy Bitwy Jastkowskiej zorganizowaliśmy VI Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego Lublin- Jastków. Uroczyste obchody rocznicy i Marsz odbyły się jak co roku w dniu 3 sierpnia.
7 listopada 2008 r. wspólnie z Dyrekcją Bursy nr 2 w Lublinie oraz Harcerzami ze Zgierza i Kielc po raz trzeci uczestniczyliśmy w uroczystości ?Ogień Niepodległości? tj. przekazaniu ognia zapalonego w Kostiuchnówce na cmentarzu legionowym, miejscu krwawej bitwy stoczonej w 1916 r. przez I Brygadę Legionów. Po mszy św. odprawionej w kościele Powizytkowskim z zapalonymi zniczami prześlijmy na Plac Litewski, gdzie przed pomnikiem Marszałka złożyliśmy kwiaty i znicze.
Każdego roku organizujemy wspólne spotkanie opłatkowe Członków naszego Związku. Najbliższy opłatek odbędzie się w dniu 9 stycznia 2009 roku.
Korzystając z okazji pragnę podziękować za współpracę Zarządowi i wszystkim Członkom Związku.
Prezes Oddziału Lubelskiego ZP
Tomasz Dyzma